Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо порядку складання розрахунку коригування з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні Товариство здійснює операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – РЕЗ). До початку оформлення періодичної митної декларації Товариством складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) відповідну податкову накладну, в якій вказано код товару згідно з УКТ ЗЕД вказаний , у скороченому (чотиризначному) форматі.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Яким чином Товариство може виправити код товару згідно з УКТ ЗЕД, вказаний у податковій накладній, щоб забезпечити відповідність митним вимогам та уникнути порушення валютного контролю?
2. Чи передбачені податковим законодавством альтернативні механізми коригування данних податкової накладної для вказаного випадку?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу; відносини, пов’язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України
(далі – Митний кодекс), Податковим кодексом та іншими законами України з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу, частина друга статті 1 Митного кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Податкового кодексу.
Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення,
запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», зі змінами, оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремі види товарів), здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу.
Підпунктом 97.1 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу передбачено, що платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов’язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.
Згідно з положеннями підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з експорту окремих видів товарів здійснюється шляхом складання розрахунків коригування в кілька етапів за дотримання певних умов на кожному такому етапі.
Зокрема, визначений у підпункті «б» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу порядок складання РК_РЕЗ_2 передбачає умову, згідно з якою такий розрахунок коригування складається та підлягає реєстрації в ЄРПН лише після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією.
Особливості поміщення у митний режим експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, визначено пунктом 935 розділу ХХІ Митного кодексу, яким, зокрема, передбачено, що декларування товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку, до якої декларантом обов’язково вносяться відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, складеної за операцією з вивезення за межі митної території України таких товарів у порядку, встановленому пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу, та зареєстрованої в ЄРПН не пізніше ніж за 30 днів до дня подання такої митної декларації. Відповідна митна декларація повинна містити інформацію лише щодо одного товару та реквізити однієї відповідної податкової накладної.
Митний орган приймає рішення про відмову в митному оформленні товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, за періодичною, спрощеною митною декларацією або митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, зокрема, у разі якщо відомості щодо коду товару згідно з УКТ ЗЕД не відповідають відповідним відомостям, зазначеним у податковій накладній, відомості про яку внесено до відповідної митної декларації.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1-2
Пунктом 16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами
(далі – Порядок № 1307) визначено, що у разі постачання товару заповнюється графа 3.1, в якій зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД.
Код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається суцільним порядком без будь-яких розділових знаків (пробілів, крапок тощо).
Платники податку, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати, зокрема, код товару згідно з УКТ ЗЕД не повністю, але не менше ніж чотири перші
цифри відповідного коду. При цьому код згідно з УКТ ЗЕД зазначається на рівні позиції, підпозиції, категорії, підкатегорії відповідно до Закону України
від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про Митний тариф України».
У зв’язку із запровадженням РЕЗ до операцій з експорту окремих
видів товарів Порядок № 1307 не передбачає особливостей щодо заповнення графи 3.1 «товар згідно з УКТ ЗЕД» податкової накладної. При здійсненні операцій з постачання товарів, в тому числі щодо яких запроваджено РЕЗ, як на митній території України так і у разі їх експорту, у графі 3.1 податкової накладної код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається платником податку самостійно.
ДПС забезпечено прийняття для реєстрації в ЄРПН податкових накладних із зазначенням у графі 3.1 податкової накладної коду товару згідно з УКТ ЗЕД, як на рівні 4, так і на рівні 6, 8 та 10 знаків.
Водночас, з урахуванням положень пункту 935 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу, рекомендуємо при здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, які підпадають під РЕЗ, складати податкову накладну та реєструвати її в ЄРПН із зазначенням повного коду товару згідно з УКТ ЗЕД (на рівні тієї кількості знаків, яка буде зазначатися в митній декларації).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |