X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.02.2025 р. № 693/ІПК/26-15-24-01-14-08

№ ________/ІПК/26-15-24-01-14-08

 

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

 

Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо сплати військового збору фізичною особою підприємцем на загальній системі оподаткування та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податків є фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування.

На даний час у зв’язку з воєнним станом підприємницьку діяльність не здійснює, єдиний соціальний внесок не сплачує, оскільки має 2 групу  інвалідності та отримує грошову матеріальну допомогу від держави у вигляді пенсії у розмірі (…) грн. на місяць.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:

  1. Чи необхідно у такому випадку  платнику податків сплачувати військовий збір та в якій сумі?
  2. Що є об’єктом оподаткування військовим збором: пенсія, чи інші виплати?

Щодо першого та другого питань.

Пунктом 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, зокрема: фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

При цьому, п.п. 1 п.п. 1.2 п. п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 Кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до п.п. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 Кодексу загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює, зокрема, сумі загальних місячних оподатковуваних доходів та доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із ст. 177 Кодексу.

Водночас, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії не підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати (до п.п. «е» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників збору, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, за ставкою, визначеною п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1
п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу становить - 5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3
п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

При цьому, з врахуванням положень п.п. 1.16 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, до чистого оподатковуваного доходу за 2024 рік, отриманого фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування від провадження господарської діяльності, застосовується ставка військового збору в розмірі 1,5  відсотка.

Ставка військового збору у розмірі 5 відсотків застосовується до доходів, отриманих платником від провадження господарської діяльності відповідно до ст. 177 Кодексу, починаючи з 1 січня 2025 року.

Водночас, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, пп. 3 і 4
п. 170.13 1 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Отже, якщо фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування здійснюється господарська діяльність, то сума отриманого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та є об’єктом оподаткування військовим бором в порядку, визначеному ст. 177 розділу IV та п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Доходи, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема сума пенсії, отримувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, не підлягають оподаткуванню військовим збором.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.