X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.02.2025 р. № 884/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо формування витрат та податкового кредиту при проведенні розрахункових операцій за послуги доставки, керуючись ст. 52 та п.п. «в» п.п. 69.41.3  п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, під час проведення розрахункових операцій у відділенні ТОВ «» за послуги доставки (інші поштові та кур’єрські послуги), надаються:

експрес накладна із вказаннням оператора відправника, а саме ТОВ «», відправника, одержувача, вартості доставки в т.ч. ПДВ 20 відсотків та форми оплати – готівковий розрахунок;

квитанція до платіжної інструкції на переказ готівки із вказанням учасника міжнародної платіжної системи ТОВ «» реквізитів платника, отримувача, призначення платежу, вартості доставки в т.ч. ПДВ та форми оплати – внесення готівки (у разі оплати готівкою);

фіскальний чек виданий ТОВ «» за переказ коштів за послуги ТОВ «» за експрес накладною із вказанням суми оплати та ПДВ 0 відсотків.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

        1.Чи достатньо підстав включати до витрат поточного періоду суму сплачених готівкових коштів підзвітною особою ТОВ за послуги з доставки, що підтверджуються розрахунковими документами і надаються як в паперовій так і в електронній формі?

        2. Чи достатньо підстав включати до витрат поточного періоду суму сплачених коштів підзвітною особою ТОВ за допомогою власної банківської картки за послуги з доставки, що підтверджуються розрахунковими документами і надаються як в паперовій так і в електронній формі?

3.  Чи достатньо підстав включати до витрат поточного періоду суму сплачених коштів підзвітною особою ТОВ за допомогою корпоративної банківської картки, за послуги з доставки, що підтверджуються випискою із банку до корпоративного рахунку, власником та розпорядником якого є ТОВ?

4. Чи включається до податкового кредиту сума ПДВ, зазначена у експрес-накладній та сплачена за послуги доставки товару, у сумі, що не перевищує 240 грн без складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) постачальником податкової накладної?

 

Щодо питань 1-3  

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України                             від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 996-XIV).

Підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства (абзац другий частини п’ятої ст. 8 Закону № 996-XIV).

Згідно з частиною першою ст. 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов'язкові реквізити, визначені частиною другою ст. 9 Закону № 996-XIV.

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, встановлено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704, зі змінами та доповненнями.

Водночас зазначаємо, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту .

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами).

Отже, питання порядку формування витрат у бухгалтерському обліку за розрахунковими операціями зі сплати готівковими коштами, з банківської картки та корпоративної банківської картки підзвітною особою ТОВ за послуги з доставки,  належить до компетенції Міністерства фінансів України.

Щодо питання 4

Згідно з пунктами 201.1, 201.10 ст. 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п. 201.11 ст. 201 Кодексу підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є:

а) транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;

б) касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку).

У разі використання платниками для розрахунків із споживачами реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій касовий чек повинен містити дані про загальну суму коштів, що підлягає сплаті покупцем з урахуванням податку, та суму цього податку, що сплачується у складі загальної суми.

Порядок обчислення та накопичення реєстраторами розрахункових операцій та фіскальним сервером контролюючого органу сум податку встановлює Кабінет Міністрів України;

в) бухгалтерська довідка, складена відповідно до п. 36 підрозділу 2 розділу XX Кодексу;

г) податкова накладна, складена платником податку відповідно до п. 208.2 ст. 208 Кодексу та зареєстрована в ЄРПН.

Платник податку веде реєстр документів, зазначених у підпунктах «а» − «в» п. 201.11 ст. 201 Кодексу (п. 201.111 ст. 201 Кодексу).

Таким чином, платник податку може сформувати податковий кредит за операцією з придбання послуг, за якою постачальником не складено податкову накладну, виключно на підставі документів, визначених п. 201.11 ст. 201 Кодексу. При цьому експрес-накладна не належить до переліку документів, визначених зазначеним пунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).