Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Державного підприємства (далі – Підприємство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні поінформовано, що державне майно, закріплене за Підприємством на праві господарського відання, розташоване на земельній ділянці, на яку у грудні 1999 року Підприємством укладено договір оренди з ………….. міською радою (далі – Орендодавець) строком до 25 років (далі – Договір, Ділянка). Копія Договору до звернення не надана.
Враховуючи норми ст.ст. 92, 122, 123 Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс), Закону України від 06 вересня 2012 року № 5245-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» (далі – Закон № 5245) та у зв’язку із закінченням строку дії Договору, Підприємство у серпні 2024 року звернулося до Орендодавця щодо припинення дії Договору.
Підприємство повідомило про отримання у вересні 2024 року відповіді про підготовку Орендодавцем проєкту рішення «Про припинення договору на право тимчасового користування землею, укладеного між …… міською радою та ДП «……..».
Інформація щодо форми власності Ділянки, яка міститься у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, у зверненні відсутня.
Підприємство просить надати роз’яснення щодо зобов’язання сплачувати орендну плату за Ділянку у разі закінчення строку дії Договору, у тому числі якщо Ділянка на підставі Закону № 5245 перебуває у державній власності, а не комунальній.
Орендні відносини регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі», а справляння орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності – Кодексом.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.п 288.1 ст. 288 Кодексу).
Відповідно до п. 288.4 ст. 288 Кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (частина перша ст. 2 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк (частина четверта ст. 126¹ Земельного кодексу України).
Враховуючи викладене, якщо Підприємство продовжує користуватися Ділянкою після закінчення строку дії Договору, а відомості щодо реєстрації припинення права оренди Ділянкою відсутні, то враховуючи те, що використання землі в Україні є платним, і це закріплено у ст. 206 Земельного кодексу України, Підприємство має нараховувати та сплачувати орендну плату згідно з умовами Договору до дати державної реєстрації припинення права оренди Ділянки.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |