X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.02.2025 р. № 644/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податків зазначив, що є (…). Протягом (…) року отримував інвестиційний дохід за рахунок отримання кешбеку від банків України, продажу акцій, сертифікатів підприємств, фірм, фондів тощо, які зареєстровані на території Україні та є податковими агентами в Україні, та іноземних підприємств, фірм, фонді, які зареєстровані за межами території України та не є податковими агентами в Україні, у тому числі дивідендів від даних суб’єктів.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Яка ставка військового збору для військовослужбовця Збройних Сил України при оподаткуванні отриманих доходів:

кешбек від банків України;

депозит по закінченню та протягом його терміну дії, від банків України;

інвестиційний дохід від продажу активів (акцій, сертифікатів тощо) підприємств, фірм, фондів тощо, які зареєстровані на території Україні та є податковими агентами в Україні;

інвестиційний дохід від продажу іноземних інвестиційних активів (акцій, сертифікатів тощо) були отримані з джерел за межами території України,
від іноземних підприємств, фірм, фонді, які зареєстровані за межами території України та не є податковими агентами в Україні;

дивіденду від інвестиційних активів (акцій, сертифікатів тощо) підприємств, фірм, фондів тощо, які зареєстровані на території Україні та є податковими агентами в Україні;

дивіденду від іноземних інвестиційних активів (акцій, сертифікатів тощо) були отримані з джерел за межами території України, від іноземних підприємств, фірм, фонді, які зареєстровані за межами території України та не є податковими агентами в Україні?

2. Який необхідний перелік документів потрібно надати до Державної податкової служби України при опрацюванні та поданні податкової декларації про майновий стан доходів з метою уникнення штрафів при нарахуванні ставки військового збору?

Щодо питання першого

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками військового збору є, зокрема, особи, визначені п. 162.1
ст. 162 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»
Кодексу).

Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених
у
п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення»
Кодексу).

Так, відповідно до п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є:

загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1
ст. 163 Кодексу);

іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема:

пасивні доходи (крім зазначених у пп. 165.1.2 та 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Кодексу) (п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними
в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених
у п
п. 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).

Підпунктом 14.1.268 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу встановлено, що термін «пасивні доходи» для цілей розділу IV Кодексу означає, зокрема:

дивіденди;

доходи, отримані у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок.

Особливості нарахування (виплати) та оподаткування окремих видів доходів визначено ст. 170 Кодексу, а саме оподаткування:

інвестиційного прибутку здійснюється у порядку, встановленому п. 170.2 ст. 170 Кодексу;

дивідендів відповідно до п. 170.5 ст. 170 Кодексу;

процентів у порядку, встановленому п. 170.4 ст. 170 Кодексу;

іноземного доходу у порядку, визначеному 170.11 ст. 170 Кодексу.

Ставка військового збору становить, зокрема:

для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, – 5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу);

для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань – 1,5 відсотка з доходу, одержаного
у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до п.п. 1.7
п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу) (п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Враховуючи викладене, у разі якщо доходи, зазначені у Вашому зверненні (дивіденди, кешбек, крім національного кешбеку, проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок), були нараховані податковим агентом до 01 грудня 2024 року, тобто до набрання чинності Закону України
від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період воєнного стану»
(набрав чинності 01.12.2024), то такі доходи оподатковувалися під час нарахування за ставкою військового збору у розмірі 1,5 відсотка.

Разом з тим, якщо зазначені доходи були нараховані після вказаної дати,
то ставка військового збору становить 5 відсотків.

Крім того, відповідно до п. 1.16 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу річне податкове зобов'язання з військового збору з доходів платників, визначених п. 162.1 ст. 162 Кодексу, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов'язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, у тому числі
з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі
1,5 відсотка (крім випадків, передбачених абзацом третім цього підпункту).

Ставка військового збору у розмірі 5 відсотків застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов'язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року.

Таким чином, дохід у вигляді інвестиційного прибутку, отриманого як
з джерел території України, так і з джерел за межами України оподатковується військовим збором при
остаточному розрахунку податкових зобовязань, який проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, за ставкою 1,5 відсотка.

Щодо питання другого

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 Кодексу.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи фізичних осіб,
у тому числі самозайнятих осіб – до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).

Фізична особа зобов’язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Таким чином, порядок подання податкової декларації не містить обов’язку щодо подання документів, які підтверджують статус військовослужбовця Збройних Сил України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

______________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.