X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.02.2025 р. № 959/ІПК/08-01-24-07-06

 

 

/ІПК/08-01-24-07-06

 

Індивідуальна податкова консультація                                                                                                                         

                                                                                                                         

Головне управління ДПС у Запорізькій області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянуло звернення (…..)щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та, в межах компетенції,   повідомляє.

 

Пунктом 177.4 ст.177 Кодексу визначено, що до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем загальної системи оподаткування  належать вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

У зв'язку з цим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи має право фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування включити до складу витрат суму витрат на обов’язкове страхування (страхових платежів, страхових внесків, страхових премій),  за умови що страхування  прямо пов’язане з наданням послуг, а саме послуг перевезення вантажним автотранспортом?

Відносини у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регулює  Закон  України від 21 травня 2024 року №3720-IX "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі - Закон №3720).

Види договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності визначені ст.6 Закону №3720.

Так, відповідно до Закону №3720 укладаються договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності таких видів:

договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, що діє виключно на території України (далі - внутрішній договір страхування);

договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, що діє на території держав - членів міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка", зазначених і не викреслених у страховому сертифікаті "Зелена картка" (далі - міжнародний договір страхування).

Згідно з п.2 ст.7 №3720  керування на території України транспортним засобом, щодо якого відсутній чинний договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Невиконання власником транспортного засобу обов'язку з укладення внутрішнього договору страхування щодо такого транспортного засобу тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Виїзд з України до держави - члена міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка" зареєстрованого в Україні транспортного засобу, щодо якого відсутній міжнародний договір страхування, укладений із страховиком - повним членом МТСБУ і посвідчений відповідним страховим сертифікатом "Зелена картка" або страховим полісом, що посвідчує наявність міжнародного договору страхування, чинного на території такої іноземної держави, забороняється (п.3 ст.7 №3720).

Також, відповідно до  пп. ґ п. 2.1  Правил дорожнього руху, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року  № 1306 (зі змінами), водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі:  чинний страховий поліс (договір) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в Єдиній централізованій базі даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, або страховий сертифікат "Зелена картка" (на електронному або паперовому носії), виданий іноземним страховиком відповідно до правил міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка".

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, встановлено ст. 177 Кодексу.

Згідно з п.177.2 ст.177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Пунктом 177.4 ст. 177 Кодексу визначено перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, до яких належать, зокрема, інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 Кодексу,  до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (пп. 177.4.4 п.177.4 ст.177 Кодексу).

Таким чином, фізична особа – підприємець  на загальній системі оподаткування має  право включити до складу витрат суму витрат на обов'язкове страхування (страхових платежів, страхових внесків, страхових премій) за умови, що страхування пов'язане із веденням господарської діяльності (прямо пов'язане з наданням послуг перевезення вантажним автотранспортом).

 

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.