Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємства 1 щодо порядку відображення суми, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (далі - реєстраційна сума (∑Накл)), платника податку, якого реорганізовано та подальшого відображення такої реєстраційної суми в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ) правонаступника, та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство 1 є правонаступником реорганізованого шляхом приєднання Підприємство 2. Підприємством 2 в складі останньої звітної декларації з ПДВ за жовтень 2023 подано заяву платника податку, що реорганізується (таблиця 4 додатку 4), відповідно до якої реєстраційна сума (∑Накл) в розмірі _____ грн. підлягає включенню до обрахунку суми (∑Накл) правонаступника. В свою чергу Підприємством 1 в складі податкової декларації за жовтень 2024 подано Заяву платника податку, що є правонаступником платника податку, якого реорганізовано (таблиця 5 додатку 3), з проханням суму (∑Накл) в розмірі ____ грн використати під час обрахунку суми (∑Накл) як правонаступника.
Підприємство 1 зазначає, що кошти в сумі _____ грн й досі знаходяться на електронному рахунку Підприємства 2, при цьому Підприємство 1 вважає, що ним виконано всі умови.
З огляду на викладене Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чому кошти не перераховані на електронний рахунок правонаступника?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина п’ята статті 104 ЦКУ).
Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади (частина перша статті 106 ЦКУ).
Порядок створення, діяльності та припинення, права та обов’язки учасників товариств з обмеженою відповідальністю регламентується Законом України
від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 2275-VIII).
Відповідно до частини першої статті 48 Закону № 2275 товариство припиняється внаслідок передання всього свого майна, всіх прав та обов’язків іншим господарським товариствам – правонаступникам шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації.
Приєднанням є припинення одного або декількох товариств з переданням ним (ними) згідно з передавальним актом усього свого майна, всіх прав та обов’язків іншому господарському товариству – правонаступнику (частина перша стаття 50 Закону № 2275).
Протягом 30 днів з дати прийняття рішення про припинення товариства шляхом поділу, перетворення, або про виділ, а в разі припинення шляхом злиття або приєднання – з дати прийняття рішення про це останнім з товариств, що беруть участь у злитті або приєднанні, товариство, що планує виділ, та кожне товариство, що бере участь у припиненні відповідно, зобов’язане письмово повідомити про це всіх відомих йому (їм) кредиторів. Повідомлення про припинення товариства та строк для заявлення кредиторами своїх вимог оприлюднюються на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань автоматично у режимі реального часу за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (частина перша статті 55 Закону № 2275).
Відповідно до частини п’ятої статті 104 ЦКУ юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до пункту 183.17 статті 183 розділу V ПКУ особа, утворена в результаті реорганізації платника податку (крім особи, утвореної шляхом перетворення), реєструється платником податку як інша новоутворена особа в порядку, визначеному ПКУ, у тому числі у разі, коли до такої особи перейшли обов’язки із сплати податку у зв’язку з розподілом податкових зобов’язань чи податкового боргу.
Правові основи функціонування Системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ) регулюються статтею 200¹ Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).
СЕА ПДВ працює в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до статті 2001 Кодексу та Порядку № 569.
Сума податку (ΣНакл), на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, обчислюється автоматично за формулою, визначеною пунктом 200¹.3 статті 200¹ Кодексу:
ΣНакл = ΣНаклОтр + ΣМитн + ΣПопРах + ΣОвердрафт – ΣНаклВид – ΣВідшкод – ΣПеревищ.
При цьому, реєстраційна сума (ƩНакл) платника, реорганізованого шляхом приєднання, злиття, перетворення, сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи, використовується під час обрахунку реєстраційної суми (ƩНакл) правонаступника такого реорганізованого платника податку за умови повідомлення таким реорганізованим платником податку контролюючого органу відповідно до підпункту 16.1.10 пункту 16.1 статті 16 Кодексу та з урахуванням результатів проведеної згідно з підпунктом 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Кодексу документальної позапланової перевірки (пункт 9 Порядку № 569).
Реєстраційна сума (ƩНакл) платника податку, що є правонаступником платника податку, якого реорганізовано, зазначається таким платником податку –правонаступником у заяві відповідно до отриманої частки майна згідно з розподільним балансом, яка подається у складі податкової декларації з податку із зазначенням платників податку, яких реорганізовано. Така заява подається після підтвердженням реєстраційної суми (ƩНакл) документальною перевіркою контролюючого органу.
Форма Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку в СЕА ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (далі – Заява) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 зі змінами (далі – Наказ № 21).
За наявності у платника податку, який реорганізується, реєстраційної суми (ƩНакл), такий платник має право подати Заяву про використання такої суми під час обрахунку реєстраційної суми (ƩНакл) правонаступника у складі податкової декларації за останній (звітний) період реєстрації платником податку.
У разі підтвердження контролюючим органом за результатами документальної перевірки реєстраційної суми (ƩНакл), правонаступник реорганізованого платника податку подає у складі податкової декларації з податку за звітні (податкові) періоди після такого підтвердження Заяву про використання реєстраційної суми (ƩНакл) реорганізованого платника податку під час обрахунку реєстраційної суми (ƩНакл), такого правонаступника.
Враховуючи вищезазначене, у разі підтвердження контролюючим органом за результатами документальної перевірки реєстраційної суми (ƩНакл), правонаступник реорганізованого платника податку (Підприємство 1) має подати у складі податкової декларації з ПДВ Заяву про використання реєстраційної суми (ƩНакл) реорганізованого платника податку під час обрахунку реєстраційної суми (ƩНакл), такого правонаступника у звітному (податковому) періоді після такого підтвердження та за умови проведення державної реєстрації припинення реорганізованого платника податку (Підприємства 2).
Реєстраційна сума (ƩНакл) реорганізованого платника податку (Підприємства 2), відповідно до такої поданої Заяви буде автоматично врахована в обрахунку реєстраційної суми (ƩНакл) правонаступника (Підприємства 1) за результатами камеральної перевірки податкової декларації з ПДВ з урахуванням термінів, визначених Кодексом.
Враховуючи вище викладене у разі правильного заповнення додатків та податкової звітності з ПДВ реорганізованим підприємством та правонаступником реєстраційна сума (ƩНакл) визначена відповідно до пункту 9 Порядку № 569 враховується в обрахунку реєстраційної суми (ƩНакл) правонаступника, а не перераховується на електронний рахунок правонаступника
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |