X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.02.2025 р. № 631/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Державного підприємства (далі - Підприємство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо окремих питань розрахунку мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Згідно із зверненням основним видом діяльності Підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, вирощування інших однорічних та дворічних культур. Товариство є сільськогосподарським товаровиробником та платником єдиного податку четвертої групи.

Ухвалою підготовчого засідання суду про відкриття провадження у справі про банкрутство Господарського суду у справі про банкрутство Підприємства, введений мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою про затвердження  плану санації та введення процедури санації у справі Господарського суду затверджено план санації Підприємства, яким передбачено, що строк погашення вимог визначений до 30.11.2025.

Станом на 27.12.2024 Підприємство сплатило податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником єдиного податку у трудових або цивільно-правових відносин. Зазначені суми ПДФО та військового збору нараховані Підприємством, але не сплачені у 2022 - 2023 роках.

Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи може Підприємство у 2025 році при подачі податкової декларації єдиного податку четвертої групи, а саме в додатку 3 «Розрахунку загального МПЗ за податковий (звітний) 2024 рік», включити фактично сплачені в
2024 році суми ПДФО, військового збору по строку сплати згідно судових рішень, сплата яких передбачена відповідно до вимог Кодексу в 2022 та
2023 роках?

 

Щодо зазначеного  питання

Відповідно до пп. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, МПЗ - мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.

Відповідно до пп. 381.1.4 п. 381.1 ст. 381 Кодексу МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.

Особливості визначення загального МПЗ платників єдиного податку встановлено ст. 2971 Кодексу.

Абзацами першим, другим і п’ятим п. 2971.1 ст. 2971 Кодексу визначено, що платники єдиного податку – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального МПЗ у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.

У такому додатку, зокрема, зазначається загальна сума сплачених платником єдиного податку податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, та визначених відповідно, зокрема, до п. 2971.5 Кодексу витрат на оренду земельних ділянок (далі у ст. 2971 Кодексу – загальна сума сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок) протягом податкового (звітного) року.

Пунктом 2971.5 ст. 2971 Кодексу визначено, що для платників єдиного податку четвертої групи (юридичних осіб) різниця між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться, зокрема, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб), з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.

Зокрема, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому
ст. 168 Кодексу.

Відповідно до п.п. 168.1.5. п. 168.1 ст. 168 Кодексу якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Враховуючи вищевикладене, у розрахунок загального МПЗ суми сплачених податків та зборів враховуються у періоді, у якому вони фактично сплачені у межах нарахованих сум за такий період, якщо такі кошти не є надміру або помилково сплаченими.

 

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).