Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення …
(далі – Товариство) від … про надання індивідуальної податкової консультації, що надійшло з Головного управління ДПС у м. Києві листом
від … № … (вх. ДПС № … від …), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє таке.
Відповідно до звернення Товариства основним видом діяльності є торгiвля тютюновими виробами в спецiалiзованих магазинах.
У зв’язку із складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків, зокрема щодо відображення обов’язкових реквізитів у фіскальному касовому чеку на товари (послуги) за формою ФКЧ № 1 (далі – фіскальний чек), Товариство звернулось до контролюючого органу з такими питаннями:
2.1 Якщо інформацію про вагу одиниці потрібно вказувати лише при продажу тютюнових виробів наборами, що саме підпадає під визначення «набір»? Чи вважається набором блок сигарет одного виду, чи блок сигарет із пачок різного виду?
2.2 Що саме мається на увазі під «вагою одиниці тютюнового виробу» у частині 2 рядку 10 фіскального чека? Вага кожної пачки? Вага блоку в цілому? Вага тільки сигарет/тютюнових стіків?
в спеціалізованих магазинах торгівлі тютюновими виробами, використовуючи готівковий розрахунок?
в спеціалізованих магазинах торгівлі тютюновими виробами через термінали оплати банківською карткою?
в спеціалізованих магазинах торгівлі тютюновими виробами з використанням смартфону (Apple Pay, Google Pay, альтернативні платіжні системи тощо?
в спеціалізованих магазинах торгівлі тютюновими виробами з використанням смарт-годинника (Apple Pay, Google Pay, Мі Pay, Garmin Pay тощо?
в спеціалізованих магазинах торгівлі тютюновими виробами з використанням інших гаджетів, що підтримують технологію безконтактної оплати (смарт-кільця, фітнес браслети тощо)?
на сайті з використанням платіжної системи «Liq Pay»?
в спеціалізованих магазинах торгівлі тютюновими виробами/на сайті використовуючи подарунковий сертифікат?
У зверненні зазначено, що реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) Товариства на рівні програмного забезпечення від виробника не здатні ідентифікувати конкретний вид пристроїв як платіжних інструментів.
Щодо питання 1
Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).
Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання
(далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 Закону № 265.
Форми та зміст розрахункових документів встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України
від 21.01.2016 № 13 (далі – Положення № 13), у вигляді уніфікованих таблиць, що містять окремі визначені поля, а зміст розрахункового документа передає інформацію, що повинна зазначатись платниками податків у встановленому формою вигляді, у встановленому формою полі – яке є окремим реквізитом розрахункового документу.
Пунктом 2 розділу ІІ Положення № 13 передбачено, що обов’язковими реквізитами фіскального чека є, зокрема цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку (зазначаються у випадках, передбачених законодавством) (рядок 9).
Враховуючи викладене вище, при здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах Товариству не обов’язково заповнювати рядок 9 фіскального чека
до 01.01.2026.
Щодо питання 2
Вимоги до форми та змісту фіскального чеку в частині наявності ваги одиниці тютюнового виробу (зазначається для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі) та кількості тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцності алкогольних напоїв та об’єму (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв) (рядок 10) мають обов’язковий характер для магазинів безмитної торгівлі.
Як зазначено у зверненні, Товариство не є магазином безмитної торгівлі, тому рядок 10 фіскального чека зазначати не потрібно.
В зв’зку з відповіддю на питання 2, відповіді на питання 2.1 та 2.2 не можуть мати практичного застосування для Товариства.
Щодо питання 3
Пунктом 2 розділу ІІ Положення № 13 передбачено, що обов’язковими реквізитами фіскального чека є, зокрема засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо) (рядок 19).
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Положення № 13 рядок 19 фіскального чека повторюється для кожної форми оплати відповідно до кількості використаних засобів оплати.
Під час прийняття оплати в готівковій формі рядок 19 фіскального чеку не потребує заповнення.
Здійснення безготівкових розрахунків, про які зазначено у зверненні, зокрема з використанням банківської картки, смартфону, смарт-годинника, технологій безконтактної оплати (смарт-кільця, фітнес браслету) є аналогічними оплаті з використанням POS-терміналів.
Таким чином, при здійсненні оплати з використанням POS-терміналів або за допомогою технологій безконтактної оплати, можуть бути визначені Товариством видом засобу оплати «платіжна картка» та/або «торговий еквайринг», а платіжна система «Liq Pay» та «подарунковий сертифікат» є самостійними окремими видами безготівкової оплати.
Наголошуємо, що Положенням № 13 необмежена можливість зазначати у рядку 19 фіскального чека саме той засіб оплати, який фактично використовується.
Враховуючи викладене вище, за умови здійснення наведених у зверненні способів безготівкових розрахунків, в РРО/ПРРО можна запрограмувати відповідні фактичним операціям засоби оплати і обирати їх під час розрахунків та відображати у фіскальному чеку. При цьому ідентифікувати вид платіжного інструменту, за допомогою якого здійснювалась оплата, може виключно особа, що фактично проводить розрахунки.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |