X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.02.2025 р. № 920/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо деяких питань з ПДВ, пов’язаних з режимом експортного забезпечення та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні Підприємство здійснює операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремі види товарів). До початку митного оформлення була складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкова накладна, у другій частині порядкового номера якої зазначено код «7» (застосовано нульову ставку ПДВ). Декларування таких товарів було здійснено на підставі періодичної митної декларації до якої подано декілька додаткових декларацій. Після завершення митного оформлення при спробі зареєструвати розрахунок коригування з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації (далі – РК_РЕЗ_2) отримано відмову з причини, що відомості про товар, зазначені в розрахунку коригування, не відповідають показникам митної декларації, оформленої за податковою накладною, до якої складений такий розрахунок коригування.

З огляду на викладене Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань щодо:

  1. порядку реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2 у випадку, описаному у зверненні;
  2. порядку відображення операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів у складі податкової декларації з ПДВ, а саме: в якому рядку та в якому звітному (податковому) періоді такі операції відображаються?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу; відносини, пов’язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України
(далі – Митний кодекс), Податковим кодексом та іншими законами України з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу, частина друга статті 1 Митного кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Податкового кодексу.

Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», зі змінами, оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу.

Підпунктом 97.1 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу передбачено, що платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов’язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.

Пунктом 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами, визначено, що у податковій накладній, складеній за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів платниками ПДВ, які відповідають вимогам, визначеним підпунктом «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу, у другій частині порядкового номера такої податкової накладної зазначається код «7».

Згідно з положеннями підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з експорту окремих видів товарів здійснюється шляхом складання розрахунків коригування в кілька етапів за дотримання певних умов на кожному такому етапі.

Зокрема, визначений у підпункті «б» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу порядок складання РК_РЕЗ_2 передбачає умову, згідно з якою такий розрахунок коригування складається та підлягає реєстрації в ЄРПН лише після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією.

Підпунктом 97.5 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу визначено, що операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів відображаються у складі податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформленої відповідно до вимог митного законодавства.

Форма та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, зі змінами (далі – Порядок № 21).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 21 до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Податкова декларація з ПДВ подається платником за звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу (пункт 9 розділу ІІІ Порядку № 21).

Згідно з підпунктом 3 пункту 3 розділу V Порядку № 21 обсяги операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою (відповідно до вимог підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу) вказуються у рядку 2.3.1 розділу I «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Реєстрація в ЄРПН РК_РЕЗ_2 до податкової накладної, складеної з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, здійснюється за умови отримання від Державної митної служби України повної інформації, яка міститься в митних деклараціях, на підставі яких здійснено митне оформлення таких товарів.

Щодо питання 2

Операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів (якщо вивезення товарів здійснюється на підставі додаткових декларацій, що подаються до періодичної митної декларації), відображаються у складі податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додаткових декларацій.

Обсяги операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що оподатковуються за нульовою ставкою, вказуються у рядку 2.3.1 розділу I «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу).