Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування операцій з отримання кешбеку від держави на придбання товарів у вітчизняного виробника та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, для будівництва будинку Товариством придбано ліфти у вітчизняного виробника, на які державою надано часткову компенсацію у вигляді 15 відс. від вартості таких ліфтів, що була перерахована на рахунок Товариства. Постачальником ліфтів було складено податкову накладну на повну вартість ліфтів.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи повинне Товариство нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ в описаній у зверненні ситуації;
2) які ще податкові наслідки виникають в описаній у зверненні ситуації?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для врегулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положенням ПКУ, для врегулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 року № 952 із змінами і доповненнями (далі – Постанова № 952) реалізація експериментального проєкту щодо часткової компенсації вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» відбувається у період з 01 жовтня 2024 року по 31 грудня 2025 року.
Порядок реалізації експериментального проєкту щодо часткової компенсації вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» (далі – Проєкт) затверджено Постановою № 952 (далі – Порядок № 952).
Метою реалізації Проєкту є підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари шляхом надання часткової компенсації покупцям вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва (далі – часткова компенсація) (пункт 2 Порядку № 952).
Часткова компенсація надається суб'єктам господарювання приватного права (юридичним особам та фізичним особам – підприємцям), що здійснюють закупівлю техніки і обладнання вітчизняного виробництва (далі – покупці) (пункт 4 Порядку № 952).
Бюджетні кошти спрямовуються на здійснення покупцям часткової компенсації вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва, що закуплені у підприємств вітчизняного машинобудування та/або їх дилерів та включені до затвердженого Міністерством економіки України (далі – Мінекономіки) переліку техніки і обладнання, вартість яких частково компенсується за рахунок бюджетних коштів (пункт 5 Порядку № 952).
Перелік видів техніки і обладнання вітчизняного виробництва, вартість яких частково компенсується за рахунок бюджетних коштів, визначено у додатку 1 до Порядку № 952 (далі – Перелік). До Переліку, зокрема включено ліфти.
Мінекономіки у дводенний строк після затвердження Переліку розміщує його на своєму офіційному вебсайті та надсилає банкам, що відібрані відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1231, і підписали з Мінекономіки Меморандум про загальні засади співробітництва (далі – уповноважені банки) (пункт 12 Порядку № 952).
Часткова компенсація надається покупцям на безповоротній основі у розмірі 15 відс. вартості (без урахування податку на додану вартість) за придбані техніку і обладнання, вартість яких зазначена в актах приймання-передачі та інших документах, що підтверджують повну оплату через уповноважений банк
(пункт 13 Порядку № 952).
Частковій компенсації підлягає техніка і обладнання, які на момент здійснення через уповноважений банк повної оплати були включені до Переліку (пункт 13 Порядку № 952).
Мінекономіки перераховує бюджетні кошти із спеціального реєстраційного рахунка, відкритого в Казначействі, уповноваженим банкам (пункт 20
Порядку № 952).
Уповноважені банки протягом трьох робочих днів з дати отримання коштів часткової компенсації від Мінекономіки перераховують їх на поточні рахунки покупців згідно із зазначеними у переліках покупців сумами та протягом п'яти робочих днів повідомляють про це Мінекономіки (пункт 21 Порядку № 952).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198, 199 і 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН у терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до
01 липня 2015 року, − у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ визначено, що у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково − ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу ІІІ ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Безпосередньо отримання Товариством часткової компенсації у розмірі
15 відс. вартості обладнання (ліфтів) відповідно до Порядку № 952 не впливає на нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ.
Так, якщо придбане Товариством з ПДВ обладнання (ліфти) призначене для використання і використовується виключно в оподатковуваних ПДВ операціях у межах господарської діяльності Товариства, то обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, не виникає, незалежно від того, чи отримувалася Товариством часткова компенсація у розмірі 15 відс. вартості такого обладнання відповідно до Порядку № 952, чи ні.
Водночас, якщо придбане Товариством з ПДВ обладнання (ліфти) призначене для використання або починає використовуватися виключно в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю, то у Товариства виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Якщо придбане Товариством з ПДВ обладнання (ліфти) частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково в неоподатковуваних ПДВ операціях, то у Товариства виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ.
Щодо питання 2
У загальному порядку положеннями ПКУ не передбачено різниць для коригування платником податку на прибуток підприємств фінансового результату до оподаткування за операціями з отримання часткової компенсації.
Такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).
Тож питання бухгалтерського обліку операцій юридичної особи з отримання часткової компенсації належать до компетенції Міністерства фінансів України.
Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |