Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула ( ) щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомила, що ( ) отримала у спадок майно спадкодавця ( ) року народження, яка померла ( ) року на підставі ст. 1262 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), як друга черга спадкоємців та ст. 1266 ЦКУ в порядку права представлення як донька сестри (племінниця) спадкодавця ( ), яке належало б за законом її матері ( )(сестрі спадкодавця).
Згідно ст. 1262 ЦКУ до другої черги спадкоємців за законом відносяться рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
У зверненні також зазначено, що відповідно до матеріалів спадкової справи № ( ), що заведена приватним нотаріусом ( ), спадкоємицею померлої ( ) другої черги спадкоємців є рідна сестра ( ), яка померла ( ) року. В зв’язку зі смертю останньої до спадкування за законом другої черги спадкоємців в порядку спадкування за правом представлення була залучена донька ( ) – ( ). Приватним нотаріусом ( ) видано ( ) свідоцтво про право на спадщину за законом у спадковій справі № ( ), на майно, яке складається з ( ), а також грошового вкладу як спадкоємиці другого ступеня спорідненості (ст. 1262 ЦКУ) за правом представлення (ст. 1266 ЦКУ).
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи застосовуються до правовідносин по спадкуванню спадщини за нульовою ставкою отримання спадщини спадкоємицею за законом другої черги спадкоємців та в порядку спадкування за правом представлення ( ) після спадкодавця ( )?
Статтею 1216 ЦКУ передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦКУ).
Крім того, ст. 1266 ЦКУ визначено спадкування за правом представлення.
Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV ПКУ, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно з п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV ПКУ.
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 ПКУ.
Об’єкти спадщини платника податку з метою оподаткування визначено
п. 174.1 ст. 174 ПКУ.
При цьому за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 cт.174 ПКУ).
Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Відповідно до п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., встановленою п. 167.2 ст. 167 ПКУ.
Разом з тим за ставкою, визначеною у п. 167.1 ст. 167 ПКУ, оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця – нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – резидента (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Пунктом 174.8 ст. 174 ПКУ передбачено, що у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається.
В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об'єктів спадщини, визначена відповідно до п. 172.3 ст. 172 ПКУ.
Згідно з п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім, зокрема спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Ставка військового збору для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, становить 5 відс.
від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Відповідно до п.п. 1.16 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню згідно з положеннями розділу IV ПКУ, отримана платником податків після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану», оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5 відсотків незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
Враховуючи викладене, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманий фізичною особою – резидентом (спадкоємцем) за правом представлення, який не є членом сім’ї спадкодавця – резидента першого або другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою 5 відсотків.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |