Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення
щодо складання податкових накладних і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством (постачальником) укладено контракт на постачання товару. Згідно з умовами контракту, оплата за поставлений товар здійснюється частково за рахунок грантових коштів Мультидонорського цільового фонду підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (далі – фонд), наданих на реалізацію Проєкту відновлення енергозабезпечення у зимовий період та постачання енергетичних ресурсів відповідно до Грантової угоди між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку та Міжнародною асоціацією розвитку (у розмірі вартості товару без урахування ПДВ, сплачується у євро за відповідним валютним курсом), а частково (у розмірі ПДВ, нарахованого на вартість товару) за рахунок власних коштів покупця.
Податкові пільги в межах реалізації зазначеного Проєкту міжнародним договором не передбачені.
Контрактом передбачено наступний порядок передачі товару та здійснення оплати за нього:
попередня оплата, що здійснюється фондом у розмірі 10 відс. вартості товару;
передача товару покупцю;
доплата фондом 90 відс. вартості товару.
У зверненні зазначено, що згідно з контрактом, при отриманні попередньої оплати за товар Товариство складає на покупця та реєструє в в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну на суму, яка дорівнює 120 відс. суми отриманої попередньої оплати. При передачі права власності на товар покупцю також буде складена податкова накладна на такого покупця. При цьому покупець сплачує постачальнику кошти у розмірі нарахованого ПДВ після реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1) права складати податкову накладну на суму, яка дорівнює 120 відс. суми отриманої попередньої оплати у розмірі 10 відс. вартості товару;
2) порядку складання податкової накладної на решту 90 відс. вартості товару;
3) податкових наслідків для постачальника у разі, якщо остаточна оплата буде здійснена за межами терміну карти Проєкту.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів − дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг − дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису (пункт 187.1 статті 187 розділу V ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості, до складу якої включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що податок становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.
Пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, – покупця (отримувача) товарів/послуг.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
З урахуванням норм статей 187, 188 та 201 розділу V ПКУ, податкова накладна за операцією з постачання товарів/робіт/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН постачальником (особою, яка здійснює постачання товарів/робіт/послуг) на покупця (особу, якій здійснюється постачання товарів/робіт/послуг), на дату виникнення податкових зобов’язань, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 188 статті 188 розділу V ПКУ, до складу якої включаються будь-які суми коштів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/робіт/послуг.
У разі здійснення попередньої оплати податкова накладна повинна бути складена постачальником на суму такої попередньої оплати на дату її отримання (незалежно від того, ким була здійснена оплата постачальнику (безпосередньо покупцем чи третьою особою).
Таким чином, податкова накладна, що складається при отриманні попередньої оплати, не може бути складена на суму, яка перевищує суму такої попередньої оплати (у ситуації, описаній у зверненні – 120 відс. такої суми).
Щодо питання 2
В описаній у зверненні ситуації, якщо після часткової попередньої оплати відбувається відвантаження товару, а надалі здійснюється остаточний розрахунок за такий товар, податкові накладні мають бути складені наступним чином:
перша податкова накладна – на дату отримання попередньої оплати виходячи з суми такої попередньої оплати;
друга податкова накладна – на дату відвантаження товару виходячи з різниці між повною договірною вартістю товару та сумою попередньої оплати.
Доплата (остаточна оплата) за товар (у тому числі у розмірі суми ПДВ, що сплачується безпосередньо покупцем), яка у даному випадку здійснюється після відвантаження товару, є другою подією за операцією з постачання такого товару, а тому не спричиняє податкових наслідків з ПДВ.
Щодо питання 3
Податкові зобов’язання з ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг виникають на дату, визначену відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ. ПКУ не передбачено особливостей визначення дати виникнення податкових зобов’язань залежно, зокрема, від термінів проєктів, в межах реалізації яких здійснюються такі операції з постачання товарів/послуг.
При цьому кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі в частині нарахування податкових зобов’язань та складання податкових накладних за господарськими операціями) потребує чіткої ідентифікації обставин і механізму здійснення господарських операцій та детального аналізу документів та матеріалів (зокрема, умов господарських договорів), що стосуються предмету запиту.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |