Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, відповідно до абзацу другого підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу у разі якщо резидент здійснює на користь нерезидента виплату доходів, зазначених у абзацах четвертому-шостому підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, у сумі, що перевищує суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки», або виплачує інші доходи, прирівняні згідно з Кодексом до дивідендів, такий резидент має утримувати з суми такого перевищення та з таких інших доходів податок на доходи нерезидента за ставкою в розмірі 15 відсотків (якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України).
Такий податок має бути сплачений до граничної дати подання Звіту про контрольовані операції за відповідний податковий (звітний) рік:
- за 2021 рік – до 30.09.2022 р.;
- за 2022 рік – до 30.09.2023 р.
Товариством до податкового органу були направлені звіти про контрольовані операції за 2021 та 2022 роки у встановлені Кодексом строки. В декларації з податку на прибуток підприємств були заповнені додатки ТЦ, у яких відображене заниження вартості товарів, які продаються нерезиденту, у контрольованих операціях порівняно із сумою, які відповідає принципу «витягнутої руки», тобто з’явилися «конструктивні дивіденди». Крім того, були заповнені додатки ПН. У терміни, встановлені Кодексом, тобто до 30.09.2022 та до 30.09.2023, Товариство за браком коштів не перерахувало до бюджету податок на доходи нерезидентів.
Відповідно до Узагальнюючої податкової консультації з питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2021 № 480 «податкові зобов’язання з податку на доходи нерезидента перед бюджетом, який не було утримано з відповідного доходу під час виплати нерезиденту (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за Кодексом до дивідендів), але визначені за правилами підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 розділу ІІІ Кодексу, відображаються у декларації з податку на прибуток того звітного періоду, у якому такі зобов’язання сплачені до бюджету».
Враховуючи зазначені роз’яснення, Товариство подало уточнюючі декларації з податку на прибуток підприємств за 2021 та 2022 роки, в яких відкоригувало суму податку на доходи нерезидентів у додатках ПН. Після сплати податку на «конструктивні дивіденди» до бюджету, у цьому звітному періоді він буде відображений у декларації та додатку ПН відповідно до роз’яснень податкового органу.
У зв’язку з вищевикладеним, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
- чи вірно Товариство розуміє, що податок на доходи нерезидентів, який виник за принципом «витягнутої руки» на «конструктивні дивіденди», необхідно буде відобразити у декларації з податку на прибуток підприємств та додатку ПН у тому звітному періоді, у якому він буде сплачений до бюджету?
Відповідно до підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу дивіденди– платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також:
платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини);
суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів), що придбаваються у нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в підпунктах «а», «в», «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника – нерезидента України у зв’язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи.
Відповідно до абзацу другого підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, у разі якщо резидент (крім платників єдиного податку четвертої групи) здійснює на користь нерезидента виплату доходів, зазначених в абзацах четвертому-шостому підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, у сумі, що перевищує суму, що відповідає принципу «витягнутої руки», або виплачує інші доходи, прирівняні згідно з Кодексом до дивідендів, такий резидент має утримувати з суми такого перевищення та з таких інших доходів податок на доходи нерезидента за ставкою в розмірі 15 відсотків (якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов’язковість якого надана Верховною Радою України). Такий податок має бути сплачений до граничної дати подання звіту про контрольовані операції за відповідний звітний (податковий) період.
В узагальнюючій податковій консультації з питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2021 № 480, зазначено, що особливістю застосування вимог абзацу другого підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу є те, що резидент має сплатити податок на доходи нерезидента з доходів, які прирівнюються до дивідендів, до граничної дати подання звіту про контрольовані операції за відповідний звітний (податковий) період. Однак визначити суму податку можна лише після того, як платник податків визначить суму доходу чи витрат, що не відповідає принципу «витягнутої руки».
Отже, податкові зобов’язання з податку на доходи нерезидента перед бюджетом, який не було утримано з відповідного доходу під час виплати нерезиденту (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за Кодексом до дивідендів), але визначені за правилами підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, відображаються у декларації з податку на прибуток того податкового (звітного) періоду, у якому такі зобов’язання сплачені до бюджету.
Відповідно до абзаців третього-сьомого підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за Кодексом до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:
Пс=СД*100/(100-СП)-СД, де:
Пс – сума податку до сплати;
СД – сума виплаченого доходу;
СП – ставка податку, встановлена цим підпунктом
Форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.20215 № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) (зі змінами та доповненнями) (далі – Декларація).
Розрахунок (звіт) податкових зобов’язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, відображається у таблиці 1 додатка ПН до рядка 23 ПН Декларації (далі – додаток ПН).
Додаток ПН заповнюється окремо по кожному нерезиденту, якому виплачуються доходи.
При цьому сума доходів нерезидента, зазначених в абзацах четвертому – шостому підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, які прирівнюються до дивідендів, та податок на доходи нерезидента, який не було утримано під час виплат таких доходів розрахований відповідно до абзаців третього-сьомого підпункту 141.4.2 пункту 141.1 статті 141 Кодексу за ставкою 15 відсотків, якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором України, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, відображаються, зокрема, у рядках 30-32 таблиці 1 додатка ПН із застосуванням розрахунку суми податку за формулою, наведеною у графі 7 таблиці 1 додатка ПН, який подається з уточнюючою декларацією з податку на прибуток підприємств у порядку, визначеному статтею 50 Кодексу щодо внесення змін до податкової звітності за звітний (податковий) період, в якому податок на доходи нерезидента мав бути сплачений до бюджету.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |