X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.02.2025 р. № 519/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо нарахування курсових різниць по кредиторській заборгованості, яка виникла за рахунок несплати  грошових коштів за отримані товари від постачальника –  резидента російської федерації, відображення її у бухгалтерському обліку та списання такої заборгованості, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ є платником податку на прибуток на загальних підставах та здійснює коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, які виникають відповідно до розділу III Кодексу.

ТОВ веде бухгалтерський облік та складає фінансову звітність відповідно до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

ТОВ має кредиторську заборгованість перед підприємствами, постачальниками –  резидентами російської федерації, яка виникла внаслідок операцій з імпорту товарів, які відбувалися в період до 24.02.2022.

ТОВ було придбано та ввезено на територію України товар, за який не було сплачено постачальникам –  резидентам російської федерації.

Кредиторська заборгованість у ТОВ виникла до 24.02.2022 та обліковується у бухгалтерському обліку.

 Строк позовної давності відносно цієї заборгованості не минув.

ТОВ обліковує цю заборгованість за монетарною статтею балансу і не нараховує курсові різниці (не перераховує вартість заборгованості з рублів у гривні по курсу на кінець дня кожної дати балансу).

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи повинне ТОВ нараховувати курсові різниці за зазначеною вище заборгованістю (заборгованістю з оплати товару в рублях перед підприємством російської федерації)?
  2. Чи повинне ТОВ відображати у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності зазначену вище заборгованість у складі  кредиторської заборгованості до спливу строку позовної давності?
  3. Коли та яким чином ТОВ може списати зазначену заборгованість?

 

        Щодо питань 1-3

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту .

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Відповідно до п.п. «а» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу безнадійною заборгованістю вважається заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Відповідно до п. п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

         Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування по операціях з перерахунку курсових різниць та при списанні кредиторської заборгованості щодо якої минув термін позовної давності.

        Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування на підставі первинних документів.

Водночас зазначаємо, що відповідно до абзацу п’ятого п. 1 частини першої
ст. 1 Закону України від 03 березня 2022 року № 2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів» (далі – Закон № 2116-IX) об'єктами права власності російської федерації та її резидентів  є рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що знаходяться (зареєстровані) на території України та безпосередньо або через афілійованих осіб належать російській федерації та її резидентам.

Згідно частини другої ст. 2 Закону № 2116-IX примусове вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів здійснюється без будь-якої компенсації (відшкодування) їх вартості, враховуючи повномасштабну агресивну війну, яку російська федерація розв'язала і веде проти України та Українського народу.

Слід зазначити, що відповідно до п. 66 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення Кодексу» фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, суму боргу, включеного до складу доходів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, право вимоги за яким примусово вилучено як об'єкт права власності російської федерації та її резидентів відповідно до Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів» і який вважається погашеним з дня набрання чинності законом України, яким затверджено Указ Президента України про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про примусове вилучення відповідних об'єктів права власності російської федерації та її резидентів.

Таким чином, у разі списання ТОВ кредиторської заборгованості,  яка виникла за рахунок несплати  грошових коштів за отримані товари від контрагента рф, та право вимоги за якою примусово вилучено як об'єкт права власності російської федерації та її резидентів відповідно до Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів» і яка вважається погашеною та формування доходу у бухгалтерському обліку, фінансовий результат до оподаткування зменшується відповідно до п. 66 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення Кодексу».

Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами).

Отже, з питання порядку списання кредиторської заборгованості та перерахунку курсових різниць у бухгалтерському обліку, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).