Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись п.п. «в» п.п. 69.41.3
п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомляє, що між Товариством та
ПрАТ « » укладено договір добровільного страхування керівника та членів наглядової ради від (далі — Договір страхування).
Відповідно до умов Договору страхування договір вступає в силу з дати його підписання та діє один рік, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, а саме з (включно).
Оплату страхового платежу за Договором страхування в сумі Товариство здійснило на момент надсилання запиту.
Акціонер відповідно до чинного законодавства має право в будь-який момент змінити персональний склад Наглядової ради Товариства.
Договором страхування визначено, що застрахованими особами є генеральний директор, голова та члени Наглядової ради без зазначення їх персональних даних та ідентифікації фізичних осіб.
Відповідно до Статуту Товариства кількісний склад Наглядової ради становить сім членів, однак фактична кількість складу Наглядової ради на сьогодні становить шість членів.
Наразі на цей час повноваження членів Наглядової ради Товариства діють до .
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. 3 метою визначення місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку, чи можна вважати, що укладений Договір страхування відповідальності на цей момент розповсюджує свою дію на керівника та семи членів наглядової ради, кількісний склад яких визначено Статутом Товариства, при фактичній кількості складу наглядової ради, яка становить шість членів?
2. В який момент та в якій сумі, відповідно до вимог Кодексу, у платника податку виникає місячний (річний) оподаткований дохід за Договором страхування з урахуванням терміну виконання повноважень членами Наглядової ради, які на момент надсилання запиту діють до , а період дії Договору страхування до (включно)?
3. Чи дозволяють вимоги Кодексу здійснити нарахування та утримання з оподаткованого доходу платників податку не з усієї суми сплаченого страхового платежу за договором страхування, а лише з частки, що припадає на термін виконання повноважень членами наглядової ради, а саме до з урахуванням терміну дії договору страхування до (включно)?
4. Чи вважатиметься порушенням вимог Кодексу сплата (перерахування) податків до бюджету податковим агентом, в момент нарахування та утримання оподаткованого доходу платників податку не з усієї суми сплаченого страхового платежу за Договором страхування, а лише з частки, яка припадає на термін виконання повноважень членами Наглядової ради, які на момент надсилання запиту діють до в періоді дії Договору страхування з до (включно)?
5. Чи вважатиметься порушенням вимог Кодексу нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з оподаткованого доходу платників податку зі сплаченої суми страхового платежу – помісячно, у зв'язку з тим, що акціонер, відповідно до чинного законодавства має право в будь-який момент змінити персональний склад Наглядової ради?
6. Чи вважатиметься порушенням вимог Кодексу сплата (перерахування) податків до бюджету податковим агентом в момент нарахування та утримання оподаткованого доходу платників податку зі сплаченої суми страхового платежу – помісячно, у зв'язку з тим, що акціонер відповідно до чинного законодавства має право в будь-який момент змінити персональний склад Наглядової ради?
7. За якою ознакою доходу та в якому періоді податковий агент відображає суму страхового платежу сплаченого (перерахованого) Товариством за договором добровільного страхування керівників та членів Наглядової ради в додатку 4 ДФ (на підставі наданих відповідей на поставлені запитання 2-6).
8. За якою ознакою доходу та в якому періоді податковий агент відображає суму нарахованого, утриманого місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за Договором страхування в додатку 4 ДФ (на підставі наданих відповідей на поставлені запитання 2-6).
Відповідно до ст. 980 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) предметом договору страхування є передача страхувальником за плату ризику, пов'язаного з об'єктом страхування, страховику на умовах, визначених договором страхування або законодавством України.
Статтею 979 ЦКУ визначено, що договір страхування укладається відповідно до ЦКУ, Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX «Про страхування» (далі – Закон № 1909), інших законодавчих актів.
Законом № 1909 передбачено, зокрема, що страхувальник – це особа, яка уклала із страховиком договір страхування або є страхувальником відповідно до законодавства (п. 68 частини першої ст. 1 Закону № 1909).
Застрахована особа – фізична особа, визначена страхувальником у договорі страхування, життя, здоров'я, працездатність та/або пенсійне забезпечення якої є об'єктом страхування за договором страхування (п. 15 частини першої ст. 1 Закону № 1909).
При цьому страхова премія (страховий платіж, страховий внесок) – плата у грошовій формі за страхування, яку страхувальник зобов'язаний сплатити страховику згідно з договором страхування (п. 53 частина перша ст. 1 Закону
№ 1909).
Відповідно до частини третьої ст. 14 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» відповідальність керівників, членів колегіального виконавчого органу, членів наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, за збитки, завдані їхніми діями (бездіяльністю) під час виконання своїх повноважень, може бути застрахована за рахунок такого державного унітарного підприємства, господарського товариства як сторони, для захисту інтересів якої здійснюється відповідне страхування.
Суми страхових премій (платежів), що сплачуються державним унітарним підприємством, господарським товариством, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, за договором страхування відповідальності керівників, членів колегіального виконавчого органу, членів наглядової ради, не входять до складу винагороди таких керівників, членів колегіального виконавчого органу, членів наглядової ради, не є формою оплати праці або компенсаційними виплатами на їхню користь.
Щодо першого – третього питань
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
При цьому згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, які згідно з розділом IV цього Кодексу та підрозділом 1 цього розділу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2
ст. 164 Кодексу, зокрема страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі, за договорами добровільного медичного страхування та за договором страхування додаткової пенсії, внесків на пенсійні вклади, внесків до фонду банківського управління, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються особою – резидентом, що визначається вигодонабувачем (бенефіціаром) за такими договорами (п.п. «а» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить
18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 5 відсотків об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету визначено ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Таким чином, сума страхового платежу, сплаченого юридичною особою на користь страхової компанії єдиним платежем за один рік дії договору, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу керівника і членів Наглядової ради та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором під час нарахування зазначеного доходу, тобто положеннями ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не встановлено окремого порядку сплати податку та військового збору у разі нарахування єдиним платежем страхової суми.
Відповідно до п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
Отже, у разі якщо протягом дії договору добровільного страхування відповідальності керівників та членів Наглядової ради відбувається зміна керівника та/або членів Наглядової ради, то юридична особа як податковий агент має право здійснити перерахунок сум нарахованих доходів у вигляді страхових премій та утриманого з цих доходів податку, за умови, що такий перерахунок передбачено умовами зазначеного договору.
Одночасно зауважуємо, що питання розподілу між особами, відповідальність яких застрахована, сплаченої юридичною особою суми страхової премії, не належить до компетенції Державної податкової служби України.
Щодо четвертого – шостого питань
Відповідальність за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати визначена ст. 1251 Кодексу.
Ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, а також нерезидентом, на якого покладено обов'язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом III Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 1251.1 ст. 1251 Кодексу).
Щодо сьомого та восьмого питань
Крім того, відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані, зокрема, подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами (далі – Порядок).
Порядок заповнення показників додатка 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток 4 ДФ) до Розрахунку, визначений
п. 4 розділу IV Порядку.
Відповідно до п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – додаток 4ДФ) до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» зазначається ознака доходу, наведена у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» додатка 2 до Порядку.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) на користь керівника та членів Наглядової ради, відображається податковим агентом у Додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «124».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________________________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |