X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.02.2025 р. № 593/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення …. щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа у зверненні зазначила, що вид обраної діяльності – продаж на платформі Depositphotos власних авторських ілюстрацій, малюнків/ілюстрацій (роялті). Кошти мають надходити на рахунок Payoneer з подальшим перерахуванням на рахунок українського банку.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи можна вважати виплати, отримані із фотостоку Depositphotos (роялті), доходами фізичної особи підприємця – платника єдиного податку третьої групи? 

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу роялті – це будь-який платіж, в тому числі платіж, що сплачується користувачем об’єктів авторського права і (або) суміжних прав на користь організацій колективного управління, відповідно до Закону України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення,                        передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Не вважаються роялті платежі, отримані:

як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);

за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);

за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;

за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі,

яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України;

за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Слід зазначити, що розпорядження об’єктами права інтелектуальної власності здійснюється на підставі договорів згідно з нормами Цивільного кодексу України.

Як, зокрема, зазначено в копії Угоди постачальника з автором Depositphotos, доданої до звернення:

«4. Винагорода.

Depositphotos виплачуватиме винагороду за платне використання Файлів Постачальника третіми особами за Програмою для Постачальників, яка стає частиною цієї Угоди в силу цього згадування і може бути змінена в будь-який час на власний розсуд Depositphotos.

Розмір і частота виплати від винагороди Постачальнику залежить від різних факторів, зокрема, від рівня Постачальника, типу ліцензій проданих Depositphotos або третіми особами, механізмів виплат на користь Depositphotos, розміру куплених файлів, обсягу дозволеного використання та інших індивідуальних договірних умов. Depositphotos не зобов’язана інформувати Постачальника про деталі угод, укладених Depositphotos або третіми особами; (іі) виплачувати винагороду за будь-яке повторне завантаження або використання Файлів тією самою третьою особою за тією самою угодою.

«Винагорода Постачальника зазвичай розраховується як відсоток від отриманих Depositphotos платежів. Постачальник погоджується з  тим, що залежно від типу й умов конкретних угод Depositphotos може нараховувати фіксовану винагороду за кожен Файл або застосовувати інші формули для виплати справедливої винагороди своїм Постачальникам.

Єдиною винагородою за цією Угодою є виплата від Depositphotos за ліцензування Файлів, і Depositphotos не нестиме відповідальності за будь-які гонорари, витрати, комісії, збитки (у тому числі реальні, непрямі, спеціальні або наслідкові збитки), роялті чи інші платежі Постачальнику або третім особам, набуті до створення Файлів або внаслідок їхнього створення, передачі або використання, у тому числі за платежі будь-яким організаціям чи товариствам, що збирають роялті або управляють ними від імені авторів».

При цьому «1. Ліцензії. Постачальник надає Depositphotos безстрокові, невиключні, всесвітні, повністю оплачені право та ліцензію без роялті з правом передачі й субліцензування на:

рекламу, просування на ринку, зміну, модифікацію, стиснення, експонування, відтворення, публічну демонстрацію, виконання, використання для створення похідних робіт, індексування, категоризацію, аналіз, архівування та інше використання й повторне використання Файлів;

ліцензування, продаж, розповсюдження, передачу та інше надання третім особам прав на доступ і використання Файлів на будь-якому наявному або майбутньому носії прямо чи опосередковано в усьому світі на безстроковій основі;

використання Файлів і відповідної інформації про авторство в межах власної діяльності Depositphotos або діяльності третіх осіб, пов’язаної з експлуатацією, ліцензуванням, просуванням, маркетингом, рекламою і розвитком Сайту та інших продуктів і сервісів, за умови, що Постачальник не отримає ніякої винагороди за таке використання Файлів;

використання Файлів у будь-яких інших комерційних і некомерційних цілях;

надання дозволу іншим робити все, описане вище».

Враховуючи викладене та зважаючи на умови Угоди з Depositphotos, оскільки Вами здійснюється продаж авторських ілюстрацій, малюнків, на іноземному сайті – фотостоку, які в подальшому Depositphotos надає третім особам можливість їх придбати, тобто такі особи можуть розглядатися як кінцеві користувачі, то винагорода, яка виплачується на Вашу користь у розумінні Кодексу не може вважатися роялті.

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.                                                          

Умови перебування фізичної особи – підприємця на єдиному податку третьої групи встановлені п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, здійснюючи які фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку
першої – третьої груп.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Таким чином, у разі якщо кошти, отримані від іноземного сайту – фотостока Depositphotos, зараховані на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності (впродовж звітного періоду, але не пізніше річного податкового (звітного) періоду), то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу.

Разом з тим, якщо зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунку, відкритому в іноземному банку, тобто не зараховуються на рахунок, відкритий у банківській установі України для здійснення підприємницької діяльності, або зараховуються на рахунок в Україні, який відкритий для власних потреб, то такі кошти оподатковуються як іноземний дохід за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.