X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2025 р. № 856/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо формування податкового кредиту при повторній реєстрації платником ПДВ, та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство було зареєстровано платником ПДВ з 01.10.2023. Почало свою діяльність в жовтні 2024 року та сформувало податковий кредит, який було відображено в декларації з ПДВ за жовтень 2024 року. За рішенням контролюючого органу ___.11.2024 Товариству було анульовано реєстрацію платником ПДВ на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Кодексу. В подальшому 01.12.2024 Товариство повторно добровільно зареєструвалось платником ПДВ.

З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи може Товариство використати сформований податковий кредит за жовтень в сумі ____ грн, який відображено платником в декларації з ПДВ за жовтень 2024 року в декларації з ПДВ за грудень 2024 року?

2. Чи може Товариство подати до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок) до декларації з ПДВ за жовтень 2024 року із відшкодуванням ПДВ? 

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексу.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу II Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II Кодексу.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ і анулювання такої реєстрації регулюється статтями 180 – 184 розділу V Кодексу та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130.

Відповідно до підпунктів 1, 2 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу для цілей оподаткування ПДВ платником податку є:

будь-яка особа, яка провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 розділу V розділу V Кодексу;

будь-яка особа, яка зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 Кодексу.

Згідно з пунктом 183.1 статті 183 розділу V Кодексу будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

У разі добровільної реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається згідно з пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа вважатиметься платником податку та матиме право на податковий кредит і складання податкових накладних (пункт 183.3 статті 183 розділу V Кодексу).

Особі, що реєструється як платник ПДВ, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати ПДВ (пункт 183.18 статті 183 розділу V Кодексу).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку (пункт 183.12 статті 183 розділу V Кодексу).

Законодавчі підстави для анулювання реєстрації особи як платника ПДВ визначено статтею 184 Кодексу.

Відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається, зокрема, якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з ПДВ та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов’язання чи податкового кредиту.

З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V Кодексу).

У разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації (пункт 184.6 статті 184 Кодексу).

При цьому згідно з пунктом 184.7 статті 184 розділу V Кодексу якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.

Водночас, у разі якщо за результатами останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених розділом V Кодексу, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні (пункт 184.9 статті 184 розділу V Кодексу).

Відповідно до пункту 202.1 статті 202 розділу V Кодексу звітним (податковим) періодом є один календарний місяць з урахуванням особливостей, зокрема, якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Згідно з пунктом 203.1 статті 203 Кодексу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Щодо питання 1

При повторній реєстрації платником ПДВ у Товариства відсутні підстави для коригування податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих згідно з вимогами пункту 184.7 статті 184 Кодексу за товарами/послугами, необоротними активами, які були придбані Товариством в період попередньої реєстрації особи як платника ПДВ.

Разом з цим, дотримання платником податкового обов’язку нарахувати податкові зобов’язання на умовах пункту 184.7 статті 184 Кодексу буде забезпечено заходами податкового контролю.

При цьому право на перенесення суми від’ємного значення ПДВ, що виникло у Товариства за період попередньої реєстрації платником ПДВ, у декларацію з ПДВ Товариства, подану за період поточної реєстрації платником ПДВ, відсутнє, оскільки в такій звітності відображаються результати діяльності починаючи з дати поточної реєстрації платником ПДВ.

Щодо питання 2

Оскільки Товариству реєстрацію платником ПДВ анульовано __.11.2024, тому останнім звітним (податковим) періодом для Товариства як платника ПДВ в попередній реєстрації був листопад 2024 року, відповідно останню податкову декларацію з ПДВ Товариство могло подати виключно у визначений Кодексом граничний термін, тобто до 20.12.2024 року (включно). В складі такої останньої звітної декларації платник мав можливість подати заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після анулювання реєстрації платником ПДВ Товариство не мало ні права, ні обов’язку подавати уточнюючий розрахунок до звітності, складеної в період попередньої реєстрації платником ПДВ.  

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу.