Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України відповідно до пункту 53.2 статті 53 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) на виконання рішення суду (далі – Рішення від 12.06.2024), яке згідно з постановою суду (далі – Постанова від 20.01.2025) набрало законної сили, надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків суду.
Як зазначено у Рішенні від 12.06.2024 та Постанові від 20.01.2025, Товариство 01.08.2022 звернулося до ДПС із відповідним зверненням (далі – Звернення від 01.08.2022) для отримання індивідуальної податкової консультації.
У Зверненні від 01.08.2022 Товариство, зокрема:
- повідомило таке: «У результаті здійснення господарської діяльності Товариства утворюється металобрухт (наприклад зношені запасні частини дробильно сортувального обладнання, що були встановлені на завод, що виготовляє щебеневу продукцію, які повністю зношенні та відновленню і ремонту не підлягають), який Товариство відчужує (шляхом продажу) іншій юридичній особі.
До 1 січня 2022 року нараховувати компенсувальні податкові зобов'язання згідно ст. 199 ПКУ в разі постачання металобрухту, звільненого від оподаткування ПДВ, не потрібно. Зазначене правило прямо встановлено п. 199.6 ПК України, який передбачає, що правила ст. 199 ПК України не підлягають застосуванню в разі постачання платником податку відходів і брухту чорних та кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібрання (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій.
Однак, з 01 січня 2022 року Законом № 1914 абзац 3 п. 199.6 ст. 199 ПК України виключено. Як наслідок, починаючи з 01 січня 2022 року в разі постачання платником ПДВ відходів і брухту чорних та кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібрання (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій, компенсувальні зобов'язання за нормами ст. 199 ПКУ нараховуються».
- просило: «надати у письмовій формі індивідуальну податкову консультацію щодо питання: чи зобов’язане Товариство нараховувати компенсувальні податкові зобов’язання контрагенту за постачання металобрухту іншій юридичній особі».
Згідно із змістом Рішення від 12.06.2024 суд дійшов, зокрема таких висновків:
«одним із обов`язкових елементів ІПК є висновок з питань практичного використання норм податкового законодавства»;
«ІПК не може складатись лише з послідовного цитування нормативних актів і не містити остаточних та чітких висновків. Тобто ІПК не повинна сама по собі давати привід для подвійного тлумачення зазначеного в тексті консультації. Висновок стосовно конкретної ситуації, що виник у певному податковому періоді у платника податків має чітко зазначатись в тексті ІПК»;
Відповідно до змісту Постанови від 20.01.2025 суд дійшов, зокрема, таких висновків:
«Обов`язковими ж складовими письмової податкової консультації є: опис питань, що порушуються платником податків; обґрунтування застосування норм законодавства з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків; висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства;
Тобто за її результатами платник податків повинен зрозуміти як йому діяти за конкретних фактичних обставин з урахуванням чинного правового регулювання відносин у сфері податків, з метою недопущення з його боку будь-яких порушень
закону».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відходи – будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися (стаття 1 Закону України від 20 червня 2022 року № 2320-IX «Про управління відходами»).
Металобрухт − непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів (стаття 1 Закону України від 05 травня 1999 року № 619-XIV «Про металобрухт»).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово до 01 січня 2027 року від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.
Переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 із змінами і доповненнями.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ встановлено статтями 187, 198, 199 і 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ визначено, що у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Водночас, редакцією абзацу третього пункту 199.6 статті 199 розділу V ПКУ, чинною до 01.01.2022, було визначено, що правила статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються в разі постачання платником податку відходів і брухту чорних і кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій.
Відповідно до пунктів 201.14 і 201.15 статті 201 розділу V ПКУ платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розділом V ПКУ.
Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 розділу ІІ ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у Зверненні від 01.08.2022, а також з урахуванням висновків суду, викладених у Рішенні від 12.06.2024 та Постанові від 20.01.2025, ДПС повідомляє.
Норми чинного законодавства не містять безпосередньо такого формулювання як «компенсувальні податкові зобов’язання контрагенту».
Разом з тим, у разі здійснення Товариством операцій з постачання відповідному контрагенту відходів та брухту чорних і кольорових металів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, Товариство зобов’язане:
нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ за придбаними з ПДВ товарами/послугами (наприклад послугами із транспортування (перевезення), завантаження, розвантаження та/або порізки відходів і брухту чорних і кольорових металів), необоротними активами, якщо такі придбані товари/послуги, необоротні активи були призначені для використання або почали використовуватися виключно у звільнених від оподаткування ПДВ операціях;
нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ за придбаними з ПДВ товарами/послугами (наприклад послугами із транспортування (перевезення), завантаження, розвантаження та/або порізки відходів і брухту чорних і кольорових металів), необоротними активами, якщо такі придбані товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях (наприклад в операціях з постачання готової продукції), а частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях.
Крім цього, якщо у Товариства під час процесу виробництва готової продукції із використаними для такого виробництва сировини, що була придбана з ПДВ, утворюються відходи та/або брухт чорних і кольорових металів і при цьому вартість витрат, понесених на придбання такої сировини у повній мірі включається (закладається) до загальної вартості витрат, понесених на виробництво готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню ПДВ, то при здійсненні Товариством операцій з постачання відходів та/або брухту чорних і кольорових металів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ у Товариства не виникає.
Додатково ДПС інформує, що з огляду на редакцію абзацу третього пункту 199.6 статті 199 розділу V ПКУ, чинну до 01.01.2022, при здійсненні Товариством до 01.01.2022 звільнених від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ операцій з постачання відповідному контрагенту відходів та брухту чорних і кольорових металів, які утворилися у Товариства внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій, обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у Товариства не виникало.
Щодо вказаної у зверненні індивідуальної податкової консультації та викладених у ній висновків ДПС повідомляє, що така консультація була надана конкретному платнику податку на відповідне його звернення, виходячи із опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, та має індивідуальний характер.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |