X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.02.2025 р. № 837/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що протягом 2024 року здійснював господарську діяльність у сфері неспеціалізованої оптової торгівлі як фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи.

В IV кварталі 2024 року платником податків було перевищено обсяг доходу, передбаченого для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку другої групи, а саме загальний обсяг доходу за 2024 рік склав (…) гривень.

У зв’язку з перевищенням доходу платник податків перейшов на третю групу з І кварталу 2025 року. Платник податків має намір повернутись на другу групу з ІІ кварталу 2025 року.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. Чи відповідатиме вимогам чинного законодавства перехід для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку з третьої групи на другу групу у ІІ кварталі 2025 року і за яких умов?

2. Який порядок переходу у ІІ кварталі 2025 року для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку на другу групу?

3. У разі переходу у ІІ кварталі 2025 року на другу групу чи обмежений платник податків у переході на інші групи єдиного податку протягом
2025 року?

Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання доходу.

Відповідно до ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності, самостійного формування підприємцем програми діяльності, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного розпорядження прибутком, що залишається
у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Щодо першого – третього питань

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

Згідно зі ст. 292 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Кодексу порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1
ст. 298 Кодексу.

Згідно з п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених Кодексом для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому Кодексом,
у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку.

При цьому обраною групою вважається та група єдиного податку на якій платник перебуває на даний момент.

Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи може перейти на сплату єдиного податку, встановленого для другої групи за умови дотримання усіх вимог, визначених п.п. 2 п. 291.4
ст. 291 Кодексу.

Тобто, оскільки Ваш обсяг доходу у 2024 році становив (…) грн
(у період перебування на другій групі), а
граничний обсяг доходу для платника єдиного податку другої групи на 2025 рік становить 6 672 000 грн (834 розмірів мінімальної заробітної плати, визначеної на 1 січня 2024 року * 8 000 грн), то
за умови дотримання інших вимог, встановлених п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, Ви можете перейти з 01 квітня 2025 року на другу групу платників єдиного податку.

При цьому перехід на сплату єдиного податку, визначеного для другої групи, здійснюється самостійно фізичною особою – підприємцем шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Крім того, слід зазначити, що положеннями глави 1 розділу XIV Кодексу не встановлено обмежень щодо змін груп платників єдиного податку протягом календарного року.

         Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

________________________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.