Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.
З метою практичного застосування статей 225, 229 Кодексу, підпункту 222.1.3 пункту 222.1 статті 222 Кодексу, та форми декларації з акцизного податку і Порядку її заповнення та подання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 (зі змінами), Товариство просить надати роз’яснення на питання:
1. Чи зобов’язане Товариство зазначати в декларації з акцизного податку в рядку А1.1 «За виданими податковими векселями, що підлягають погашенню у звітному (податковому) періоді (стаття 225 розділу VI Кодексу)» в розділі А «Податкові зобов'язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше» та в Додатку 3 «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу)» до декларації з акцизного податку, суму акцизного податку, сплачену за податковим векселем, що підлягає погашенню у звітному (податковому) періоді відповідно до статті 229 Кодексу, враховуючи той факт, що сума акцизного податку сплачена по податковому векселю за невикористаний обсяг спирту, який залишився на зберіганні у платника податків?
2. Яку дату вважати датою виникнення податкового зобов’язання з акцизного податку враховуючи особливості оподаткування спирту етилового, який використовується підприємствами первинного та змішаного виноробства для виробництва виноградних, плодово-ягідних, інших виноматеріалів і сусла та вермутів, визначені в пункті 229.1 статті 229 Кодексу та враховуючи сплату векселедавцем акцизного податку до дати погашення податкового векселя за невикористаний обсяг спирту, який залишився на зберіганні у платника податків після настання дати погашення такого векселя?
3. Чи має право Товариство не сплачувати в подальшому (в іншому звітному періоді) акцизний податок при придбанні марок акцизного податку на суму, розраховану із ставок податку на готову продукцію, вироблену з виноматеріалів чи сусла, при виробництві яких використовувався спирт етиловий, якщо сума акцизного податку за спирт етиловий вже сплачена по податковому векселю та сума акцизного податку (податкові зобов’язання із спирту етилового за виданими податковими векселями, що підлягають погашенню) відображена в рядках А1.1 та в Додатках 3 та 10 до декларації з акцизного податку за попередні звітні періоди?
4. Чи має право Товариство не декларувати в декларації з акцизного податку (в наступних звітних періодах) акцизний податок, розрахований із ставок податку на готову продукцію, вироблену з виноматеріалів чи сусла, при виробництві, яких використовувався спирт етиловий, якщо сума акцизного податку за спирт етиловий вже сплачена по податковому векселю та сума акцизного податку (податкові зобов’язання із спирту етилового за виданими податковими векселями, що підлягають погашенню) відображена в рядку А1.1 та в Додатках 3 та 10 до декларації з акцизного податку за попередні звітні періоди?
Щодо питання 1, 2
Згідно з підпунктом 212.1.7 пункту 212.1 статті 212 Кодексу платником акцизного податку є, зокрема, особа, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), на які встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, 0 євро за 1000 кг нафтопродуктів у разі порушення таких умов.
Відповідно до підпункту 14.1.176 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі – податковий вексель для цілей розділу VI Кодексу), – простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем, зокрема, до отримання з акцизного складу спирту етилового і є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 Кодексу.
Порядок оформлення зазначеного податкового векселя передбачено статтями 225 та 229 Кодексу.
Так, відповідно до статті 225 Кодексу виробники алкогольних напоїв до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), зобов’язані або сплатити податок коштами, або подати органу ДПС податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов’язання такого платника у встановлений законом строк сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.
Згідно до статті 229 Кодексу оформляється податковий вексель до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), біоетанолу, що використовуються для виробництва окремих видів продукції та на які підпунктом 229.1.1 пунктом 229.1 статті 229 Кодексу встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту (підпункт 229.1.2 пункт 229.1 статті 229 Кодексу).
Відповідно до підпунктів 229.1.8 статті 229 Кодексу податковий вексель вважається погашеним у разі документального підтвердження факту цільового використання спирту етилового для виробництва продукції, визначеної в підпункті 229.1.1 пункту 229.1 цієї статті, поданого векселедержателю у формі електронного документа відповідно до законодавства.
У разі нецільового використання суб'єктами господарювання спирту етилового, що отримані як сировина для виробництва продукції, зазначеної в підпункті 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 Кодексу, з таких суб'єктів справляється штраф у розмірі, який обчислюється виходячи з обсягів використаних не за призначенням спирту етилового та біоетанолу та ставки акцизного податку, передбаченої пунктом 215.3 статті 215 Кодексу, збільшеної в 1,5 раза (підпункт 229.1.17 пункту 229.1 статті 229 Кодексу).
Порядок заповнення та подання декларації з акцизного податку затверджений наказом Міністерства фінансів від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації з акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку» (із змінами) (далі – Декларація).
У разі порушення умов цільового використання спирту етилового, отриманого за нульовою ставкою акцизного податку, зокрема для виробництва виноградних, плодово-ягідних, інших виноматеріалів і сусла та вермутів, платник відображає обсяги спирту у рядку А 8 «Обсяги спирту, на які встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, у разі порушення умов їх цільового використання» розділу А «Податкові зобов'язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше» Декларації та здійснюється розрахунок у додатку 1 до Декларації.
Отже, суму акцизного податку по податковому векселю за невикористаний обсяг спирту, який залишився на зберіганні, Товариство зобов’язане зазначати в декларації з акцизного податку в рядках А8 та А16, А16.1 розділу А.
Водночас, у разі недотримання умов цільового використання спирту етилового, що отримані за нульовою ставкою акцизного податку як сировина для виробництва продукції, зазначеної в п.п. 229.1.1 п. 229.1 ст. 229 Кодексу, Товариству необхідно сплатити акцизний податок з обсягів спирту етилового, цільове використання яких не підтверджено. Крім того, у разі встановлення факту нецільового використання спирту етилового, з Товариства справляється штраф у розмірі, який обчислюється виходячи з обсягів використаних не за призначенням спирту етилового та ставки акцизного податку, передбаченої п. 215.3 ст. 215 Кодексу, збільшеної в 1,5 раза.
Щодо питання 3, 4
Відповідно до підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Кодексу суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.
Підприємства, які виробляють вина виноградні з додаванням спирту та міцні, вермути, інші зброджені напої з додаванням спирту, суміші із зброджених напоїв з додаванням спирту, суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями з додаванням спирту, сплачують податок при придбанні марок акцизного податку на суму, розраховану із ставок податку на готову продукцію, вироблену з виноматеріалів чи сусла, при виробництві яких використовується спирт етиловий (підпункту 222.1.3 пункту 222.1 статті 222 Кодексу).
Таким чином, платник податку, який сплатив в рахунок погашення податкового векселя, виданого відповідно до статті 229 Кодексу, суму акцизного податку з обсягів спирту етилового, цільове використання яких не підтверджено на дату його погашення, та, відповідно, задекларував суму податку з таких обсягів спирту, в подальшому, при виробництві готової продукції з виноматеріалів чи сусла, для виготовлення яких використовувався спирт етиловий, Товариству необхідно сплатити податок при придбанні марок акцизного податку на суму, розраховану із ставок податку на готову продукцію відповідно до підпункту 222.1.3 пункту 222.1 статті 222 Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо таких підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, відповідно до пункту 216.1 статті 216 Кодексу, є дата їх реалізації виробником цієї продукції.
Таким чином, суму податкових зобов'язань з акцизного податку з реалізації виробленої з виноматеріалів чи сусла готової продукції (з додаванням спирту етилового) Товариство повинно відобразити у відповідних рядках Додатку 1 та розділі А Декларації (А1, А16, А16.3).
Разом з цим, наявної у зверненні інформації недостатньо для надання повної відповіді на порушені у зверненні питання.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |