Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство здійснює освітню діяльність у галузі інформаційних технологій шляхом надання платного доступу до власного інформаційно-освітнього ресурсу у мережі Інтернет, на якому містяться електронні курси лекцій, вебінари, електронні посібники та інші навчальні матеріали щодо використання штучного інтелекту, планує набути статус резидента Дія Сіті та опрацьовує питання щодо порядку оподаткування ПДВ зазначених операцій.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи вважається власний інформаційно-освітній ресурс (платформа) Товариства у мережі Інтернет, на якому містяться електронні курси лекцій, вебінари, електронні посібники та інші навчальні матеріали щодо використання штучного інтелекту, доступ до якого надається за плату, публічним освітнім, науковим або інформаційним ресурсом у мережі Інтернет в розумінні підпункту 197.1.33 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ;
2) чи підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно із підпунктом 197.1.33 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ зазначені у зверненні операції Товариства (у разі набуття ним статусу резидента Дія Сіті)?
Разом з цим, згідно інформаційних систем ДПС Товариство не зареєстровано як платник ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті, що запроваджується з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні визначено Законом України від 15 липня № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» зі змінами (далі – Закон № 1667).
Статтею 1 Закону № 1667 встановлено, що резидент Дія Сіті – юридична особа, яка відповідно до Закону № 1667 набула статусу резидента Дія Сіті та згідно з інформацією, що міститься у реєстрі Дія Сіті, перебуває у зазначеному статусі.
Резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає всім вимогам Дія Сіті перелік яких наведено у частині першій статті 5 розділу ІІ Закону № 1667, яка зокрема здійснює один або кілька видів діяльності, визначених частиною четвертою цієї статті, що вказано у її статуті та/або відомостях про неї, що містяться у Єдиному державному реєстрі.
До видів діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму Дія Сіті належить, зокрема освітня діяльність у галузі інформаційних технологій, у тому числі надання вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти за такими спеціальностями як комп'ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп'ютерна інженерія, кібербезпека, наука про дані, а також надання інших видів освіти, а саме: навчання комп'ютерній грамоті (цифровій грамотності), що включає послуги з навчання цифровій грамотності, розробленню, модифікації, тестуванню та технічній підтримці програмного забезпечення, у тому числі комп'ютерні ігри, навчання бізнес аналізу (для цілей розроблення, модифікації, тестування та технічної підтримки програмного забезпечення), побудові графічних інтерфейсів, організації процесів з контролю якості, системному адмініструванню, проектному менеджменту, розробці документації (частина четверта статті 5 розділу ІІ Закону № 1667).
Перелік юридичних осіб, які не можуть бути резидентом Дія Сіті наведено у частині другій статті 5 розділу ІІ Закону № 1667.
Відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права регулюються Законом України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» зі змінами (далі – Закон № 2145).
Відповідно до частини першої статті 22 розділу ІІІ Закону № 2145 юридична особа набуває статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність.
Передбачені Законом № 2145 та іншими законами України права та обов’язки закладу освіти має також фізична особа – підприємець або структурний підрозділ юридичної особи приватного чи публічного права, основним видом діяльності якого є освітня діяльність. Фізична особа – підприємець або структурний підрозділ юридичної особи приватного чи публічного права, освітня діяльність якого перестає бути основним видом його діяльності, втрачає права і обов’язки, у тому числі права на пільги, передбачені законодавством для закладу освіти.
Освітня діяльність вважається основним видом діяльності, якщо надходження на цей вид діяльності та/або від цього виду діяльності перевищують половину загальних надходжень цієї юридичної особи (фізичної особи – підприємця).
Освітня діяльність провадиться на підставі ліцензії, що видається органом ліцензування відповідно до законодавства (частина друга статті 43 розділу V Закону № 2145).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 197.1.33 пункту 197.1 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції з постачання резидентами Дія Сіті шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет, у тому числі шляхом надання доступу до віртуальних класів, освітніх ресурсів, освітніх послуг у галузі інформаційних технологій, у тому числі послуг з надання вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти за такими спеціальностями, як комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, кібербезпека, наука про дані, а також послуг з надання інших видів освіти, а саме: навчання комп’ютерній грамоті (цифровій грамотності), що включає послуги з навчання цифровій грамотності, розробленню, модифікації, тестуванню та технічній підтримці програмного забезпечення, у тому числі комп’ютерних ігор, навчання бізнес-аналізу (для цілей розроблення, модифікації, тестування та технічної підтримки програмного забезпечення), побудові графічних інтерфейсів, організації процесів з контролю якості, системному адмініструванню, проектному менеджменту, розробленню документації (для цілей розроблення, модифікації, тестування та технічної підтримки програмного забезпечення).
Згідно з пунктом 201.8 статті 201 розділу V ПКУ право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 – 2
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг (у тому числі операцій з постачання резидентом Дія Сіті послуг у сфері освіти) режим звільнення від оподаткування ПДВ може застосовувати особа, яка зареєстрована як платник ПДВ.
Від оподаткування ПДВ звільняються операції резидента Дія Сіті (платника ПДВ) з надання доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет, у тому числі послуг з надання інших видів освіти за переліком, визначеним у підпункті 197.1.33 пункту 197.1 розділу V ПКУ.
З питання щодо віднесення зазначеного у зверненні власного платного інформаційно-освітнього ресурсу (платформи) у мережі Інтернет до публічних освітніх, наукових або інформаційних ресурсів у мережі Інтернет, а також щодо віднесення зазначених у зверненні послуг до освітніх послуг у галузі інформаційних технологій, які надаються шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет, ДПС рекомендує звернутися до Міністерства цифрової інтеграції України та/або до Міністерства освіти і науки України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |