X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.02.2025 р. № 921/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                Університету щодо порядку оподаткування доходу платника єдиного податку третьої групи (юридична особа) в умовах здійснення операцій, пов’язаних з надання послуг вищої освіти, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Університет повідомив, що є платником податку на прибуток та зареєстрований платником податку на додану вартість, має ліцензію МОН на надання послуг вищої освіти. Розглядає перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (3 група 3 %). В рамках господарської діяльності з надання послуг вищої освіти  Університет уклав договір щодо співробітництва по організації програм спільного навчання (далі - Договір) з ВШВБ, що є нерезидентом.

Предметом Договору є освітні послуги за програмою «Подвійний диплом» та освітні послуги за програмами академічної мобільності, які створені вищезазначеними закладами освіти на підставі взаємного визнання освітніх програм та навчального процесу в обох закладах вищої освіти. За умовами договору, перерахування коштів здійснюється Університетом ВШВБ двічі в рік за повну кількість студентів, що навчаються за програмою «Подвійний диплом».

Також між Університетом та ВШВБ укладено тристоронній Контракт на навчання за програмою «Подвійний диплом». Відповідно до Контракту, студент здійснює паралельне навчання в Університеті та ВШВБ. За умовами Контракту, студент здійснює оплату на рахунок Університету двома окремими платежами:

Отриману оплату в частині вартості навчання у ВШВБ, Університет як посередник між ВШВБ та студентом, перераховує ВШВБ від імені студента в строки згідно умовами укладеного Договору.

Товариство, посилаючись на норми податкового законодавства, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:

Чи включатимуться до доходу платника єдиного податку кошти, які Університет приймає від студента як оплату за навчання у ВШВБ, так як дані кошти Університет приймає як посередник та перераховує ВШВБ від імені студента за навчання із подальшою видачею диплома?

Щодо зазначеного питання

Оскільки, Університетом не надано інформації, достатньої для однозначної ідентифікації суті операцій, що ним здійснюються, неможливо встановити хто є сторонами Договорів, які зазначено у зверненні, ДПС надає загальні роз'яснення щодо оподаткування операцій, описаних у зверненні.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Кодекс (пункт 1.1 ст. 1 Кодексу).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (пункт 291.2 стаття 291 Кодексу).

До суб'єктів господарювання третьої групи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, відносяться юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (підпункт 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу).

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) період у в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу (пункт  292.13 статті 292 Кодексу).

Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень підпункту 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (абзац п'ятий пункт 296.1 стаття 296 Кодексу).

Відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за № 892/4185, зі змінами та доповненнями, або якщо підприємство веде облік за спрощеною формою − відповідно до Спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 № 186, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 5 травня 2001 року за № 389/5580, зі змінами та доповненнями.

Загальна сума доходу підприємства визначається відповідно до вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 «Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999 року за
№ 860/4153, зі змінами та доповненнями (далі – НП(С)БО 15).

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (абзац перший пункт 5 НП(С)БО 15).

Тобто, дохід платника єдиного податку третьої групи визначається на підставі даних бухгалтерського обліку.

Разом, з тим для платників єдиного податку третьої групи визначено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (пункт 292.4 статті 292 Кодексу).

При цьому, Цивільний кодекс України визначає загальні вимоги для формування та виконання посередницьких договорів на основі, яких відбувається класифікація посередницьких операцій у бухгалтерському обліку.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (пункт 292.5 стаття 292 Кодексу).

Пунктом 292.6 ст. 292 Кодексу визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Грошова форма розрахунку – це розрахунок коштами як у готівковій (формі грошових знаків), так і безготівковій формі (записів на рахунках
у банках).

Негрошові форми розрахунку – це різні способи погашення взаємних фінансових зобов’язань без використання коштів. До таких розрахунків належать, зокрема, бартерні операції, розрахунки векселями, договір переуступки прав вимоги, зарахування зустрічних вимог тощо.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 статті 298 Кодексу (пункт 298.1 статті 298 Кодексу).

Відповідно до підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Кодексу суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу.

Право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку (пункт 292.16 статті 292 Кодексу).

Для перебування на спрощеній системі оподаткування платник податків повинен отримувати дохід виключно у грошовій формі. При цьому у разі використання негрошових форм розрахунку (бартерні операції, розрахунки векселями, договір переуступки прав вимоги, зарахування зустрічних вимог тощо) платник єдиного податку втрачає право застосовувати спрощену систему оподаткування та зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів

Водночас,  Кодексом визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи визначено (пункт 291.5 статті 291 Кодексу).

Таким чином, суб’єкт господарювання (юридична особа) має право перейти на спрощену систему оподаткування якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Враховуючи зазначене, у разі якщо юридична особа набуде статусу платника єдиного податку третьої групи та отримуватиме оплату на свій рахунок за послуги декількома платежами, то відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу до доходу має включити всю суму коштів, яка надійшла у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.

У разі якщо між платником єдиного податку третьої групи та замовником послуг буде укладено посередницький договір відповідно до вимог ЦКУ, та відповідно до цього договору платник єдиного податку третьої групи виступатиме посередником та перераховуватиме третій особі кошти від імені замовника, доходом платником єдиного податку третьої групи буде сума отриманої винагороди, в той час кошти, що надійдуть під звіт на виконання умов такого договору до доходу платника єдиного податку третьої групи не включаються.

Одночасно зауважуємо, що у разі застосування платником єдиного податку третьої групи іншого способу розрахунків, ніж зазначено у пункті 291.6 ст. 291 Кодексу (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів), платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (підпункт 4 підпункт 298.2.3 пункт 298.2 статті 298 Кодексу).

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатися з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).