X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.01.2025 р. № 445/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України розглянула звернення                                  щодо порядку виправлення помилок у податковій накладній і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненнях, у січні 2024 року Товариством було відвантажено замовнику продукцію та складено податкову накладну, яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). У наступному податковому періоді було виявлено помилки у податковій накладній, а саме невірно вказано кількість товарів різної номенклатури та відповідно завищено обсяг постачання.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості виправлення зазначених помилок у податковій накладній шляхом складання тільки розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг з урахуванням норм пункту 192.1 статті 192 ПКУ.

Порядок виправлення помилок у податковій накладній в описаній у зверненні ситуації було роз’яснено Товариству в індивідуальній податковій консультації,
яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК) на попереднє аналогічне за змістом звернення Товариства.

В доповнення до ІПК щодо порушеного у зверненнях питання ДПС повідомляє.

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань,  на підставі  первинних  документів,  регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов'язаний на дату виникнення податкових зобов'язань скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. У податковій накладній зазначаються обов’язкові реквізити, визначені пунктом 201.1 статті 201 ПКУ, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.

Відповідно до абзацу першого пункту 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг (абзац сьомий пункту 192.1 статті 192 ПКУ).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання та інформації, наданої у зверненні, ДПС повідомляє.

Показники податкової накладної, складеної за операцією з постачання товарів/послуг, повинні відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою операцією.

Якщо у податковій накладній було допущено помилки при зазначені номенклатури товарів/послуг, то така податкова накладна не відповідає первинним (бухгалтерським) документам, оформленим за операцією, а тому є такою, що складена з порушенням норм ПКУ та не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію.

У даному  випадку платник податку зобов’язаний за операцією з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань скласти вірну податкову накладну (показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам) для приведення податкового обліку у відповідність до бухгалтерського обліку.

Одночасно для виведення в нуль показників податкової накладної, яка містить помилки та не відповідає первинним (бухгалтерським) документам, платнику податку відповідно до абзацу сьомого пункту 192.1 статті 192 ПКУ необхідно скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в табличній частині якого зі знаком «−» відобразити показники щодо зазначених в податковій накладній товарів.

Розрахунок коригування до податкової накладної на зміну номенклатури товарів/послуг (у тому числі якщо внаслідок складання такого розрахунку коригування зменшується обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у податковій накладній) може бути складений у разі виникнення підстав для його складання, визначених абзацом першим пункту 192.1 статті 192 ПКУ (наприклад, зміни договірних умов чи обставин здійснення операції), що підтверджено належним чином оформленими первинними (бухгалтерськими) документами.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).