Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку отримання пільги зі сплати мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами у 2023 та 2024 роках та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що його виробничі та офісні приміщення знаходяться на території сільської територіальної громади Харьківської області (далі – Громада), території якої перебували у тимчасовій окупації з 24.02.2022. Основна діяльність Товариства пов’язана із вирощуванням зернових культур. Товариство знаходилось на спрощеній системі оподаткування, було платником єдиного податку четвертої групи. Під час окупації зруйнована офісна будівля, знищене комп’ютерне обладнання, бухгалтерська та облікова документація, що спричинило неможливість подання звітності. З 2023 року Товариство знаходиться на загальній системі оподаткування. З 24 лютого 2022 року по теперішній час господарська діяльність Товариства призупинена. Після деокупації населений пункт перебував у зоні можливих бойових дій. Земельні ділянки, що перебувають в оренді Товариства з лютого 2022 року забруднені вибухонебезпечними предметами та є непридатними до використання.
Рішеннями начальника сільської військової адміністрації «Про встановлення податкових пільг зі сплати за землю Товариству» на 2023 рік та 2024 рік на підставі заяв директора Товариства земельні ділянки за кадастровими номерами (згідно додатків) визнано непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами та встановлені пільги з орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
Товариство також орендує земельні ділянки сільськогосподарських угідь у фізичних осіб. Товариство звернулось до сільської військової адміністрації щодо надання пільг зі сплати земельного податку фізичним особам-орендодавцям та зі сплати МПЗ для Товариства за земельні ділянки, які знаходяться у користуванні Товариства. Сільською військовою адміністрацією у наданні зазначених пільг відмовлено.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо роз’яснення умов та порядку отримання пільг зі сплати МПЗ за земельні ділянки, які непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами у 2023 та 2024 роках.
Щодо зазначеного питання
Товариством до звернення не надано документи, які підтверджують права власності/користування земельними ділянками, визнаними непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, також не надано додатків до рішень з переліком кадастрових номерів земельних ділянок.
Відповідно до пп.14.1.1142 п.14.1 ст.14 Кодексу МПЗ – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік
(пп. 381.1.4 п. 381.1 ст. 381 Кодексу).
Особливості визначення загального МПЗ платників податку на прибуток підприємств - власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь встановлено п. 141.9 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до пп. 141.9.1 п. 141.9 ст. 141 Кодексу платник податку зобов'язаний у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ.
Відповідно до абзацу сьомого п. 381.2 ст. 381 Кодексу МПЗ не визначається для земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
МПЗ для земельних ділянок, земельних часток (паїв), передбачених абзацом сьомим цього пункту, не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи (абзац восьмий п. 381.2 ст. 381 Кодексу).
Кодексом не передбачено надання пільг по МПЗ.
Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Кодексу платниками плати за землю є платники земельного податку (власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування) та платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
За орендовані Товариством земельні ділянки, що належать на правах власності фізичним особам, платникам плати за землю (у формі земельного податку) є такі фізичні особи.
Отже, заяви про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами мають бути надані власниками таких земельних ділянок, а саме фізичними особами.
Договірні відносини щодо оренди земельних ділянок регулюються Цивільним кодексом України (далі – ЦКУ), Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), Законом України від 06.10.1998 № 161-XIV "Про оренду землі", зі змінами.
Правовідносини з користування земельними ділянками приватної власності нормами Кодексу не регулюються.
Згідно до пп. 283.1.9 п. 283.1 ст. 283 Кодексу не підлягають оподаткуванню земельним податком земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.
Відповідно до абзацу першого п. 2831.2 ст. 2831 Кодексу підставою для ненарахування земельного податку відповідно до пп. 283.1.9 п. 283.1
ст. 283 Кодексу у частині земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, є дані Державного земельного кадастру.
Нормами абзацу четвертого п. 2831.2 ст. 2831 Кодексу встановлено, що для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
При визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених Кодексом застосовується Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 № 1668/39004 (далі – Перелік).
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Згідно Переліку території Громади включені з 24.02.2022 по 12.09.2022 до розділу ІІ «Тимчасово окуповані РФ території України», з 12.09.2022 по 09.05.2024 - до підрозділу 1 «Територія можливих бойових дій» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії», з 10.05.2024 по 30.09.2024 - до підрозділу 2 «Територія активних бойових дій» розділу І, а з 01.10.2024 - до підрозділу 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розділу І Переліку.
Згідно з наданою Товариством інформацією, своїми рішеннями сільська військова адміністрація встановила пільги з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які знаходяться у користуванні Товариства на 2023 та 2024 роки.
Що стосується орендованих Товариством земель приватної власності, пільги з плати землю за земельні ділянки приватної власності (власники – фізичні особи) встановлюються органом місцевого самоврядування (військовою адміністрацією) на підставі заяви платника податків – власника такої земельної ділянки.
Враховуючи зазначене, право на застосування звільнення від сплати орендної плати Товариство отримує за умови наявності рішення органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення певних земельних ділянок вибухонебезпечними предметами та наявності у Державному земельному кадастрі інформації про визнання цих земельних ділянок забрудненими вибухонебезпечними предметами. За такі земельні ділянки МПЗ не визначається за період, з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |