X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.02.2025 р. № 925/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (    ), щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні фізична особа, зазначає, що у період з (  ) не виконала свої обов’язки щодо надання Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення) у строк до (  ), а також не подала звіт про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт про КІК) до контролюючого органу до (  ) та до (  ).

Посилаючись на норми Кодексу щодо виконання контролюючою особою обов’язків, визначених статтею 392 Кодексу, а також норми щодо застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 120.7 статті 120 Кодексу за невиконання таких обов’язків, з врахуванням приписів пункту 72 підрозділу 10
розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, фізична особа просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань.

  1. Чи будуть застосовані до контролюючої особи штрафні санкції, передбачені пунктом 120.7 статті 120 Кодексу, за невиконання контролюючою особою обов’язків, передбачених статтею 392  Кодексу через шість та більше місяців після припинення або скасування воєнного стану, якщо такі обов’язки булі виконані в період з 001.2022 до припинення або скасування воєнного стану, з врахуванням приписів пункту 72 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу?
  2. Чи будуть застосовані до контролюючої особи штрафні санкції, передбачені пунктом 120.7 статті 120 Кодексу за невиконання контролюючою особою обов’язків, передбачених статтею 392 Кодексу через шість та більше місяців після припинення або скасування воєнного стану, якщо такі обов’язки були виконані після припинення або скасування воєнного стану та протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану, з врахуванням приписів пункту 72 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу?
  3. Чи є обов’язковою умовою для незастосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 120.7 статті 120 Кодексу, за невиконання контролюючою особою обов’язків, передбачених статтею 392 Кодексу, виконання контролюючою особою зазначених обов’язків саме протягом шести місяців після припинення  або скасування воєнного стану, а не під час його дії, або пункт 72 підрозділу 10
    розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу дозволяє контролюючій особі уникнути штрафних санкцій, якщо така особа виконує свої обов’язки, передбачені статтею 392 Кодексу в період з 01.01.2022, під час дії воєнного стану та протягом шести місяців з дати припинення або скасування воєнного стану?

Щодо питання 1 - 3

Відповідно до підпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 Кодексу контролюючою особою є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії (далі – КІК).

Згідно з п.п. 39².5.5 п. 39².5 ст. 39² Кодексу фізична особа (юридична особа) – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:

кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 392 Кодексу;

заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;

кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;

ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю). Форма і порядок надсилання такого повідомлення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Форма та Порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи, затверджені наказом Міністерства фінансів України
від 22.09.2021 № 512, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2021 за № 1525/37147.

Згідно з підпунктом 392.5.2  пункту 392.5 статті 392 Кодексу контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (підпункт 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 Кодексу).

При цьому згідно з підпунктом 392.5.4 пункту 392.5 статті 392 Кодексу передбачено, що у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає Звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5                статті 392 Кодексу.

Контролююча особа зобов'язана подати повний Звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. У разі якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Форма Звіту про КІК, скорочена форма Звіту КІК та порядок їх заповнення і подання затверджені наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 «Про затвердження форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, Порядку заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу та Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.10.2022 за № 1219/38555.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання контролюючою особою Звіту про КІК, а також за неповідомлення контролюючою особою контролюючого органу про набуття частки в іноземній юридичній особі, утворенні без статусу юридичної особи, або про початок здійснення фактичного контролю за іноземною юридичною особою, або про відчуження частки в іноземній юридичній особі, або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою у строки, передбачені підпунктом 392.5.5 пункту 392.5                      статті 392 Кодексу передбачена пунктом 120.7 статті 120 Кодексу.

Водночас слід зазначити, що Законом України від 04 грудня 2024 року
№ 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» внесені зміни до Кодексу, зокрема змінено редакцію абзаців першого – четвертого
пункту 72 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, якими передбачено, що за порушення, вчинені у період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано:

до платників податків не застосовуються штрафні санкції - за порушення, передбачені абзацами першим - восьмим пункту 120.7 статті 120 Кодексу, за умови виконання контролюючою особою обов'язків, передбачених статтею 392 Кодексу, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану;

до платника податків, його посадових осіб не застосовується адміністративна та кримінальна відповідальність - за порушення, пов'язані із застосуванням норм статті 392 Кодексу.

Отже, за порушення, передбачені абзацами першим - восьмим пункту 120.7 статті 120 Кодексу, які вчинені у період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року             № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, до платників податків не застосовуються штрафні санкції за умови виконання контролюючою особою обов'язків, передбачених статтею 392 Кодексу, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Згідно з пунктом 52.2 статтею 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.