№ /ІПК/26-15-04-16-06
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації про надання індивідуальної податкової консультації щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата) та рентної плати за спеціальне використання води (далі – Плата), керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що при провадженні господарської діяльності видобуває обсяги води з артезіанської свердловини на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл) із встановленими лімітами для використання обсягів води для питних і санітарно-гігієнічних потреб та для виробничих потреб, яка використовувалася виключно для питних та санітарно-гігієнічних потреб у обсягах 2 куб. метрів на добу.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи є підприємство платником рентної плати за спеціальне використання води, якщо вода використовується виключно для власних питних та санітарно-гігієнічних потреб в обсягах до 5 м3 на добу?
2. Чи потрібно подавати декларацію з рентної плати і додаток 5 «Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води»?
3. Чи є підприємство платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за обсяги видобутої підземної води?
4. Чи потрібно подавати декларацію з рентної плати і додаток 1 «Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин»?
5. Декларація з рентної плати подається за юридичною адресою підприємства або за місцем фактичного розташування артезіанської свердловини?
6. Якщо підприємство анулює одержаний дозвіл на спеціальне водокористування, як помилково отриманий, чи потрібно буде звітувати з рентної плати за спеціальне використання води та користування надрами для видобування корисних копалин?
До питань 1 – 2
Платниками Плати є первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання, які використовують воду, та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (п. 255.1 ст. 255 Кодексу).
Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі Дозволу (ст. 49 Водного кодексу України).
Дозвіл видається територіальними органами Державного агентства водних ресурсів України (п. 2 Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 13 березня 2002 року № 321 (далі – Порядок)), істотними умовами якого згідно з п. 5 Порядку є ліміти забору води, використання води та скидання забруднюючих речовин у складі зворотних вод.
Водночас до спеціального водокористування не належать забір та/або використання води в об’ємі до 5 куб. метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води (абзац дванадцятий частини третьої ст. 48 Водного кодексу України).
Таким чином, обов’язок платника Плати виникає у суб’єктів господарювання на підставі Дозволу, яким надано право провадження господарської діяльності із спеціального водокористування шляхом забору (використання) обсягів води, із встановленими у ньому лімітами забору та використання води.
З огляду на викладене, Товариство, як власник Дозволу, є платником Плати за фактичні обсяги видобутої (використаної) ним підземної води у межах встановлених таким Дозволом лімітів, зафіксовані засобами вимірювальної техніки відповідно до Порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювальної техніки об’єму видобутих підземних вод, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2012 року № 963, податкові зобов’язання за які має декларувати у додатку 5 до Податкової декларації з рентної плати затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за № 1051/27496 (далі – Декларація).
До питань 3 – 4
Платниками Рентної плати є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі Дозволів (п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу).
Отже, у Товариства, яке здійснює видобування підземних вод на підставі Дозволу, виникає обов’язок платника Рентної плати за фактично видобуті обсяги підземної води, податкові зобов’язання за які мають декларуватися у додатку 1 до Декларації.
До питання 5
Платники Рентної плати декларують податкові зобов’язання з Рентної плати у додатку 1 до Декларації і з Плати у додатку 5 до Декларації, та подають до контролюючих органів:
з Рентної плати – за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини (п.п. 257.3.1 п. 257.3 ст. 257 Кодексу);
з Плати – за місцезнаходженням водних об’єктів (п.п. 257.3.4 п. 257.3 ст. 257 Кодексу з урахуванням п. 63.3 ст. 63 Кодексу щодо взяття на облік платників податків у контролюючих органах за місцем розташування об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням).
У разі якщо місце обліку платника Рентної плати не збігається з місцезнаходженням ділянки надр, платник Рентної плати подає за місцем податкової реєстрації платника або уповноваженої особи копію Декларації та копію платіжного документа про сплату податкових зобов’язань з Рентної плати (п. 257.6 ст. 257 Кодексу).
До питання 6
Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 Кодексу).
Видача, переоформлення та припинення дії (відкликання, визнання недійсним) Дозволу згідно з ст. 49 Водного кодексу України здійснюються територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства відповідно до законів України «Про адміністративну процедуру» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Оскільки обов’язки платника Рентної плати та Плати виникають у суб’єктів господарювання на підставі засвідчених Дозволом наявності прав користування водними природними ресурсами, то власник Дозволу відповідно до ст. 55 Водного кодексу України самостійно приймає рішення про звернення до органів Державного агентства водних ресурсів України щодо його дії і за результатами такого звернення обов’язки платника Рентної плати та Плати визначатимуться змістом рішення таких органів щодо дії Дозволу.
Індивідуальна податкова консультація, відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу, має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |