Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо оподаткування податком на прибуток та податком на додану вартість операцій з безоплатного надання обладнання в позичку неприбутковій установі, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ планує здійснити імпорт обладнання, а саме електрогенераторні установки зі звільненням від оподаткування податком на додану вартість.
Дане обладнання в подальшому буде використовуватись в наступних напрямках:
надання обладнання в оренду іншим підприємствам на строк від 1 року;
надання обладнання в позичку навчальному закладу (школі).
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1.Чи потрібно донараховувати ПДВ на суму імпортованої електрогенераторної установки у вищезазначених випадках (надання в операційну оренду або в безоплатну позичку?
2. Який мінімально допустимий строк амортизації такого обладнання згідно положень Кодексу?
3. Які податкові наслідки виникнуть при безоплатному наданні обладнання в позичку неприбутковій установі?
4. Чи потрібно коригувати фінансовий результат до оподаткування на податкові різниці?
Щодо питання 1
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з п.п. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України.
Відповідно до п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 Кодексу під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
При цьому відповідно до п.п. «в» п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 Кодексу під постачанням послуг також розуміється постачання послуг іншій особі на безоплатній основі.
Пунктом 871 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»
від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі − Указ № 64), але не більш як до 1 січня 2026 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України (у тому числі переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) у митному режимі імпорту товарів, визначених п. 936 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (далі – МКУ).
Відповідно до п. 936 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом
№ 64, але не більш як до 1 січня 2026 року, звільняються від оподаткування ввізним митом товари, що ввозяться на митну територію України (у тому числі переміщуються (пересилаються) на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) для вільного обігу та класифікуються за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД:
8406 (крім 8406 10 00 00), 8410 (тільки турбіни гідравлічні та їх частини),
8483 40 21 00, 8502 20 40 90, 8502 20 60 90, 8502 20 80 90, 8411 (крім турбогвинтових та турбореактивних двигунів та їх частин),
8501 64 00 00, 8504 40 84 00 (крім інверторних зварювальних апаратів),
8504 40 88 00 (крім інверторних зварювальних апаратів),
8504 40 90 00 (крім інверторних зварювальних апаратів),
8507 60 00 00 (крім установок зберігання енергії потужністю менш як
300 Вт змінного та/або постійного струму та окремих літій-іонних комірок ємністю менш як 200 А·год),
8541 43 00 00, 8537 (крім 8537 10 98 10), 8503 00 99 00 (тільки для вітроенергетичних електрогенераторних установок).
Положення п. 871 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу та п. 936 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ не застосовуються до товарів, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або державою-агресором щодо України згідно із законодавством, та/або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з тимчасово окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу і вказаних вище нормативно-правових актів, ДПС повідомляє.
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений п. 871
підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України (у тому числі переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) у митному режимі імпорту товарів, визначених п. 936 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ.
В той же час положення п. 871 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не містять вимог щодо цільового використання товарів, ввезених із застосуванням пільгового режиму оподаткування, визначеного вказаним пунктом.
Норми п. 871 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не передбачають застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість до операцій із постачання товарів, визначених п. 936 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, на митній території України.
Таким чином, відповідно до п. 871 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу операції з ввезення на митну територію України товарів, зокрема, які класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 8502 20 60 90, що ввозяться для вільного обігу, підлягають звільненню від оподаткування ПДВ.
Водночас, операції з подальшого постачання (продажу) на митній території України таких товарів, які були попередньо ввезені на митну територію України із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, або надання їх в оренду чи позичку (платну чи безоплатну) підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків.
При цьому донарахування суми ПДВ, яка не була сплачена при ввезенні електрогенераторної установки у зв’язку із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного п. 871 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, при подальшому продажу або наданні в оренду чи позичку такої електрогенераторної установки, нормами Кодексу не передбачено.
Щодо питань 2 - 4
Відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 827 Цивільного кодексу України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.
Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.
Відповідно до п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Кодексу основні засоби – матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів визначаються відповідно до ст. 138 Кодексу.
Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об'єкта оподаткування встановлено п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Згідно з п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктом 14.1.138 пункту 14.1 статті 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 - 138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Амортизація не нараховується за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв'язку з їх консервацією.
Відповідно до п.п. 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 Кодексу не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел, зокрема,
витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів;
витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів.
Терміни «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.
У п.п.138.3.3 п.138.3 ст.138 Кодексу визначені мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів (крім випадку застосування виробничого методу нарахування амортизації).
Підпунктом 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу встановлено, що у разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені цим підпунктом.
У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.
Таким чином, у разі коли строки корисного використання (експлуатації) основних засобів у бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені п.п. 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) таких основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.
Якщо встановлений платником податку в бухгалтерському обліку строк корисного використання (експлуатації) основних засобів, менше ніж мінімально допустимі строки амортизації, встановлені у податковому обліку для таких основних засобів, то для розрахунку амортизації з метою визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток використовуються строки, встановлені п.п. 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Водночас, зазначаємо, відповідно до п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема, на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Якщо основний засіб, призначений для використання у господарській діяльності платника податку та нарахування амортизації такого активу відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності у бухгалтерському обліку не припиняється, то такий основний засіб може амортизуватись у податковому обліку відповідно до вимог п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Отже, платник податку на прибуток збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої у податковому обліку відповідно до положень п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу амортизації основних засобів (електрогенераторні установки), призначених для використання в господарській діяльності цього платника податку, у розмірі, що перевищує
4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, переданих таким платником податку на умовах договору позички (безоплатного користування протягом встановленого строку) неприбутковій установі (школі), внесеній до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такої передачі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |