X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.02.2025 р. № 950/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (  ) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків повідомляє, що є фізичною особою громадянином України, володіє часткою у розмірі (  ) статутного капіталу компанії (  ) (далі – Компанія).

Платником податків вже було подано звіти про контрольовані іноземні компанії за 2022 та 2023 роки, проте деякі моменти заповнення звіту залишаються незрозумілими.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Що буде вважатися фінансовою звітністю контрольованої іноземної компанії  відповідно до абзацу другого підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу? Чи буде це бухгалтерська/фінансова звітність, яку готують бухгалтери, зокрема: звіт про (  ) та Баланс (  ) Компанії? Чи можливо податкова/фінансова звітність Компанії, зокрема Форма 1065: Податкова декларація (  ), яка заповнюється на основі бухгалтерської звітності вище, і подається до Служби внутрішніх доходів США?

2. Якщо мною вже було подано звіти про контрольовані іноземні компанії та додана одна із фінансової звітності вище, проте за результатами вашої відповіді правильно було б долучити інший тип фінансової звітності, чи потрібно буде подавати уточнюючі Звіти про контрольовані іноземні компанії?

3. Якщо звітний період Компанії відповідає календарному року, чи потрібно заповнювати рядок 10. «Інший звітний період контрольованої іноземної компанії» Звіту про контрольовані іноземні компанії та фізично позначати дату початку та закінчення календарного року (звітного періоду)?

4. Якщо звітний період Компанії не відповідає календарному року, наприклад, встановлений з грудня 2022 року по листопад 2023 року, то при подачі Звіту про контрольовані іноземні компанії за 2023 рік який середньозважений офіційний курс Національного банку України правильно обирати? Середній за 2023 рік, як рік подачі звітності про контрольовані іноземні компанії? Чи обрахувати середній за період з грудня 2022 року по листопад 2023 року?

Щодо першого – третього питання

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу I Кодексу).

Відповідно до підпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 розділу I Кодексу контролюючою особою є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

Пунктом 392.5 статті 392 розділу І Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії.

Підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року (підпункт 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу).

Слід зазначити, що фінансова звітність контрольованої іноземної компанії складається з урахуванням вимог міжнародних стандартів фінансової звітності (далі – МСФЗ).

Пунктом 9 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансової звітності» (далі – МСБО 1) визначено, що фінансова звітність є структурованим відображенням фінансового стану та фінансових результатів діяльності суб'єкта господарювання. Метою фінансової звітності є надання інформації про фінансовий стан, фінансові результати діяльності та грошові потоки суб'єкта господарювання, яка є корисною для широкого кола користувачів при прийнятті ними економічних рішень. Фінансова звітність також демонструє результати того, як управлінський персонал суб'єктів господарювання розпоряджається ввіреними йому ресурсами.

Згідно з пунктом 15 МСБО 1 фінансова звітність має достовірно подавати фінансовий стан, фінансові результати діяльності та грошові потоки суб'єкта господарювання. Достовірне подання вимагає правдивого подання впливу операцій, інших подій та умов відповідно до визначень та критеріїв визнання для активів, зобов'язань, доходу та витрат, наведених у Концептуальній основі фінансової звітності (Концептуальній основі). Передбачається, що в результаті застосування МСФЗ з розкриттям додаткової інформації (за потреби) буде досягнуто достовірне подання у фінансовій звітності.

Отже, інформація з фінансової звітності вказує на наявність або відсутність господарської діяльності та відображається у відповідних графах Звіту про контрольовані іноземні компанії.

Водночас повідомляємо, що Міністерство фінансів України як головний орган в системі центральних органів виконавчої влади, що здійснює державне регулювання бухгалтерського обліку, фінансової, бюджетної звітності та аудиту в Україні, розробляє стратегію розвитку національної системи бухгалтерського обліку, визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку та складення фінансової і бюджетної звітності, обов’язкові для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування (крім банків).

Форма звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочена форма звіту про контрольовані іноземні компанії та порядок їх заповнення і подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (підпункт 392.5.6
пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу).

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочену форму Звіту про контрольовані іноземні компанії та Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 10 розділу І Порядку у разі якщо платник податків виявив, що у раніше поданому Звіті / скороченому Звіті інформація надана не в повному обсязі або Звіт / скорочений Звіт містить помилки чи недоліки, такий платник податків має право подати:

новий Звіт / скорочений Звіт (з позначкою «звітний новий») до граничного строку подання Звіту / скороченого Звіту за такий самий звітний період;

уточнюючий Звіт / скорочений Звіт (з позначкою «уточнюючий») після граничного строку подання Звіту / скороченого Звіту за такий самий звітний період.

Новий та уточнюючий звіти повинні містити повну інформацію про контрольовану іноземну компанію за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту / скороченого Звіту (з позначкою «звітний»).

Згідно з абзацами першим та другим пункту 8 розділу І Порядку Звіт про контрольовані іноземні компанії складається із заголовної частини, загальних відомостей про контролюючу особу, відомостей про контрольовану іноземну компанію та додатків до Звіту про контрольовані іноземні компанії.

Заголовна частина Звіту про контрольовані іноземні компанії містить загальні відомості про звітний (податковий) період, за який подається Звіт про контрольовані іноземні компанії, та звітний (податковий) період, що уточнюється.

Разом з тим, згідно з формою Звіту про контрольовані іноземні компанії у графі 10 зазначається «Інший звітний період контрольованої іноземної компанії».

Так, відповідно до пункту 10 розділу ІІ Порядку у графі 10.1 Звіту про контрольовані іноземні компанії зазначається дата початку фінансового року, встановлена контрольованою іноземною компанією, щодо якої подається Звіт про контрольовані іноземні компанії. В цьому елементі повинна вказуватися дата в форматі ДД-ММ-РРРР (день-місяць-рік). У графі 10.2 зазначається дата закінчення фінансового року, встановлена контрольованою іноземною компанією, щодо якої подається Звіт про контрольовані іноземні компанії. В цьому елементі повинна вказуватися дата в форматі ДД-ММ-РРРР (день-місяць-рік).

Таким чином, Порядком і формою Звіту про контрольовані іноземні компанії передбачено заповнення граф 10.1, 10.2 Звіту про контрольовані іноземні компанії у випадках якщо звітний період відрізняється від календарного року.

Щодо четвертого питання

Згідно з підпунктом 392.3.4 пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу встановлено, що скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, визначений в іноземній валюті, підлягає перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України (далі – НБУ) за звітний (податковий) період.

Так, у графі 21 Звіту про контрольовані іноземні компанії зазначається код валюти, яка визначена як валюта звітності контрольованої іноземної компанії.

У графі 21.1 Звіту про контрольовані іноземні компанії зазначається валюта звітності контрольованої іноземної компанії.

У графі 21.2 Звіту про контрольовані іноземні компанії зазначається середньозважений офіційний курс НБУ за звітний (податковий) період.

В той же час, у графах 22-25, 26, 29, 30, 34 Звіту про контрольовані іноземні компанії контролююча особа відображає фінансові показники КІК у перерахунку на гривню за середньозваженим офіційним курсом НБУ за звітний (податковий) період, який зазначається у графі 21.2 Звіту про контрольовані іноземні компанії.

Згідно зі статтею 36 Закону України від 20 травня 1999 року № 679-XIV «Про Національний банк України» НБУ розраховує та оприлюднює офіційний курс гривні до іноземних валют. Разом з тим, відповідно до листа НБУ від 23.05.2024
№ 40-0009/40085 (далі – Лист НБУ) законодавство України не містить норм, які уповноважують НБУ визначати середньозважений курс гривні до іноземної валюти.

Формула розрахунку середньозваженого курсу гривні до іноземних валют, наведена у листі НБУ від 22.03.2004 № 13-410/1390 «Щодо визначення середньорічного курсу», а саме:

∑= , де Кi – значення курсу в періоді, ni – кількість днів у періоді, i – індекс періоду, протягом якого курс не змінювався.

Стосовно приведеної вище формули у листі НБУ зазначено, що за сутністю це є формулою розрахунку середньоарифметичного показника за необхідний період, оскільки обчислюється додаванням групи значень за період та діленням цієї суми на кількість таких чисел. Водночас середньозважений показник – це такий середній показник, який ураховує вагу різних значень, на основі яких воно розраховується.

Інформація щодо офіційного курсу гривні до іноземних валют щоденно розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва НБУ за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerates.

Інформацію щодо середнього за період офіційного курсу гривні до іноземних валют НБУ оприлюднює на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва (за посиланням: https://bank.gov.ua/files/Exchange_r.xls).

Порядок визначення показника «Середній за період курс гривні до іноземних валют» наведений в Спеціальному Стандарті Поширення даних та оприлюднюється НБУ на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва (за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/statistic/sdds).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.