Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Підприємство користувалося нульовою ставкою ПДВ, встановленою абзацом першим пункту 8 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Дію дозволу на право користування нульовою ставкою продовжено на період дії воєнного стану та протягом двох календарних кварталів після його припинення або скасування. Проте 1 січня 2025 року строк дії нульової ставки ПДВ, встановленої пунктом 8 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, закінчився.
Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правомірності з 1 січня 2025 року застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ, визначеного пунктом 197.6 статті 197 розділу V ПКУ, в описаній у зверненні ситуації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, визначені Законом України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875).
Механізм надання підприємствам та організаціям, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, дозволу на право користування пільгами з оподаткування, відмови у його наданні чи скасування дозволу Національною соціальною службою України або обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення передбачено Порядком надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 8 серпня 2007 року № 1010 (далі – Порядок № 1010).
Пунктом 2 Порядку № 1010 визначено, що критерій, який встановлено пунктом 2 Порядку № 1010 для надання дозволу підприємствам та організаціям, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, застосовується для надання дозволу згідно з пунктом 197.6 статті 197 розділу V ПКУ та абзацом першим пункту 8 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з абзацом першим пункту 8 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ на період до 1 січня 2025 року за нульовою ставкою оподатковувалося ПДВ постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю і є їх власністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.
Таким чином, враховуючи те, що з 01 січня 2025 року термін дії нульової ставки ПДВ, встановленої абзацом першим пункту 8 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, закінчився, підприємства та організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю (у тому числі Підприємство) незалежно від наявності дозволу на право застосування такої нульової ставки, встановленої абзацом першим пункту 8 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, починаючи з такої дати нульову ставку не застосовують.
Разом з цим ДПС зазначає, що відповідно до пункту 197.6 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають у таких організаціях основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат з оплати праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.
Отже, зазначені підприємства та організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю (у тому числі Підприємство) мають право застосовувати зазначену пільгу за наявності відповідного рішення уповноваженого органу, прийнятого згідно з Законом № 875, на застосування саме пільгового режиму оподаткування ПДВ, визначеного пунктом 197.6 статті 197 розділу V ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |