X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2025 р. № 875/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку заповнення податкової накладної та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство на підставі укладених договорів надає послуги закладам освіти (далі – Замовники) з розроблення, організації, проведення та обробки результатів тестових компонентів єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів вищої освіти.

На надані послуги Підприємство складає акт приймання-передачі послуг та податкову накладну, в яких зазначає одиницю виміру господарської операції – гривня. 

Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи може Підприємство у первинних документах (специфікації, акті приймання-передачі послуг) та податковій накладній, складеній на операції з постачання послуг, зазначати одиницю виміру «здобувач»;

2) чи буде зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкова накладна із зазначеною в ній одиницею виміру «здобувач»;

3) чи може Підприємство у первинних документах (специфікації, акті приймання-передачі послуг) та податковій накладній, складеній на операції з постачання послуг, зазначати одиницю виміру «послуга», кількість здобувачів, які склали іспит та ціну послуги на одного здобувача;

4) чи буде зареєстрована в ЄРПН податкова накладна із зазначеною в ній одиницею виміру «послуга», кількістю здобувачів та ціною, вказаною за одного здобувача?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування податку на додану вартість встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами.

Пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» зі мінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» – «л» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, до яких відноситься, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку.

Згідно з підпунктами 3 – 5 пункту 16 Порядку № 1307 до розділу Б табличної частини податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, в т.ч.:

до граф 4 та 5 – одиниця виміру товарів / послуг;

до графи 6 – кількість (об'єм, обсяг) постачання товарів/послуг;

до графи 7 – ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ.

Одиниця виміру товарів/послуг, що зазначається у графах 4 та 5 розділу Б податкової накладної заповнюється відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної: у графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання / обліку (українське), зазначеної у КСПОВО; у графі 5 – код відповідної одиниці вимірювання / обліку, зазначений у КСПОВО. У разі якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО, у графі 4 зазначається умовне позначення одиниці вимірювання такого товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах.

Класифікатором системи позначень одиниць вимірювання та обліку
(ДК 011-96), затвердженим наказом Держстандарту України від 9 січня 1997 року № 8 зі змінами, не визначено назви одиниць вимірювання та одиниць обліку, зокрема «здобувач» та «послуга».

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, ДПС повідомляє.

У податковій накладній, що складається за операцією з постачання товарів/послуг (у тому числі і зазначених у зверненні послуг),  необхідно вказувати інформацію про товари/послуги (у тому числі одиниці виміру товарів/послуг, кількість (об'єм, обсяг) та ціну постачання одиниці товару/послуги), яка відповідає первинним (бухгалтерським) документам, складеним за операцією з постачання таких товарів/послуг.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).

Отже, з питання щодо відображення одиниці виміру послуги, її кількості та ціни у первинних (бухгалтерських) документах (в т.ч. специфікації, акті приймання-передачі послуг) платнику податку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).