Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо обов’язкової чи добровільної сплати військового збору фізичною особою – підприємцем, податкова адреса якого знаходиться на території можливих бойових дій, а саме місто ….
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом (ст. 67 Конституції України).
Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками військового збору є, зокрема:
фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп (п.п. 2 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу);
платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів
(е-резидентів) (п.п. 3 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Військовий збір для платників військового збору, зазначених у п.п. 2 та 3
п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX».
Відповідно до п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема:
для платників, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;
для платників, зазначених у п.п. 3 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, - доходи, визначені ст. 292 Кодексу.
Згідно з п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу ставка військового збору становить, зокрема:
для платників, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць;
для платників, зазначених у п.п. 3 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно зі
ст. 292 Кодексу.
Разом з цим відповідно до п.п. 1.12 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платники військового збору – фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому, якщо платники військового збору – фізичні особи –
підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався.
Для таких платників військового збору, які скористалися правом не сплачувати військовий збір, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з військового збору, визначене абзацом першим п.п. 1.11 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Податкові зобов’язання із сплати військового збору нараховуються таким платникам збору за періоди, за які був сплачений військовий збір, що відображені в декларації платника єдиного податку.
Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з військового збору у порядку та строки, визначені Кодексом, до таких платників не застосовуються.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації території України визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зі змінами та доповненнями (далі – Перелік).
Згідно з Переліком територія Запорізької міської територіальної громади включена до підрозділу 1 «Територія можливих бойових дій» розділу I «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії».
Враховуючи викладене, у разі якщо дата реєстрації фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку припадає на період можливих бойових дій (згідно з Переліком дата виникнення можливості бойових дій території Запорізької міської територіальної громади 01.02.2023), то такий платник має право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому виникла можливість бойових дій до останнього числа місяця, в якому буде припинено можливість бойових дій.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |