X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.02.2025 р. № 581/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо складання розрахунків коригування і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ),  повідомляє.

Як зазначено у зверненні, на дату отримання від покупця авансу за товари/послуги платником податку було складено відповідну податкову накладну та зареєстровано її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). У зв’язку з поверненням авансу було складено та зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування до такої податкової накладної (далі – РК-1), дата складання якого не відповідає даті повернення коштів. Як вбачається із змісту звернення, таким розрахунком коригування виведено в нуль показники податкової накладної, до якої він складався.

Надалі з метою виправлення дати складання РК-1 платником складено та зареєстровано в ЄРПН ще один розрахунок коригування до податкової накладної
(далі – РК-2) датою фактичного повернення коштів покупцю, у якому табличну частину не було заповнено.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1-2) чи можливо виправити помилку, допущену у даті складання розрахунку коригування, шляхом складання розрахунку коригування та чи вважається, що невірно зазначена у РК-1 дата складання була скоригована шляхом складання РК-2;

3) чи існують інші варіанти виправлення помилки у даті складання розрахунку коригування? Чи застосовуватимуться до платника податку штрафні санкції у ситуації, описаній у зверненні?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2
розділу ХХ ПКУ.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема, дата складання податкової накладної.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс)
(пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

Відповідно до пункту 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V ПКУ, або у разі коригування сум податкових зобов'язань відповідно до підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни.

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.

Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1, 2

З урахуванням норм пункту 21 Порядку № 1307, помилка, допущена у даті складання розрахунку коригування, не може бути виправлена. Крім того, нормами податкового законодавства передбачено складання розрахунку коригування лише до податкової накладної, а тому відсутні законодавчі підстави для складання розрахунку коригування до податкової накладної, яка виведена в нуль (обнулена) внаслідок складання попереднього розрахунку коригування.

Щодо питання 3

Помилка, допущена у даті складання розрахунку коригування, виправленню не підлягає.

Щодо застосування штрафних санкцій ДПС повідомляє.

Граничні строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН визначені пунктом 201.10 статті 201 розділу V, пунктом 89 підрозділу 2 та підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

За порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН застосовуються штрафні санкції до платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статті 192 та статті 201 розділу V ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації у розмірах, передбачених статтею 1201 та пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, в залежності від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування та кількості календарних днів порушення терміну реєстрації.

Для податкових накладних / розрахунків коригування, складених на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування ПДВ; податкових накладних / розрахунків коригування, складених на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкових накладних, складених відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» – «г» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до статті 199 розділу V ПКУ, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 розділу V ПКУ, встановлена відповідальність у вигляді штрафних санкцій у розмірі 2 відсотків від обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 гривень.

Слід зауважити, що визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН та відповідно штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до податкових накладних / розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом України від 12.01.2023 № 2876-IX (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

При цьому, пунктами 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не передбачено збільшення граничних строків для реєстрації в ЄРПН та зменшення розмірів штрафів за порушення таких строків щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, які складені на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування ПДВ; податкових накладних / розрахунків коригування, складених на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкових накладних, складених відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» – «г» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до статті 199 розділу V ПКУ, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних.

Отже, враховуючи зазначене, розмір штрафу визначається виходячи із суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній / розрахунку коригування, граничний строки реєстрації в ЄРПН яких порушено, та кількості календарних днів порушення такого терміну.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).