X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.02.2025 р. № 802/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення товариства з обмеженою відповідальністю  (далі – Товариство) щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно ліцензування роздрібної торгівлі пальним, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що з 2014 року здійснює діяльність з роздрібної торгівлі пальним. 21 листопада 2024 року Товариство звернулося до територіального податкового органу за місцем реєстрації та взяття на облік із заявою щодо видачі ліцензії на право зберігання пального. До заяви були подані крім іншого, копії актів введення в експлуатацію основних засобів, складених комісією підприємства під час введення в експлуатацію резервуарів у  2008 та 2015 роках. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів Товариству було відмовлено у видачі ліцензії у зв’язку з порушенням вимог частини сорок другої статті 15 Закону України від 19 грудня

1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме, до заяви не подані завірені заявником копії документів, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Враховуючи зазначене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Які саме документи треба було подати для підтвердження прийняття заводських стаціонарних резервуарів в експлуатацію відповідно до законодавства, адже установка резервуарів для зберігання пального проводилась у 2008 та 2015 роках без здійснення будівельних робіт і без  улаштування фундаменту, тобто резервуари не є об’єктами, що підпадають під визначення об’єктів завершеного виробництва, оскільки будь-яких будівельних робіт щодо їх створення не здійснювалось.
  2. У зв’язку з введенням в дію Закону України від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» прошу роз’яснити, які саме документи необхідні для отримання ліцензії на право зберігання пального в стаціонарних резервуарах, введених в експлуатацію у 2008 та 2015 роках.

Щодо зазначених питань

З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024            № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817), крім окремих його норм, які набирають чинності та вводяться в дію у терміни, встановлені пунктом 1 розділу XII «Прикінцеві положення», зокрема, розділ VII «Ліцензування» Закону № 3817, крім пунктів 22, 23 і 25 частини другої статті 46, статті 49 набрав чинності та введений в дію з 1 січня 2025 року.

Пунктом 2 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 установлено, що Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 Закону № 3817;

положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.

Частиною першою статті 1 Закону № 3817  визначено, що:

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден (п. 77 частини першої статті 1 Закону № 3817).

Відповідно до частини другої статті 29 Закону № 3817 роздрібна торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним (частина п’ята статті 29 Закону № 3817).

Згідно з частиною сорок другою статті 15 Закону № 481 для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подавалися завірені заявником копії таких документів, зокрема, акту вводу в експлуатацію об'єкта або акту готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального.

Відповідно до частини другої статті 43 Закону № 3817 для отримання ліцензії суб'єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу.

Відомості, які необхідно зазначати у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності визначено частиною третьою статті 43 Закону № 3817.

Частиною п’ятою статті 43 Закону № 3817 передбачено перелік копій документів, які додатково додаються до заяви про отримання ліцензії на право, зокрема, роздрібної торгівлі пальним.

Пунктом 2 частини п’ятої статті 43 Закону № 3817 визначено, що до заяви про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним додаються наступні копії:

сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих, зокрема, у місці роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;

технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об'єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об'єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність», - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.

На сьогодні питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів врегульовано статтею 39 Закону України від 17 січня 2011 року № 3038- VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі – Закон № 3038) та здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2011 року № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів».

Частиною восьмою статті 39 Закону № 3038 встановлено, що експлуатація закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.

Згідно із абзацом другим частини першої статті 4 Закону № 3038 об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури (крім трубопроводів внутрішньогосподарських меліоративних систем).

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об'єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката (п. 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених Постановою № 461).

Пунктом 4 Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України (далі – ДІАМ), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 року № 1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» визначено, що ДІАМ, зокрема, відповідно до покладених на неї завдань:

- приймає в установленому порядку в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта або відмовляє в їх видачі, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації, внесення змін до них, а також повертає такі декларації та скасовує їх реєстрацію);

- розглядає в порядку нагляду рішення органів державного архітектурно-будівельного контролю про реєстрацію або повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації (без права реєстрації декларацій), рішення про видачу або анулювання дозволу на виконання будівельних робіт (без права видачі дозволу), рішення про відмову у видачі сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (без права видачі сертифіката).

З метою отримання документів, передбачених пунктом 2 частини п’ятої   статті 43 Закону № 3817 щодо всіх об'єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним (в т.ч. стосовно резервуарів для зберігання пального) Товариству необхідно звернутись до ДІАМ.

Слід зазначити, що форму Акту введення в експлуатацію основних засобів, доданих до звернення Товариством, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 № 818 «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання». Акт введення в експлуатацію основних засобів  є документом бухгалтерського обліку та не вважається документом, що підтверджує прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об’єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

На момент вводу в експлуатацію Товариством основних засобів (резервуар типу Р-25, резервуар типу Р-60) діяли інші типові форми первинної облікової документації з обліку основних засобів, зокрема, форма Акту приймання-передачі основних засобів (застосовувалася для обліку вводу основних засобів в експлуатацію), затверджена наказом Мінстату від 29 грудня 1995 року            № 352 «Про затвердження типових форм первинного обліку», який втратив чинність згідно з наказом Державної служби статистики України від 22 жовтня 2021 року  № 266.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт  52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).