Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо коригування фінансового результату до оподаткування на різниці на суму уцінки до справедливої вартості необоротного активу, утримуваного для продажу та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ є платником податку на прибуток та ПДВ, веде бухгалтерський облік за міжнародними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Шляхом звернення стягнення за рішенням суду у червні 2023 року ТОВ набуло право власності на нерухомість разом з земельною ділянкою, що обліковується ТОВ як єдиний об’єкт – необоротний актив, який утримується для продажу.
ТОВ не визнано таку нерухомість разом з земельною ділянкою основними засобами у обліку, так як планується продаж такого об’єкту нерухомості і, на поточний момент, здійснюється пошук потенційних покупців.
ТОВ провело уцінку об’єкту нерухомості до справедливої вартості на підставі звіту про оцінку майна, складеного суб’єктом оціночної діяльності. У бухгалтерському обліку об’єкт нерухомості як актив обліковується за справедливою вартістю, відображені витрати від уцінки непоточного активу (об’єкту нерухомості).
На даний час (січень 2025) об’єкт нерухомості не проданий у зв’язку з відсутністю попиту, спричиненого воєнним станом в Україні.
ТОВ продовжує пошук покупців з метою продажу об’єкту нерухомості.
У зв’язку з неможливістю продажу об’єкту нерухомості, об’єкт передано в оренду для покриття витрат на утримання такого об’єкту.
В основній діяльності ТОВ даний об’єкт не використовується та не може бути використаний в майбутньому.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи збільшується фінансовий результат до оподаткування відповідно до
п. 138.1 ст. 138 Кодексу для цілей оподаткування податком на прибуток на суму уцінки до справедливої вартості необоротного активу, який утримується для продажу, і така уцінка включена до витрат звітного періоду відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності?
Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств на підставі абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Відповідно до п. 138.1 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Згідно з п. 138.2 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема на суму дооцінки основних засобів або нематеріальних активів у межах попередньо віднесених до витрат уцінки відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Відповідно до п.п. 138.3.2 п. 138.3 ст.138 Кодексу терміни «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму уцінки необоротних активів, утримуваних для продажу, які не є основними засобами.
Такі операції підлягають відображенню згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідного об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |