X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2025 р. № 872/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо
формування податкового кредиту,  нарахування податкових зобовʼязань та складання податкової накладної і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Міністерством енергетики України, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства (далі – СЕС) та Федеральним міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина підписано Фідуціарну угоду щодо виділення гранту, який є внеском у фонд підтримки енергетики та який надано з метою фінансування закупівлі необхідного обладнання, палива, послуг (далі – товари/послуги), а також рамкову угоду про умови закупівлі товарів/послуг.

З урахуванням умов такої угоди Підприємством укладаються договори на придбання товарів/послуг з постачальниками – резидентами України. Оплата за такі товари/послуги постачальнику здійснюється СЕС (тобто третьою особою).

Постачальник зобовʼязаний повідомляти замовника про суму та дату оплати третьою особою вартості товарів/послуг.

У замовника (Підприємства) не виникають зобовʼязання перед постачальником щодо оплати товарів/послуг та, відповідно, не відбувається списання у обліку заборгованості перед постачальником після здійснення оплати вартості товарів/послуг третьою особою.

Підприємство застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ.

Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи має право Підприємство віднести до податкового кредиту за касовим методом суми ПДВ, зазначені у податкових накладних, складених постачальником за операціями з постачання Підприємству товарів/послуг, оплата за які  здійснюється третьою особою, та на яку дату;

2) чи зобов’язане Підприємство нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та який тип причини необхідно зазначити у відповідній зведеній податковій накладній?

Порядок формування податкового кредиту та нарахування податкових зобов’язань за механізмом, передбаченим пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, в описаній у зверненні ситуації було роз’яснено Підприємству в індивідуальній податковій консультації, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК) на попереднє звернення Товариства.

В доповнення до ІПК з урахуванням додаткових обставин, описаних у зверненні, по суті порушених питань ДПС повідомляє.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а», «б» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг, придбання (будівництва, спорудження, створення) необоротних активів.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 365 календарних днів з дати складення таких податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв'язку з відсутністю фактів списання коштів з рахунку платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з рахунку платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дата такого списання, надання інших видів компенсацій (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).

Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).

Під поняттям «касовий метод» для цілей оподаткування ПДВ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, на електронний гаманець у емітента електронних грошей та/або на рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, з електронних гаманців у емітента електронних грошей та/або з рахунків в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Згідно з пунктом 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307), у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

У разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається, зокрема, код ознаки 1 − у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.

У зведених податкових накладних, у яких зазначено код ознаки 1
або 2, у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне
найменування (П. І. Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 (04 − Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 − Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість;
09 − Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 − Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН постачальником за операцією з постачання товарів/послуг, є підставою для включення Підприємством сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту. Якщо Підприємство використовує касовий метод податкового обліку з ПДВ, то право на формування податкового кредиту за такою податковою накладною виникає, зокрема, на дату надання інших видів компенсацій вартості  товарів/послуг.

Оскільки, як зазначено у зверненні, оплата постачальнику за товари/послуги здійснюється не безпосередньо Підприємством, а третьою особою, при цьому постачальник зобовʼязаний повідомляти Підприємство про суму та дату оплати такою третьою особою вартості товарів/послуг, то з метою формування податкового кредиту покупцем (Підприємством) датою надання інших видів компенсацій вартості товарів/послуг може вважатися дата оплати вартості товарів/послуг третьою особою, зазначена у відповідному повідомленні постачальника.

Щодо питання 2

Одночасно з формуванням податкового кредиту Підприємство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на суму, що була включена до податкового кредиту на підставі податкової накладної, складеної постачальником за операцією з постачання товарів/послуг, з використанням механізму, визначеного пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну. У такій податковій накладній зазначається один з типів причин, передбачених пунктом 11 Порядку № 1307 (наприклад, 13 − Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).

Згідно зі статтею 36 розділу І ПКУ платники податку повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).