Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «______» (далі – Товариство) щодо окремих питань оподаткування інститутів спільного інвестування (далі – ІСІ), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно зі зверненням Товариство, що є компанією з управління активами, на підставі ліцензії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – Комісія) на професійну діяльність на ринках капіталу здійснює діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) та діє від імені, за рахунок та в інтересах закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду (далі – Корпоративний фонд).
Здійснюючи управління активами Корпоративного фонду, Товариством планується укладення довгострокових договорів оренди нерухомого майна за умови здійснення річної попередньої орендної оплати з подальшим переданням такого нерухомого майна в суборенду з метою отримання доходу у вигляді суборендних платежів.
Повідомляється, що джерелом річної попередньої орендної плати за довгостроковими договорами оренди нерухомого майна виступатимуть кошти, отримані Корпоративним фондом як доходи від інвестиційної діяльності такого ІСІ.
Як зазначено у зверненні Товариства, на запит такого Товариства до Комісії отримано, зокрема, відповідь щодо можливості залучення до складу активів Корпоративного фонду права користування орендованим майном.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого запитання:
чи звільняються від оподаткування податком на прибуток підприємств доходи, отримані корпоративним інвестиційним фондом за договорами суборенди нерухомого майна, право користування яким виникає на підставі укладеного довгострокового договору оренди нерухомого майна, за умови здійснення річної попередньої оплати?
Особливості оподаткування податком на прибуток підприємств ІСІ встановлено п. 141.6 ст. 141 Кодексу.
Так, відповідно до положень п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників ІСІ, доходи від здійснення операцій з активами ІСІ, доходи, нараховані за активами ІСІ, та інші доходи від діяльності ІСІ (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).
Для цілей п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу під активами ІСІ розуміється сформована (оплачена) за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, нерухомості (в тому числі у вигляді неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості та/або подільного об'єкта незавершеного будівництва), майнових прав, вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Комісії.
Правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб’єктів спільного інвестування, особливості управління активами зазначених суб'єктів визначає Закон України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» зі змінами (далі – Закон № 5080), що спрямований на забезпечення залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів, встановлює вимоги до складу, структури та зберігання таких активів, особливості емісії, обігу, обліку та викупу цінних паперів ІСІ, а також порядок розкриття інформації про їх діяльність.
Відповідно до ст. 2 Закону № 5080 дія цього Закону поширюється на суспільні відносини, що виникають у сфері спільного інвестування у зв’язку з утворенням та діяльністю суб’єктів спільного інвестування, з метою забезпечення гарантування права власності на цінні папери ІСІ та захисту прав учасників ІСІ.
Пунктами 1, 10, 13 частини першої ст. 1 Закону № 5080 визначено:
активи ІСІ – сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості та спеціальних майнових прав на них, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Комісії;
ІСІ – корпоративний або пайовий фонд;
кошти спільного інвестування – кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених Законом № 5080, інші активи, залучені від учасників ІСІ, доходи від здійснення операцій з активами ІСІ, доходи, нараховані за активами ІСІ, та інші доходи від діяльності ІСІ (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування.
Відповідно до п. 1 розділу II Положення про склад та структуру активів інституту спільного інвестування, затвердженого Рішенням Комісії 10.09.2013 № 1753, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за № 1689/24221, зі змінами (далі – Положення), активи ІСІ складаються з грошових коштів, у тому числі в іноземній валюті, на поточних та депозитних рахунках, відкритих у банківських установах, банківських металів, об’єктів нерухомості, цінних паперів, визначених Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», цінних паперів іноземних держав та інших іноземних емітентів, корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, майнових прав і вимог, а також деривативних контрактів та інших активів, дозволених законодавством України, з урахуванням обмежень, установлених Законом № 5080 безпосередньо для конкретних типів та видів інвестиційних фондів.
Зазначені активи формуються (оплачуються) за рахунок коштів спільного інвестування.
Слід зауважити, що набутий актив є активом ІСІ за умови одночасного дотримання наступних умов:
набувачем активу є ІСІ;
набуто актив, який не є забороненим для відповідного ІСІ;
набутий актив сформовано (оплачено) коштами спільного інвестування.
Актив, що не відповідає одночасно усім зазначеним критеріям, не є активом ІСІ.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Як встановлено ст. 760 ЦКУ, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму.
Предметом договору найму можуть бути майнові права.
Особливості найму окремих видів майна встановлюються ЦКУ та іншим законом.
Право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права (частина перша ст. 761 ЦКУ).
Згідно зі ст. 774 ЦКУ передання наймачем речі у володіння та користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом.
Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму.
До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.
ІСІ в своїй діяльності повинні чітко дотримуватись визначених Законом № 5080 та Положенням вимог щодо складу та структури їх активів.
При цьому відповідно до п.п. 59 п. 4 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1063/2011 «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку» (зі змінами), питання встановлення вимог щодо складу та структури активів ІСІ належить до компетенції Комісії.
Враховуючи викладене вище, питання правомірності віднесення до коштів спільного інвестування ІСІ доходів, отриманих за операціями від передання в піднайм (суборенду) нерухомого майна, залученого в оренду компанією з управління активами, а також підтвердження відповідності здійснюваних ІСІ операцій нормам Закону № 5080 та вимогам Положення належать до компетенції Комісії.
Отже, якщо доходи, отримані корпоративним фондом, класифікуються Комісією відповідно до Закону № 5080 та Положення як кошти спільного інвестування, то зазначені доходи можуть розглядатись як такі, що звільняються від оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з п.п. 141.6.1 п.141.6 ст. 141 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |