X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.01.2025 р. № 481/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах продуктами харчування.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи застосовуються особливості режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ) до операцій з постачання окремих видів товарів, перелік яких визначено у статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» зі змінами (далі – Закон № 959) в межах митної території України;

2) чи має бути зазначена одиниця виміру товару «кг» в податковій та видатковій накладній, складеній на операції з реалізації окремих видів товарів з оплатою безготівковим розрахунком;

3.1) чи має бути ціна окремих видів товарів на цінниках в магазині вказана виключно за одиницю виміру «кілограм»;

3.2) які одиниці виміру необхідно вказувати у фіскальному чеку при реалізації окремих видів товарів, та чи мають такі одиниці виміру співпадати з одиницями виміру, вказаними у відповідній податковій накладній;

4) чи обов’язково мають бути зазначені одиниці виміру «кг» у податковій накладній, складеній на операції з реалізації окремих видів товарів, які були придбані до 01.12.2024?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 року № 1261 «Про запровадження режиму експортного забезпечення» з 1 грудня 2024 року запроваджено РЕЗ, передбачений абзацом першим статті 192 Закону № 959.

Тимчасово, на період дії РЕЗ, експортні операції з вивезення за межі митної території України товарів, що класифікуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД (далі – окремі види товарів), здійснюються з урахуванням особливостей, визначених статтею 192 Закону № 959 (абзац другий статті 192 Закону № 959).

Правові основи оподаткування податку на додану вартість встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) та її реєстрації в ЄРПН регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами (далі – Порядок № 1307).

Пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» зі мінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.

Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» – «л» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, до яких відноситься, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг. У податковій накладній, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, зазначаються ті одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні митної декларації на такі товари

Згідно з підпунктом 3 пункту 16 Порядку № 1307 до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, в т.ч. до граф 4 та 5 – одиниця виміру товарів / послуг.

Особливості оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів встановлені пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, підпунктом 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ визначено, що у податкових накладних, які складаються за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та постачання на митній території України окремих видів товарів, одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.

Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в ЄРПН.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1 та 2

У податкових накладних, що складаються з 01.12.2024 як за операціями з постачання на митній території України окремих видів товарів, так і за операціями з їх вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту, одиниці виміру товарів повинні зазначатись у кілограмах.

Якщо в первинних документах, складених на зазначені вище операції, кількість товару вказана в інших одиницях виміру, ніж кілограми, а в податковій накладній – в кілограмах, то така кількість товару має бути еквівалентною.

Зазначені вимоги не стосуються податкових накладних, складених за операціями з експорту та постачання на митній території України окремих видів товарів, зазначених, зокрема, в останньому абзаці статті 192 Закону № 959.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).

Отже, з питання щодо відображення одиниці виміру товару у первинних (бухгалтерських) документах платнику податку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Щодо питань 3.1 та 3.2

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 Закону № 265.

Форми та зміст розрахункових документів встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (далі – Положення № 13), у вигляді уніфікованих таблиць, що містять окремі визначені поля, а зміст розрахункового документа передає інформація, що повинна зазначатись платниками податків у встановленому формою вигляді, у встановленому формою полі – та є реквізитами розрахункових документів.

Пунктом 2 розділу II Положення № 13 передбачено, що обов’язковими реквізитами розрахункового документа є, зокрема кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги) (рядок 6), яка повинна зазначатись в тій одиниці виміру, що відповідає кількості придбаного товару (отриманої послуги) та може не дорівнювати одиниці виміру зазначеній в первинних документах (мішки – кілограми; бочки (кеги) літри; рулони – метри тощо).

Інформація про виторги РРО/ПРРО є однією з найважливіших ланок контролю за законністю ведення господарської діяльності, повнотою відображення торговельної виручки та відповідно загального обсягу отриманого суб’єктами господарювання доходу за будь-який період часу, незалежно від звітного періоду обчислення та самостійного нарахування певних податків і зборів, що проводяться платниками податків.

При цьому, дані фіскальних чеків РРО/ПРРО не є підставою для визначення зобов’язань платників податків із сплати податків та зборів, а є елементом контролю щодо повноти їх відображення.

Зазначена особливість і специфіка проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є наслідком того, що загальна сума проведених розрахунків не завжди дорівнюватиме сумі фактично отриманих доходів внаслідок того, що така сума включає в т.ч. суму помилково проведених, анульованих операцій і розрахунків, пов’язаних з поверненням товарів (не наданням послуг), та не враховує суму фактично понесених витрат, які супроводжують ведення господарської діяльності суб’єктів господарювання.

Разом з цим, питання щодо відображення тієї чи іншої інформації в «цінниках» на товари, які реалізуються суб’єктами господарювання, не належить до компетенції Державної податкової служби України.

Щодо питання 4

Якщо товари належать до окремих видів товарів, перелік яких наведений у статті 192 Закону № 959, то в податковій накладній, складеній починаючи з 01.12.2024 на операції з постачання таких товарів (як придбаних до 01.12.2024, так і після цієї дати) на митній території України, одиниці виміру товару мають бути зазначені у кілограмах.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).