X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.01.2025 р. № 491/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення акціонерного товариства (далі – Товариство) щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно постачання пального у вигляді гуманітарної допомоги, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що є платником акцизного податку та виробником підакцизного пального. Постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2024 року № 883 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо розподілу гуманітарної допомоги, що надходить у вигляді скрапленого газу для задоволення потреб побутових споживачів в умовах воєнного стану (далі – Постанова № 883). Метою реалізації експериментального проекту є задоволення потреб побутових споживачів Донецької, Сумської, Харківської і Херсонської областей, які відчувають дефіцит енергетичних ресурсів (електричної енергії, теплової енергії, природного газу, побутового скрапленого газу). Згідно із п. 4 даного Порядку Товариство є учасником проекту. Для реалізації своїх обовязків як учасника експериментального проекту Товариством укладаються договори про надання  гуманітарної  допомоги   з   обласними   державними   адміністраціями

України. За умовами договорів, на підставі Закону України від 22 жовтня                 1999 року № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» та Постанови № 883, Товариство безоплатно передаватиме державним адміністраціям скраплений газ власного виробництва (код УКТ ЗЕД 2711 19 00 00).  

Враховуючи зазначене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Яким чином при переміщенні територією України скрапленого газу в якості гуманітарної допомоги платник податків-власник пального має дотриматись вимоги про включення транспортного засобу, що перевозить зазначене пальне до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, передбаченої п. п. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 Кодексу?
  2. У разі, якщо реєстрація транспортного засобу, що перевозить  пальне в якості гуманітарної допомоги, в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, не передбачена, то які супровідні документи повинен мати мати водій такого транспортного засобу для непритягнення до відповідальності за ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення?
  3. У разі необхідності складання акцизної накладної, з якою умовою оподаткування слід складати заявку на поповнення (коригування) залишку пального на акцизному складі об’ємом скрапленого газу власного виробництва для подальшого відпуску такого об’єму гуманітарної допомоги, що не оподатковується акцизним податком, щоб реєстрація такої заявки відбулася без списання коштів з реєстраційного ліміту в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ) . 

 

Щодо зазначених питань

Згідно з п. п. 14.1.61 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад пересувний – транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Відповідно до п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація підакцизних товарів (продукції) – будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Не вважаються реалізацією пального на період дії правового режиму воєнного стану, надзвичайного стану, зокрема, операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України як гуманітарної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п. п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.

Відповідно до п. п. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 Кодексу транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового, або на підставі митних декларацій при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом а пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України.

Відповідно до ст. 233 Кодексу для перевірки повноти декларування та сплати акцизного податку платниками податку з обсягів ввезеного на митну територію України, виробленого та реалізованого на митній території України пального або спирту етилового здійснюється автоматичне зіставлення показників обсягів обігу та залишків пального, показників обсягів обігу спирту етилового (далі - зіставлення).

При зіставленні здійснюється порівняння показників із СЕА РПСЕ з показниками Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі щодо обсягів обігу та залишків пального у розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД (крім скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, для яких обсяги обігу та залишків пального підсумовуються та зіставляються загальним підсумком), акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

Електронне адміністрування реалізації пального та спирту етилового здійснюється згідно із ст. 232 Кодексу.

Відповідно до п. 232.1 ст. 232 Кодексу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового облік обсягів пального ведеться в розрізі платників податку - розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних та акцизних складів / акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом.

Згідно з п. п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 Кодексу у разі, якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, він може зареєструвати заявку на поповнення (коригування) обсягу залишку пального, зокрема, без наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку - для обсягів пального або спирту етилового, що оподатковуються на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу, або не підлягають оподаткуванню, або звільняються від оподаткування.

Форму заявки на поповнення (коригування) обсягу залишку пального (далі – Заявка) затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020     № 729 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового» (далі – Наказ № 729).

Формою Заявки не передбачено окрему ознаку щодо умов оподаткування для скрапленого газу, який відповідно до Постанови № 883 надходить безоплатно як гуманітарна допомога для задоволення потреб побутових споживачів в умовах воєнного стану.

Для виконання норм п. п. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 Кодексу та забезпечення коректного зіставлення показників Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі щодо обсягів обігу та залишків пального та СЕА РПСЕ, в Заявках, складених для поповнення в СЕА РПСЕ обсягу скрапленого газу, який реалізуватиметься як гуманітарна допомога відповідно до Постанови № 883, можна тимчасово, на період дії Постанови № 883, зазначати ознаку умови оподаткування «7» - скраплений газ для населення, звільнений від оподаткування акцизним податком (підпункт 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 розділу VI Податкового кодексу України). Крім цього, у графі 4 «Опис пального згідно з УКТ ЗЕД» Заявки після опису товару зазначається текст такого змісту «відповідно до Постанови КМУ № 883».

Така умова оподаткування також може бути зазначена в акцизних накладних, складених на операції з реалізації скрапленого газу відповідно до        Постанови № 883. У графі 2 табличної частини акцизної накладної після опису товару також зазначається текст «відповідно до Постанови КМУ № 883».

На підставі даних таких акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН), акцизний склад пересувний, в якому скраплений газ переміщуватиметься на митній території України, автоматично включається/виключається до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).