X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.01.2025 р. № 494/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податків зазначив, що є фізичною особою громадянином і резидентом України та є власником 100 відс. статутного капіталу (…), що підтверджується Сертифікатом власників.

(…) є власником 100 відс. статутного капіталу (…) (Україна). Директор (…) планує прийняти рішення загальних зборів про розподіл прибутку (…) та здійснити виплату дивідендів на користь (…) у 2025 році.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. Як відобразити у податковій декларації про майновий стан і доходи
за 2025 рік та у Звіті про контрольовані іноземні компанії за 2025 рік отримані
(…) дивіденди від  (…)?

2. Які податки повинен сплатити платник податків у разі отримання дивідендів (…), який є контролюючою особою контрольованої іноземної компанії?

Щодо питань першого-другого

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної
особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу І Кодексу).

Пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії. Так, об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу.

Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії включається, зокрема, до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу.

Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії, зокрема:

підпунктом 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року;

підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.

Підпунктом 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу визначений перелік показників (інформації), що мають бути включені до Звіту про контрольовані іноземні компанії.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочену форму Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт) та Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).

Форма Звіту передбачає, зокрема, заповнення граф у відповідності до переліку показників, визначених підпунктом 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу.

Відповідно до пункту 29 розділу ІІ Порядку заповнення Звіту у графі 29 Звіту зазначається загальна сума дивідендів, отриманих контрольованою іноземною компанією безпосередньо або опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб від українських юридичних осіб.

Зазначається перелік підконтрольних юридичних осіб, з повним найменуванням такої особи та кодом платника податків, із зазначенням загальної суми дивідендів, отриманих контрольованою іноземною компанією, та розбивкою сум, отриманих безпосередньо чи опосередковано по кожній підконтрольній юридичній особі.

При цьому, пунктом 164.4 статті 164 розділу IV Кодексу визначено, що під час розрахунку (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Таким чином, у графі 29 Звіту контролююча особа відображає суму дивідендів, отриманих контрольованою іноземною компанією від українських юридичних осіб, яка перерахована у гривню за валютним курсом Національного банку України, що діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, згідно з підпунктом 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Підпунктом 163.1.3 пункту 163.1 статті 163 розділу IV Кодексу передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Дохід, отриманий з джерел за межами України, – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України (підпункт 14.1.55 пункту 14.1 статті 14 розділу I  Кодексу).

Оподаткування іноземних доходів встановлено пунктом 170.11 статті 170 розділу IV Кодексу.

Відповідно до підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 розділу IV Кодексу у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18 відс., визначеною пунктом 167.1 статті 167 розділу IV Кодексу, крім:

а) доходів, визначених підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167
розділу
IV Кодексу, що оподатковуються за ставкою 9 відс., визначеною підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 розділу IV Кодексу;

б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується
в порядку, визначеному підпунктом 170.2 статті 170 розділу
IV Кодексу;

в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується
в порядку, визначеному підпунктом 170.13 статті 170 розділу
IV Кодексу;

г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної
особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному підпунктом 170.111 статті 170
розділу
IV Кодексу.

При цьому порядок оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній визначено пунктом 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу.

У разі коли сума прибутку контрольованої іноземної компанії, отримана
у вигляді дивідендів від юридичних осіб України (як безпосередньо, так і опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб) відповідно
до підпункту 392.3.2.7 підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392
розділу I Кодексу вважається сумою дивідендів, отриманих від українських юридичних осіб безпосередньо контролюючою особою (підпункт 170.13.3 пункт 170.13
статті 170 розділу
IV Кодексу).

Така сума включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи звітного періоду, протягом якого контрольованою іноземною компанією отримано дивіденди, і підлягає оподаткуванню: отримана від юридичних осіб України – платників податку на прибуток (крім інститутів спільного інвестування) за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 розділу IV Кодексу.

Розмір такого доходу визначається пропорційно до частки, якою контролююча особа володіє (безпосередньо або опосередковано) або
яку фактично контролює на кінець звітного періоду та відображається в графі 3 рядка 10.14 розділу II «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації про майновий стан і доходи за звітний рік.

При цьому така сума не враховується під час визначення частини
прибутку контрольованої іноземної компанії згідно з підпунктом 392.3.2.7 підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу, а також не підлягає подальшому оподаткуванню під час її фактичної виплати на користь контролюючої особи відповідно до підпункту 170.13.2 пункту 170.13 статті 170 розділу
IV Кодексу.

Відповідно до пункту 170.131 статті 170 розділу IV Кодексу дивіденди, отримані платником податку в порядку, визначеному підпунктом 170.13.3 пункту 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу контролюючої особи, у разі
якщо такі дивіденди були оподатковані на рівні української компанії за ставками, визначеними пунктом 167.2 або підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 розділу
IV Кодексу.

Відповідно до пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками військового збору є, зокрема, особи, визначені пункту 162.1
статті 162 розділу
IV Кодексу (підпункт 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у підпункту 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 розділу IV Кодексу (підпункт 1 підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить, зокрема, для платників, зазначених
у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»
Кодексу, 5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (підпункт 1 підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення»
Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 розділу IV Кодексу, згідно з підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 якої платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, зі змінами та доповненнями.

Так, приміткою 8 до Декларації визначено, що рядок 10.14 «Частина прибутку контрольованої іноземної компанії (додаток(и) КІК)» розділу ІІ «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації заповнюється відповідно до пунктів 170.13, 170.131 статті 170
розділу
IV Кодексу та проставляється кількість поданих додатків «КІК» за їх наявності.

Підпунктом 17 пункту 2 розділу ІІІ «Порядок заповнення декларації» Інструкції передбачено, що у графі 3 рядка 10.14 Декларації вказується сума скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, розрахованої відповідно до положень статті 392 розділу І Кодексу та з урахуванням вимог статті 170 розділу IV Кодексу.

У графі 6 рядка 10.14 Декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, із прибутку контрольованої іноземної компанії відповідно до вимог статті 170 розділу IV Кодексу та
є сумарним значенням графи 3 рядка 08 додатків за формою КІК.

У графі 7 рядка 10.14 Декларації вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, із прибутку контрольованої іноземної компанії відповідно до вимог статті 170 розділу IV Кодексу та є сумарним значенням графи 3 рядка 09 додатків за формою КІК.

Контролююча особа має право подати доповнення до Декларації у випадках, визначених пунктом 46.4 статті 46 розділу II Кодексу, підпунктом 166.2.2
пункту 166.2 статті 166, пунктом 170.13, 170.131 статті 170 та пунктом 176.1 статті 176 розділу IV Кодексу та у графі «Зміст доповнення» описати перелік доповнень й мотиви їх подання, зокрема але не виключно, щодо оподаткування доходів відповідно до пункту 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, сума прибутку контрольованої іноземної компанії, отриманої у вигляді дивідендів від юридичних осіб України
(як безпосередньо, так і через ланцюг підконтрольних юридичних осіб), включається до загального оподатковуваного доходу контролюючої особи
за той звітний період, коли такі дивіденди були отримані контрольованою іноземною компанією, відображається в графі 29 Звіту та в графі 3 рядка 10.14 розділу
II «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації за звітний рік та оподатковується за ставками, визначеними пунктом 167.2 статті 167 IV Кодексу та підпунктом 4 підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

______________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.