Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «_______» (далі – Товариство) щодо окремих питань оподаткування доходів нерезидентів, керуючись ст. 52 та п.п. «в» п.п. 69.41.3 п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариства розглядається ситуація, коли згідно з протоколом загальних зборів учасників Товариства було прийнято рішення у 2022 році щодо розподілу прибутку за результатами 2016 – 2017 років. Відповідно до зазначеного протоколу нараховано дивіденди одному з учасників Товариства, що володів часткою статутного капіталу такого Товариства у розмірі 5 відс. статутного капіталу та є резидентом Сполучених Штатів Америки (далі – кредитор 1). Частину нарахованих дивідендів виплачено такому учаснику-нерезиденту на початку 2022 року, з якої в момент виплати утримано та сплачено до бюджету податок з доходів нерезидентів із джерелом походження з України у розмірі 15 відс.
Учасник Товариства – резидент Сполучених Штатів Америки згідно з договором про відступлення права вимоги відступив право вимоги щодо виплати залишку нарахованих дивідендів новому кредитору – резиденту Сполучених Штатів Америки (далі – кредитор 2), який є учасником Товариства та володіє часткою статутного капіталу такого Товариства у розмірі 60 відс.
На підставі отриманого повідомлення про зміну кредитора у бухгалтерському обліку Товариства заборгованість за нарахованими дивідендами перед одним учасником закрито та сформовано кредиторську заборгованість перед новим кредитором як зобов’язання за договором про відступлення права вимоги. Повідомляється, що на дату звернення заборгованість перед новим кредитором не погашено.
У зв’язку із викладеним вище у звернені поставлено такі запитання для надання індивідуальної податкової консультації:
1. Чи виникає обов’язок у Товариства по сплаті податку з доходів нерезидента із джерелом походження з України у вигляді дивідендів під час отримання підприємством повідомлення про зміну кредитора по виплаті нарахованих дивідендів від кредитора 1 до нового кредитора 2 відповідно до укладеного договору про відступлення права вимоги? У якому розмірі ставки податку?
2. Чи буде виникати обов’язок у Товариства зі сплати податку з доходів нерезидента із джерелом походження з України під час погашення заборгованості Товариства перед новим кредитором 2 за договором відступлення права вимоги? У якому розмірі ставки податку?
Щодо запитань 1 та 2
Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також:
платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини);
суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів), що придбаваються у нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в підпунктах «а», «в», «г» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника - нерезидента України у зв'язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи.
Згідно з п.п.14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відступлення права вимоги – операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Особливості оподаткування доходів нерезидентів - юридичних осіб визначено пунктом 141.4 ст. 141 Кодексу.
Згідно з положеннями п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 Кодексу.
Для цілей п. 141.4 ст. 141 Кодексу до переліку доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, віднесено зокрема дивіденди, які сплачуються резидентом на користь нерезидента (п.п. «б» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Відповідно до вимог п.п. 141.4.2 пункту 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 – 141.4.5 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
У разі якщо резидент (крім платників єдиного податку четвертої групи) здійснює на користь нерезидента виплату доходів, зазначених в абзацах четвертому шостому п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, у сумі, що перевищує суму, що відповідає принципу «витягнутої руки», або виплачує інші доходи, прирівняні згідно з цим Кодексом до дивідендів, такий резидент має утримати з суми такого перевищення та з таких інших доходів податок на доходи нерезидента за ставкою в розмірі 15 відсотків (якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України). Такий податок має бути сплачений до граничної дати подання звіту про контрольовані операції за відповідний звітний (податковий) рік.
Таким чином, Товариство під час виплати нерезиденту (кредитору 2) доходу із джерелом його походження з України у вигляді дивідендів, що будуть отримані таким нерезидентом за результатами виконання договору про відступлення права вимоги щодо виплати залишку нарахованих дивідендів від нерезидента (кредитора 1) до нерезидента (кредитора 2) утримує податок з таких доходів відповідно до положень п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, якщо інше не встановлено положеннями відповідного міжнародного договору.
При цьому під час отримання Товариством повідомлення про зміну кредитора з виплати нарахованих дивідендів від нерезидента (кредитора 1) до нерезидента (кредитора 2) за договором про відступлення права вимоги щодо виплати залишку нарахованих дивідендів обов’язку щодо сплати податку з доходів нерезидентів у такого Товариства не виникає.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |