X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.02.2025 р. № 520/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Акціонерного товариства «________» (далі – Фонд), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє. 

Згідно зі зверненням Фонду, що є закритим недиверсифікованим венчурним корпоративним інвестиційним фондом, в обігу Фонду перебуває 18,43 відс. акцій, що розподіляються між акціонерами Фонду таким чином:               1 акція належить фізичній особі – громадянину України, решта акцій – юридичній особі, яка є резидентом Республіки Ірландія.

Фондом розглядається питання виплати дивідендів акціонеру Фонду (юридичній особі – резиденту Республіки Ірландія). 

У зверненні Фонду поставлено такі запитання для надання роз’яснення:

1. Як розрахувати процентне співвідношення належності акціонерам часток Фонду, враховуючи, що у такого Фонду в обігу знаходиться 18,43 відс. акцій: чи вважається, що юридична особа – резидент Республіки Ірландія як акціонер Фонду володіє 99,99 відс. Фонду?

2. Який порядок сплати авансового внеску з податку на прибуток Фондом при виплаті дивідендів акціонеру  Фонду – юридичній особі, яка є резидентом Республіки Ірландія, враховуючи, що Фонд має пільгу з оподаткування податком на прибуток?

 

Щодо запитання 1

Насамперед зауважимо, що відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг із питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, тому питання розрахунку процентного співвідношення належності акціонерам часток інституту спільного інвестування не належать до компетенції ДПС.

Водночас повідомляємо, що відносини у сфері спільного інвестування регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» зі змінами  (далі – Закон № 5080) та іншими нормативно-правовими актами з питань функціонування ринків капіталу (частина перша ст. 3 Закону № 5080).

Інститут спільного інвестування – це корпоративний або пайовий фонд (п.п. 10 частини першої ст. 1 Закону № 5080).

При цьому питання визначення особливостей проведення публічного (відкритого) розміщення акцій корпоративного інвестиційного фонду, встановлення порядку розміщення та обігу цінних паперів інститутів спільного інвестування належать до компетенції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (п.п. 60 та п.п. 61 п. 4 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1063/2011 «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку» (зі змінами)).

 

Щодо запитання 2

Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів встановлено п. 57.11 ст. 57 Кодексу.

Відповідно до п.п. 57.11.1 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 Кодексу.

Підпунктом 57.11.2 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених п.п. 57.1 1.3 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Водночас підпунктом 57.11.6 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу передбачено, що інститути спільного інвестування звільняються від обов’язку сплати авансових внесків з податку на прибуток у разі виплати дивідендів.

Отже, якщо інститут спільного інвестування виплачує дивіденди своїм акціонерам, то такий інститут спільного інвестування не сплачує авансовий внесок з податку на прибуток за такою операцією.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).