X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.02.2025 р. № 702/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ТОВ … (далі – Товариство) …. щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що товариством була отримана індивідуальна податкова консультація з питань уникнення подвійного оподаткування фізичною особою, яка є співробітником товариства, але має місце проживання в Німеччині та вважається платником податків – резидентом Німеччини.

На підставі зазначеної консультації платником податків був зроблений висновок, а саме, якщо фізичною особою – нерезидентом надана довідка про резидентство Республіки Німеччина, яка нотаріально засвідчена перекладом на українську мову, то товариство може застосувати положення п. 103.4 ст. 103 Кодексу та п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу для уникнення подвійного оподаткування.

З огляду на зазначене, платник податків просить роз’яснити чи вірно товариство розуміє практичну частину застосування норм Кодексу та отриманої консультації:

1. Керуючись п.п.  169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу та на підставі отриманої нотаріально засвідченої перекладом на українську мову довідки про резидентство Республіки Німеччини, товариство перераховує утриманий податок на доходи фізичних осіб за період, коли фізична особа – співробітник товариства вважалася податковим резидентом Німеччини.

2. Для коригування зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб товариство подає уточнюючий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску  на загальнообов’язкове соціальне страхування (далі – Розрахунок) ?

3. Після отримання від Державної податкової служби України Квитанції                   № 2 про прийняття Розрахунку, товариство повертає утриману раніше суму податку на доходи фізичних осіб співробітнику на карту, а уточнену суму податкових зобов’язань враховує, як переплату при наступних виплатах заробітної плати?

Оподаткування доходів нерезидентів визначено п. 170.10 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.10.3 якого у разі якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом - юридичною або самозайнятою фізичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів.

Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов'язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів.

При цьому згідно з п. 103.2 ст. 103 Кодексу особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ст. 103 Кодексу.

Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пп. 103.5 і 103.6 ст. 103 Кодексу, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі – довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України                                         (п. 103.4 ст. 103 Кодексу).

Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ст. 103 Кодексу).

Таким чином, товариство як податковий агент під час укладання договору з фізичною особою – резидентом Німеччини з метою застосування положень міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування та
ст. 103 Кодексу повинно було отримати від нерезидента довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Тобто підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України на момент укладання договору та виплати доходу є надання нерезидентом зазначеної довідки.

При цьому слід зазначити, що відповідно до п. 103.8 ст. 103 Кодексу особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати правила міжнародного договору України, зокрема щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року.

Підпунктом 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу передбачено, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зі змінами, затверджені форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі Порядок).

Коригування показників додатка 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Розрахунку проводиться у відповідності з п. 10 розділу V Порядку.

 Отже, якщо фізичною особою (працівником) надана податковому агенту у 2025 році довідка, яка підтверджує, що зазначений працівник був резидентом Німеччини у 2024 році, то податковий агент має право на підставі зазначеної довідки здійснити перерахунок доходу у вигляді заробітної плати та утриманого з цього доходу податок на доходи фізичних осіб виключно за періоди 2025 року за умови одержання від працівника довідки, яка підтверджує, що він у 2025 році є/був податковим резидентом Німеччині.

У разі неподання нерезидентом довідки відповідно до п. 103.4 ст. 103 Кодексу, доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню згідно з законодавством України з питань оподаткування                        (п. 103.10 ст.103 Кодексу).

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.