X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.02.2025 р. № 739/ІПК/99-00-04-01-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що на підставі спеціального дозволу на користування надрами провадить господарську діяльність з видобування первинного каоліну, для якого визначено доцільність виконання первинної переробки в частині операцій із збагачення такого первинного каоліну.

Товариство зазначило, що на умовах договорів давальницької сировини (далі – Договори) укладених з третьою особою виконується первинна переробка (збагачення) первинного каоліну добутого, в розумінні підпункту 14.1.51 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.

Товариство повідомило, що за результатами підданя первинного каоліну операціям первинної переробки (збагачення) приймає від виконавців Договорів на облік масу декількох сортів (видів, марок) каоліну збагаченого, сумарна частка яких коливається від 30 до 50 відс. кількості підданого первинній переробці первинного каоліну.

Водночас Товариство вказало, що в результаті первинної переробки (збагачення) виокремлюється кварцовий пісок – супутній корисних компонент первинного каоліну, в розумінні абзацу третього пункту 2 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1997 року № 432.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи має право Товариство декларувати за звітні (податкові) періоди, починаючи з дня набрання чинності Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон), об’єктами оподаткування Рентною платою – масу декількох сортів (видів) збагаченого каоліну – продуктів Договорів, із застосуванням до таких об’єктів оподаткування Рентною платою бази оподаткування Рентною платою у розмірі 120 дол. США за 1 тонну, якщо за укладеними Товариством угодами фактична ціна реалізації товарної продукції Товариства третім особам – збагаченого каоліну складає менше 120 дол. США.

Об’єктом оподаткування Рентною платою по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному Дозволі, є обсяг (кількість) товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) (далі – Товарна продукція), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр (далі – Кондиції) (п. 252.3 ст. 252 Кодексу).

У випадку Товариства об’єктами оподаткування Рентною платою в межах наданої йому ділянки надр є сорти (види, марки) товарних продукцій, що видобуті у звітному (податковому) періоді, у тому числі кількість взятих Товариством в результаті виконання Договорів на облік сортів (видів) збагаченого каоліну отриманого, число яких, згідно з інформацією, наданою Державною геологічною службою України на виконання пункту 5 Перехідних положень Закону, складає 7 сортів (видів) збагаченого каоліну.

Згідно з нормами пункту 252.8 статті 252 Кодексу (в редакції Закону) база оподаткування Рентною платою для кожного із декількох сортів (видів) збагаченого каоліну, що класифікуються згідно з УКТ ЗЕД за кодами 250700, не може бути меншою 120 дол. США за 1 тонну Товарної продукції.

У випадку, коли фактична ціна реалізації Товариством за договорами постачання у звітному (податковому) періоді маси окремого сорту (виду, марки) збагаченого каоліну перевищує 120 дол. США за 1 тонну Товарної продукції, Товариство має застосовувати до такого об’єкта оподаткування Рентною платою у якості бази оподаткування Рентною платою середню у періоді фактичну вартість реалізації такої продукції.

Також об’єктом оподаткування Рентною платою Товариства є пісок кварцовий, який є супутнім компонентом корисної копалини, що добувається ним.

Згідно з нормами пункту 252.8 статті 252 Кодексу (в редакції Закону) база оподаткування Рентною платою для Товарної продукції, що класифікується згідно з УКТ ЗЕД за кодом 2505, не може бути меншою 5 дол. США за 1 тонну Товарної продукції.

У разі, коли фактична ціна реалізації Товариством за договорами постачання у звітному (податковому) періоді маси піску кварцового перевищує 5 дол. США за 1 тонну Товарної продукції, Товариство має застосовувати до такого об’єкта оподаткування Рентною платою у якості бази оподаткування Рентною платою середньозважену (за обсягами реалізації) у періоді фактичну вартість реалізації такої продукції.

Крім того слід враховувати, що у рядку 10.1 розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 1 до Податкової декларації з рентної плати, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 17.08.2015 № 719), який складається для кожного виду (сорту, марки) Товарної продукції окремо, зазначається більша з величин: фактична ціна за договором постачання або ціна Товарної продукції у розмірі 120 дол. США за 1 тонну, що класифікуються згідно з УКТ ЗЕД за кодом 250700, та 5 дол. США за 1 тонну що класифікуються згідно з УКТ ЗЕД за кодом 2505, перерахована у гривнях за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).