Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку заповнення податкової накладної та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює господарську діяльність з виробництва прянощів і приправ, а також операції з постачання на митній території України товарів, в т.ч. олії соняшникової (код згідно з УКТ ЗЕД 1512).
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи повинно Товариство при здійсненні операцій з постачання на митній території України товарів, в т,ч. олії соняшникової (код згідно з УКТ ЗЕД 1512), скласти окрему податкову накладну на даний вид товару, чи в одній податковій накладній, складеній на такі операції, можуть бути відображені інші товари;
2) чи можуть бути відображені одиниці виміру товару, відмінні від кілограмів (зокрема штуки, літри) у видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, оформлених за операціями з постачання олії соняшникової (код згідно з УКТ ЗЕД 1512) на митній території України?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами.
Пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» зі мінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.
Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» – «л» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, до яких відноситься, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.
Згідно з підпунктами 1, 3 пункту 16 Порядку № 1307 до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, в т.ч. до граф 4 та 5 – одиниця виміру товарів / послуг.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 року № 1261 «Про запровадження режиму експортного забезпечення» з 1 грудня 2024 року запроваджено режим експортного забезпечення (далі – РЕЗ), передбачений абзацом першим статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» зі змінами (далі – Закон № 959).
Тимчасово, на період дії РЕЗ, експортні операції з вивезення за межі митної території України товарів, що класифікуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД (далі – окремі види товарів), здійснюються з урахуванням особливостей, визначених статтею 192 Закону № 959 (абзац другий статті 192 Закону № 959).
Так, згідно з підпунктом 97.1 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов'язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.
Підпунктом 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ визначено, що у податковій накладній, що складається за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД.
У податкових накладних, які складаються за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та постачання на митній території України окремих видів товарів, одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.
Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в ЄРПН.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Встановлені пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ вимоги щодо складання окремої податкової накладної за кожним видом товару передбачені для операцій платника податку з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, які здійснюються в період дії РЕЗ.
Таким чином, при здійсненні операцій з постачання на митній території України окремих видів товарів, в т.ч. олії соняшникової (код згідно з УКТ ЗЕД 1512), зазначені норми ПКУ не застосовуються, отже в одній податковій накладній складеній на такі операції, може бути зазначено декілька найменувань поставлених товарів/послуг.
Щодо питання 2
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).
Отже, з питання щодо відображення ціни одиниці товару у первинних (бухгалтерських) документах платнику податку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |