X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.02.2025 р. № 767/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

                                                          

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                       Товариства щодо окремих питань з отримання доходу юридичної особою - платником єдиного податку третьої групи, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство повідомило, що знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 3 %. Основний вид діяльності –  КВЕД 70.22 «Консультування з питань комерційної діяльності й керування».

Товариство, посилаючись на норми законодавства просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи не є забороненим видом діяльності операції щодо придбання облігацій з метою отримання доходу у вигляді відсотків при погашенні емітентом вказаних цінних паперів або іншими  учасниками ринку?
  2. Порядок визначення доходу при отриманні погашення номінальної вартості облігацій та відсотків за ними, а саме:

- врахування до доходу лише коштів у вигляді відсотків, або:

- включення до складу доходу всієї суми погашення номінальної вартості облігацій, що утримувались Товариством разом з отриманими відсотками?

  1. Порядок обрахування отриманого доходу від здійснення операцій з утримання облігацій з метою визначення  обсягу доходу відповідно до підпункту 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу, а саме: коштів, що отримані як погашення номінальної вартості облігацій та відсотків за ними. До обсягу доходу повинні бути врахованими грошові кошти, що отримані у вигляді відсотків при погашенні облігацій чи загальний обсяг грошових коштів, в тому числі номінальна вартість облігацій та кошти за відсоками по даним цінним паперам?
  2. Який вид діяльності  (код КВЕД) відповідно до діючого класифікатора дозволяє Товариству здійснювати вказаний вище вид операцій?

 

Щодо першого - четвертого питання

Товариством не надано додаткової інформації та документів, якими оформлювалися операції, які зазначені у зверненні. Тому відповідь на звернення надається на загальних підставах.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

Статтею 5 розділу I Кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відносини, що виникають під час емісії, обігу, викупу цінних паперів та виконання зобов'язань за ними, укладання і виконання деривативних контрактів, заміни сторони деривативних контрактів та вчинення правочинів щодо фінансових інструментів на ринках капіталу, а також відносини, що виникають під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, регулюються Законом України від 23 лютого 2006 року                  № 3480-IV "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" (далі - Закон                  № 3480).

Емітент - це юридична особа, територіальна громада в особі представницького органу місцевого самоврядування, держава в особі уповноважених нею органів державної влади, міжнародна фінансова організація, які від свого імені розміщують емісійні цінні папери та беруть на себе зобов'язання за такими цінними паперами перед їх власниками (абзац п’ятий частина друга статті 4 Закону № 3480).

Відповідно до статті 11 Закону № 3480 облігація - це цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником коштів, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує обов'язок емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом або рішенням про емісію (для державних облігацій України - умовами їх розміщення) строк та виплатити дохід за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом або рішенням про емісію (для державних облігацій України - умовами їх розміщення).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Пунктом 291.3 статті 291 Кодексу визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою1
розділу XIV Кодексу.

До суб’єктів господарювання третьої групи, належать, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року  (підпункту 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу).

У відповідності до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пункт 292.3 стаття 292 Кодексу.

У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента)(пункт  292.4 стаття 292 Кодексу).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених цим Кодексом (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до     статті 296 Кодексу (пункт 292.13 статті 292 Кодексу).

Перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи визначено пунктом 291.5 статті 291 Кодексу.

Згідно із підпунктом 291.5.4 статті 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів.

Кодексом не визначено особливих вимог щодо визначення доходу від операцій за облігаціями для платників єдиного податку.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначається відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку                   15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 (далі - Положення), яке поширюється на підприємства, організації та інші юридичні особи незалежно від форм власності.

Згідно з пунктом 5 Положення дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу                      (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Враховуючи вищевикладене, якщо Товариство не є фінансовою установою та здійснює операції щодо придбання облігацій з метою отримання доходу у вигляді відсотків при погашенні емітентом номінальної вартості облігацій може перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності за умови дотримання вимог, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу. Доходом Товариства є сума коштів, що отримана в рамках операцій з облігаціями, а саме як сума погашення номінальної вартості облігацій та сума відсотків за ними. При цьому датою отримання доходу є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі відповідно до умов договору власника облігацій з емітентом.

Водночас звертаємо увагу, що діяльність юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи з подальшою реалізацією облігацій на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво, при здійсненні якого суб’єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи (підпункт 6 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу).

  Разом з цим повідомляємо, що для з’ясування до якого виду економічної діяльності буде відноситися операції з придбання облігацій, Вам необхідно звернутись до Державної служби статистики України.

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатися з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).