X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.02.2025 р. № 801/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) від 06.01.2024 № 06/01/24 (вх. ДПС № 51/ІПК/6 від 06.01.2025) щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно обігу алкогольних напоїв, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи є порушенням чинного законодавства продаж суб’єктом господарювання, який не має ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, проте має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, алкогольних напоїв іншим суб’єктам господарювання, які не мають будь-яких ліцензій на право торгівлі алкогольними напоями, якщо згідно договору купівлі-продажу такі алкогольні напої продаються не для подальшого перепродажу та що вказаний товар не буде використовуватись покупцем у власній підприємницькій діяльності та чи буде вважатись такий продаж алкогольних напоїв роздрібною торгівлею? Якщо так, яка за це передбачена відповідальність?
  2. Чи буде вважатись такий продаж алкогольних напоїв роздрібною торгівлею,  за умови  здійснення оплати такого товару в порядку безготівкового розрахунку на банківський рахунок продавця та проведення вказаної операції через ПРРО з видачею фіскального чека на суму продажу Товару?
  3. Чи може суб’єкт господарювання, який має ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями, здійснювати в порядку оптової торгівлі продаж алкогольних напоїв іншим суб’єктам господарювання, які не мають будь-яких ліцензій на право торгівлі алкогольними напоями, за умови укладення договору, підписання видаткових накладних та здійснення оплати такого товару в порядку безготівкового розрахунку на банківський рахунок продавця, та чи не буде в такому випадку продаж алкогольних напоїв вважатись роздрібною торгівлею алкогольними напоями? Якщо це є порушенням, то яка за це передбачена відповідальність та штрафи?  

Щодо зазначених питань

Відповідно до п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація підакцизних товарів (продукції) будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування.

З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18 червня              2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817), крім окремих його норм, які набирають чинності та вводяться в дію у терміни, встановлені п. 1 Розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817.

Частиною першою ст. 1 Закону № 3817  визначено, що:

ліцензія право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (пункт 40 частини першої статті 1 Закону № 3817)

місце роздрібної торгівлі місце реалізації товарів (продукції), у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, в якому проводяться розрахункові операції, або місце реалізації товарів (продукції), з якого здійснюється їх відвантаження для подальшої доставки до кінцевих споживачів. Проведення розрахункових операцій у такому місці роздрібної торгівлі здійснюється через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, програмні реєстратори розрахункових операцій із створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у передбачених законодавством випадках - із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформлюється через них продаж інших товарів. Торговельна площа місця роздрібної торгівлі алкогольними напоями, крім пива та/або сидру і перрі (без додавання спирту), та/або збродженими напоями, одержаними виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) має становити не менше 20 метрів квадратних (пункт 51 частини першої статті 1 Закону № 3817);

оптова торгівля алкогольними напоями діяльність з реалізації власно вироблених, ввезених або придбаних алкогольних напоїв іншим суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, іншим суб'єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб (пункт 60 частини першої статті 1 Закону № 3817).

роздрібна торгівля діяльність з продажу товарів (у тому числі з їх відвантаженням для подальшої доставки) кінцевим споживачам для особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив без фактичного споживання у місці продажу або на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах громадського харчування (пункт 76 частини першої статті 1 Закону № 3817).

Оптова торгівля на території України алкогольними напоями здійснюється за наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім випадків, встановлених цією статтею (частина перша статті 16 Закону № 3817).

 Відповідно до частини сьомої статті 16 Закону № 3817 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), а для малих виробників виноробної продукції - алкогольними напоями без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу Інтернет, може здійснюватися суб'єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Отже, у разі наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, такий суб’єкт господарювання має право продавати ці товари лише кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання (не для подальшого продажу таких алкогольних напоїв та виробничих потреб) незалежно від форми розрахунків. Проведення розрахункових операцій у такому місці роздрібної торгівлі здійснюється через реєстратори розрахункових операцій або програмні реєстратори розрахункових операцій. Разом з товаром споживачеві в обов’язковому порядку видається фіскальний чек на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт купівлі товару.

Реалізація алкогольних напоїв субєктам господарювання є оптовою торгівлею та потребує отримання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями.

Відповідно до статті 19 Закону № 3817 суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності з оптової торгівлі, зокрема, алкогольними напоями зобов’язані проводити розрахунки за операціями оптової торгівлі такими алкогольними напоями виключно у безготівковій формі, в тому числі у випадках, якщо розрахунки проводяться з іншою особою після заміни сторони у зобов’язанні чи при виконанні обов’язку боржника третьою особою.

Отже, за наявності діючої ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями Товариство має право здійснювати реалізацію алкогольних напоїв суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а також іншим суб'єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб, за умови здійснення розрахунків за операціями з оптової торгівлі такими алкогольними напоями виключно у безготівковій формі. Така діяльність Товариства не потребує отримання ним ліцензії на право роздрібної торгівлі.

Згідно з пунктом 13 частини другої статті 73 Закону № 3817 до суб'єктів господарювання у разі здійснення  оптової або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності відповідної ліцензії (крім випадків, передбачених цим Законом) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).