№_______/ІПК/26-15-04-01-06 |
|
Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення Товариства щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником та розробником товару, опис та код УКТ ЗЕД за яким класифікується такий товар вказано у зверненні (далі – Товар). Для виробництва такого Товару Товариство імпортує матеріали та комплектуючи. Крім цього, Товариство має статус резидента Дія Сіті.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи має право Товариство на звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів згідно з пунктом 95 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і частина друга статті 1 розділу І МКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 − 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ «Про правовий режим воєнного стану» (далі – Закон № 389), Указом Президента України від 24 лютого 2022 року
№ 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі – Указ № 64/2022) на території України введено воєнний стан. Указ № 64/2022 затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
Пунктом 2 Указу № 64/2022 визначено завдання військовому командуванню разом з військовими адміністраціями, органами виконавчої влади, правоохоронними органами та за участю органів місцевого самоврядування запроваджувати і здійснювати передбачені Законом № 389 заходи правового режиму воєнного стану, реалізовувати повноваження, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України від 17 липня 2020 року № 808-IX "Про оборонні закупівлі" (далі - Закон № 808).
Механізм розроблення, освоєння та випуску нових (модернізованих, модифікованих) зразків озброєння, військової і спеціальної техніки, спеціальних комплектувальних виробів для їх виготовлення, ремонту та експлуатації, матеріалів та обладнання, спеціально призначених для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальних технічних засобів, технічних засобів розвідки, засобів протидії технічним розвідкам, космічної техніки військового та подвійного призначення (далі - зразки) на виконання державних контрактів (договорів), зовнішньоекономічних контрактів з оборонних закупівель (далі - державний контракт), а також припинення випуску зразків продукції оборонного призначення, характеристики яких не відповідають сучасним вимогам або потреба в постачанні яких задоволена в повному обсязі і подальша закупівля яких не планується державними замовниками у сфері оборони (далі - державні замовники) визначено Порядком розроблення, освоєння та випуску нових видів продукції оборонного призначення, а також припинення випуску існуючих видів такої продукції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2021 року № 234 (далі – Порядок № 234).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 95 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України (у тому числі шляхом переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) у митному режимі імпорту (у тому числі раніше поміщених в інші митні режими) складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів) безпілотних систем, активних засобів протидії технічним розвідкам, а також машин механізованого розмінування (далі – товари), визначених абзацом першим пункту 927 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, що ввозяться суб’єктами господарювання для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту безпілотних систем, що класифікуються у товарних позиціях 8806, 8906 згідно з УКТ ЗЕД, активних засобів протидії технічним розвідкам, що класифікуються у товарних позиціях 8517, 8525, 8543 згідно з УКТ ЗЕД, а також машин механізованого розмінування, що класифікуються у товарних позиціях 8427, 8430, 8479 згідно з УКТ ЗЕД.
Для цілей пункту 95 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операції з ввезення на митну територію України товарів, визначених абзацом шістнадцятим пункту 927 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, звільняються від оподаткування ПДВ, якщо такі товари ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту платниками для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту активних засобів протидії технічним розвідкам.
Звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України товарів, визначених абзацом першим пункту 927 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, що використовуються для виробництва та/або ремонту активних засобів протидії технічним розвідкам, надається за умови, що зразок такого активного засобу протидії технічним розвідкам прийнятий на озброєння або пройшов кодифікацію у порядку, визначеному відповідно до абзацу третього пункту 1 частини першої статті 4 Закону України Законом України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі».
У разі нецільового використання товарів платник податку зобов’язаний сплатити суму ПДВ, що мала бути сплачена при ввезенні на митну територію України товарів, а також сплатити пеню відповідно до закону.
На запит контролюючого органу, визначеного підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 розділу ІІ ПКУ, митний орган за місцем розташування підприємства, яким для виробництва та/або ремонту безпілотних систем, активних засобів протидії технічним розвідкам, а також машин механізованого розмінування ввезено товари, операції із ввезення на митну територію України яких звільнено від оподаткування податком на додану вартість відповідно до цього пункту, надає протягом 10 робочих днів інформацію про обсяги ввезення таких товарів та копії отриманих звітів про результати їх використання.
Звільнення від оподаткування ПДВ, встановлене пунктом 95 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не застосовується до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території такої держави-окупанта (агресора) та/або з тимчасово окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.
Враховуючи викладене, виходячи з аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС у м. Києві повідомляє.
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 95 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, застосовується виключно до операцій з ввезення, переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пунктом 927 розділу XXI МКУ, що ввозяться суб'єктами господарювання для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту, зокрема активних засобів протидії технічним розвідкам, що класифікуються у товарних позиціях 8517, 8525, 8543 згідно з УКТ ЗЕД.
Умови, при дотриманні яких, застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 95 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, визначено у вказаному пункті ПКУ.
Так, обов’язковою умовою для застосування режиму звільнення, передбаченого пунктом 95 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ є, що зразок такого активного засобу протидії технічним розвідкам та боєприпасів (які використовуються із безпілотними системами) прийнятий на озброєння або пройшов кодифікацію у порядку, визначеному відповідно до Порядку № 234.
У разі недотримання вказаних вище умов, такі операції підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
З питання надання роз’яснення щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів, ГУ ДПС у м. Києві рекомендує звернутися Товариству до Державної митної служби України як до центрального органу виконавчої влади, одними із завдань якого є:
організація та здійснення ведення обліку і адміністрування митних та інших платежів, контроль за справлянням яких законом покладено на Державну митну службу України, забезпечення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати у повному обсязі платниками податків до відповідного бюджету під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення;
надання консультацій з питань практичного застосування окремих норм законодавства з питань митної справи відповідно до Митного кодексу України.
Правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.
Пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |