Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкових накладних і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством було отримано від підрядника (постачальника) послуги з виконання електротехнічних робіт. Податкова накладна складена постачальником із зазначенням номенклатури виконаних робіт і відповідного коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), при цьому до складу вартості послуг (робіт) включено використані при виконанні таких робіт матеріали (світильник підвісний).
Існують випадки, коли після прийняття Товариством робіт матеріали, які включено до вартості таких робіт (наприклад, світильник підвісний), виходять з ладу та підлягають списанню у бухгалтерському обліку. У даному випадку Товариством складається податкова накладна із типом причини 13.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1) порядку заповнення показників граф 3.1-3.3 у податковій накладній з типом причини 13 в описаній у зверненні ситуації;
2-4) порядку заповнення показників податкової накладної, яка складається відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ при списанні зіпсованої готової продукції, зокрема, зазначення даних щодо податкових накладних, отриманих при придбанні товарів, які були використані у виробництві такої продукції.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг − код послуги згідно ДКПП; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, − у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, у негосподарській діяльності платника податку.
У разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково − ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (пункт 199.1 статті 199 ПКУ).
Згідно з пунктом 189.1 статті 189 ПКУ у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами – виходячи з вартості їх придбання.
Пунктом 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307), встановлено, що у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
Пунктом 8 Порядку № 1307 визначено, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10 – 15
Порядку № 1307, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини, зокрема 13 – Складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.
Згідно з підпунктом 1 пункту 16 Порядку № 1307 у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 Порядку № 1307, у графі 2 − опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця) зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ та пункту 199.1 статті 199 ПКУ. При цьому у податкових накладних, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності, у яких відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 зазначено тип причини 13, у цій графі також зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ. Дані податкового обліку платника податку базуються на даних бухгалтерського обліку такого платника податку.
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року
№ 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
У ситуації, описаній у зверненні, у разі списання у звʼязку з неможливістю подальшого використання у господарській діяльності матеріалів (світильника підвісного), які не придбавалися Товариством як окремий товар, а є складовою частиною послуг (робіт), отриманих підприємством та зазначених у відповідній податковій накладній, Товариству необхідно нарахувати податкові зобовʼязання відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ (оскільки при списанні частини придбаної Товариством послуги (світильника підвісного) така послуга починає використовуватися частково в оподатковуваних, а частково – у неоподатковуваних операціях платника податку).
У податковій накладній, яка має бути складена у даному випадку з типом причини 13, зазначається дата складання та порядковий номер податкової накладної, складеної на Товариство за операцією з надання послуг (виконання електротехнічних робіт), та номенклатура / код послуги згідно з ДКПП, які були зазначені у такій податковій накладній.
Щодо питань 2-4
У разі неможливості використання власновиробленої продукції у господарській діяльності платник податку зобов’язаний за товарами/роботами/послугами, придбаними з ПДВ та використаними при виробництві такої продукції, суми ПДВ за якими підлягали включенню до податкового кредиту такого платника податку, нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, передбачені пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, виходячи з вартості придбання таких товарів/робіт/послуг. З метою нарахування таких податкових зобов’язань платник податку визначає вартість придбання товарів/робіт/послуг на підставі первинних документів, які засвідчують факт їх придбання, та даних бухгалтерського обліку.
На суму таких податкових зобов’язань платник податку повинен скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну зведену податкову накладну у порядку, визначеному пунктами 8, 11, 16 Порядку № 1307. Зокрема, у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця)» такої податкової накладної необхідно зазначити дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/робіт/послуг, які були використані при виробництві готової продукції, що списується, та за якими платник податку визначає податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ, а також номенклатуру таких товарів/робіт/послуг, зазначену у таких податкових накладних.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |