X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.02.2025 р. № 968/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ПрАТ «СК «» (далі – СК) щодо періоду відображення у податковому обліку страхової премії та страхових резервів, які виникають за договором передачі страхового портфеля від одного страховика до іншого та, керуючись ст. 52 та п.п. «в» п.п. 69.41.3  п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, СК здійснює бухгалтерський облік за міжнародними стандартами фінансової звітності.

Між двома страховими компаніями, які є юридичними особами (резидентами України) і діяльність яких регулюється Національним банком України, планується укласти двосторонню Угоду про передачу страхового портфеля (далі – Угода).

Відповідно до умов майбутньої Угоди Страховик 1 має намір добровільно (за рішенням акціонерів) припинити здійснення страхової діяльності, анулювати дію ліцензії страховика та вийти зі страхового ринку України шляхом передачі страхового портфеля іншому страховику, яким наразі є СК.

СК як правонаступник за майбутньою Угодою про передачу страхового портфеля зобов’язується виконувати усі зобов’язання в межах визначеного класу страхування за усіма укладеними Страховиком 1 договорами страхування, зазначеними в Угоді – з дати набуття права на страховий портфель і до повного виконання зобов’язань за кожним страховим договором, що увійшов до переданого йому страхового портфелю.

Дата переходу прав та обов’язків за страховим портфелем, що передається, визначається Угодою.

Як зазначає СК, передача страхового портфелю від Страховика1 означає, що СК приймає на себе усі подальші права та зобов’язання за активними договорами, включаючи страхові премії, які будуть отримані за договорами страхування від дати переходу прав та обов’язків за страховим портфелем і до закінчення терміну дії кожного договору у страховому портфелі.

Після отримання страхового портфеля СК має відобразити у бухгалтерському обліку резерв незаробленої премії, який раніше не було віднесено до складу доходів Страховиком 1. Одночасно страхові премії, що були відображені у бухгалтерському обліку Страховика 1 за період від дати початку дії кожного договору страхування у складі  страхового портфелю і до дати фактичного переходу прав та обов’язків за страховим портфелем до СК – залишаються у Страховика 1 і не передаються до СК, а отже не можуть бути включені до доходів СК у жодному звітному податковому періоді. Тобто, Страховик 1 визнає доходи у вигляді страхових премій і витрати на формування страхових резервів – до дати передачі страхового портфелю, а СК відображає і визнає доходи у вигляді страхових премій і витрати на формування страхових резервів – від дати переходу права власності на страховий портфель.

СК просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи вірним є судження, що після отримання від Страховика 1 страхового портфелю за визначеним класом страхування СК відображає у податковому обліку страхову премію за договорами страхування, що включені до страхового портфелю – від дати набуття права власності на отриманий страховий портфель і до закінчення терміну дії кожного договору страхування, відповідно до умов майбутньої Угоди?
  2. Чи вірним є судження, що після отримання від Страховика 1 страхового портфелю за визначеним класом страхування СК відображає у податковому обліку страхові резерви за договорами страхування, що включені до страхового портфелю – від дати набуття права власності на отриманий страховий портфель і до закінчення терміну дії кожного договору страхування, відповідно до умов майбутньої Угоди?

 

Щодо питань 1, 2

Закон України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX «Про страхування» (зі змінами) (далі – Закон № 1909-IX) регулює відносини у сфері страхування, визначає загальні правові засади здійснення діяльності із страхування, надання посередницьких послуг і спрямований на посилення захисту прав та законних інтересів клієнтів, у тому числі споживачів, шляхом встановлення вимог до системи управління, платоспроможності страховиків, філій страховиків-нерезидентів на території України та розкриття ними інформації, встановлює вимоги до порядку укладання, обслуговування та виконання договорів страхування та перестрахування, врегульовує питання інформаційного забезпечення договорів страхування та перестрахування і дій, що передують їх укладанню, а також державне регулювання та нагляд у сфері страхування.

Страхова премія (страховий платіж, страховий внесок) – плата у грошовій формі за страхування, яку страхувальник зобов'язаний сплатити страховику згідно з договором страхування (п. 53 частини першої ст. 1 Закону № 1909-IX).

Страховий портфель – сукупність прав та обов'язків страховика за договорами страхування (діючими та припиненими) за одним або кількома класами (ризиками) страхування та/або за всіма договорами перестрахування (діючими та припиненими), за якими такий страховик виступає перестраховиком та/або в межах окремого класу (ризику) страхування (п. 61 частини першої ст. 1 Закону № 1909-IX).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Особливості оподаткування страховика встановлено п. 141.1 ст. 141 Кодексу.

Згідно з п.п. 141.1.1 п. 141.1 ст. 141 Кодексу страховики сплачують податок на прибуток за ставкою, визначеною відповідно до п. 136.1 ст. 136 цього розділу, та податок на дохід за ставкою, визначеною відповідно до підпунктів 136.2.1 та 136.2.2 пункту 136.2 статті 136 цього Кодексу.

Нарахований страховиком податок на дохід за ставкою, визначеною в
п.п. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136 цього Кодексу, є різницею, яка зменшує фінансовий результат до оподаткування такого страховика.

Відповідно до п.п. 141.1.2 п. 141.1 ст. 141 Кодексу об'єкт оподаткування страховика, до якого застосовується ставка, визначена відповідно до підпунктів 136.2.1 та 136.2.2 пункту 136.2 статті 136 цього Кодексу, розраховується як сума страхових платежів, страхових внесків, страхових премій, нарахованих за договорами страхування і співстрахування.

Отже, СК відображає у податковому обліку страхові премії, нараховані за договорами страхування, що включені до страхового портфелю, отриманого від  від Страховика 1 за визначеним класом страхування, з дати набуття права власності на отриманий страховий портфель і до закінчення терміну дії кожного договору страхування, відповідно до умов майбутньої Угоди.

Відповідно до п.п. 141.1.3 п. 141.1 ст. 141 Кодексу фінансовий результат до оподаткування страховика збільшується:

на позитивну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною Національним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах.

Фінансовий результат до оподаткування страховика зменшується на від'ємну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною Національним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах) (п.п. 141.1.4 п.141.1 ст. 141 Кодексу).

Відповідно до абзацу четвертого частини першої ст. 61 Закону України від 20 травня 1999 року № 679-XIV «Про Національний банк України» (зі змінами) Національний банк здійснює державне регулювання діяльності, зокрема, страховиків – у формах, визначених Законом України «Про страхування».

Отже, з питання методики розрахунку страхових резервів страховиками та відображення їх у бухгалтерському обліку доцільно звернутись до Національного банку України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).